Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Jury konkursu Dom Przyszłości. Najlepszy projekt SunRoof 2021

 

Czas czytania: ~ 6 min


Do 20 stycznia 2022 można nadsyłać prace w konkursie Design Przyszłości. Najlepszy projekt SunRoof 2021, w ramach którego zawodowcy i adepci architektury tworzą własną wizję domu lub carportu przyszłości z dachem solarnym SunRoof przy użyciu BIMobject oraz Grenton Smart Home System. Projekty będzie oceniać międzynarodowe jury, składające się z wybitnych architektów i ekspertów w zakresie zrównoważonego projektowania oraz rozwiązań na rzecz neutralności klimatycznej. Poznajmy uznane osobistości, które wyłonią laureatów konkursu i przyznają nagrody o łącznej puli 7 000 euro.

 

Design Przyszłości. Najlepszy projekt SunRoof 2021

"Cieszę się, że już po raz drugi nasza inicjatywa zgromadziła tak liczne grono cenionych ekspertów i wspólnie możemy wziąć udział w poszukiwaniu najlepszych pomysłów na zrównoważoną architekturę. Nowe technologie dają projektantom domów większą swobodę działania, dlatego zachęcam uczestników konkursu do kreatywnego i odważnego podejścia w wykorzystaniu dobrej energii, aby skrócić drogę do osiągnięcia neutralności energetycznej" - mówi Lech Kaniuk, CEO SunRoof, który wchodzi w skład konkursowego jury.

 

Zaproszenie do grona jury przyjął Ambasador Szwecji w Polsce Stefan Gullgren. Ambasada Szwecji objęła też honorowy patronat nad konkursem. Jako, że korzenie SunRoof pochodzą ze Szwecji, a Skandynawia wspiera zieloną transformację w Polsce, taki międzynarodowy projekt pomaga skuteczniej prowadzić działania dla klimatu.

 

"SunRoof pokazuje, jak najnowocześniejszą technologię i innowacyjny design można połączyć w jednym inteligentnym, zrównoważonym rozwiązaniu. Technologia SunRoof, stworzona w Szwecji i udoskonalona w Polsce, to sposób na przekształcenie Twojego domu w małą, ekologiczną elektrownię i przyczynienie się do walki ze zmianami klimatycznymi. To dla nas przyjemność, że Ambasada Szwecji jest związana z tym projektem i nie mogę się doczekać, aby poznać pasjonujące pomysły, które zostaną zaprezentowane w konkursie" - mówi Stefan Gullgren, Ambasador Szwecji.

 

Wśród członków jury jest również Michał Derc, przedstawiciel BIMobject, właściciela największej platformy z parametrycznymi obiektami BIM. Absolwent Architektury na Politechnice Poznańskiej i Uniwersytecie w Stuttgarcie. W swojej pracy zawodowej zajmował się m.in. opracowywaniem koncepcji i projektów zarówno budynków użyteczności publicznej, jak i budynków mieszkalnych.

 

"Innowacyjność bierze się ze zmian, dlatego też architektura przyszłości powinna kierować się zmianami. Rewolucję możemy zacząć od tworzenia bardziej ekologicznych projektów z wykorzystaniem cyfrowych replik produktów, w których zaszyte są informacje np. o ich wpływie na środowisko. Dlatego też BIMobject dorzuca swoją cegiełkę do tej rewolucji w postaci obiektów BIM, aby wspierać architektów i inspirować ich do szybszego, inteligentniejszego i bardziej zrównoważonego projektowania"  - mówi Michał Derc, Team Manager w BIMobject.

 

Prace profesjonalistów i studentów architektury oceni także Daniel Cieślik, założyciel pracowni ANTA ARCHITEKCI. Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej (2001). W tym samym roku uzyskał międzynarodowy dyplom Royal Institute of British Architects (RIBA). Zdobywca wielu nagród branżowych.

 

"W obliczu zmian, jakie zachodzą w środowisku, każde działanie, każdy nawet najmniejszy gest zmierzający do jego ochrony wart jest największego szacunku. Niestety często decyzje o zastosowaniu odnawialnych źródeł energii zapadają na etapie gotowego budynku. Są wtórne dla architektury. Nierzadko psują estetykę lub ergonomię budynku i jego otoczenia. Nie pozwalają też w pełni wykorzystać potencjału samej technologii. Dlatego świadomi tych wyzwań chcemy wspierać inicjatywy, które zapewnią, że proekologiczne rozwiązania, już na etapie projektowania, staną się integralną częścią architektury"  - mówi Daniel Cieślik, założyciel ANTA ARCHITEKCI.

 

Jednym z członków jury jest Bartłomiej Gierszyn, Head of Marketing w firmie Grenton. Pasjonat nowych technologii, odpowiedzialny za tworzenie i rozwój strategii Grenton w kierunku wiodącego, globalnego dostawcy systemów inteligentnego domu, które będą wykorzystywane przez uczestników konkursu w projektach domów i carportów przyszłości.

 

Członkiem jury została również Ivana Kildsgaard, Partner i Dyrektor ds. Zrównoważonego Rozwoju i Jakości w Tengbom, jednego z najstarszych biur architektonicznych w Skandynawii. Członek komitetów naukowych konferencji Nordic Passive House, od 2019 roku pod nazwą Zero Emission oraz Plus Energy Buildings and Neighbourhoods. Nagrodzona tytułem „Preventor of the Year” (2018).

 

O wyborze najlepszych projektów decydować będzie też Agnieszka Zielińska, Dyrektor Zarządzająca w Skandynawsko-Polskiej Izbie Gospodarczej. Posiadająca ponad 15-letnie bogate doświadczenie w międzynarodowym środowisku biznesowym w wielu obszarach: relacji biznesowych, marketingu, zarządzaniu wydarzeniami, a od ponad 10 lat zaangażowana w rozwój współpracy skandynawsko – polskiej.

 

W gronie jury jest również Natalia Chylińska, reprezentująca Builder Polska. W pracy zawodowej koncentruje się m.in. na sekcji Architecture&Design. Swoją uwagę poświęca przede wszystkim prestiżowym inwestycjom, prezentowanym w ramach wydań Biblioteki Buildera - Builder Exclusive. Pasjonatka fotografii.

 

W wyborze laureatów konkursu weźmie też udział Weronika Konior z Architektura-murator. Absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej i Universitat Politecnica de Valencia. Fotoedytor i redaktor ds. studenckich w wiodącym miesięczniku o architekturze „Architektura-murator”, sekretarz IX edycji ogólnopolskiego konkursu na najbardziej znaczące realizacje architektoniczne w Polsce - Życie w Architekturze.

 

Kolejnym członkiem jury jest Wojciech Rynkowski z Extradom. Ekspert rynku budownictwa jednorodzinnego, odpowiadający m.in. za tworzenie katalogu i innych wydawnictw w Extradom.pl. Autor artykułów i materiałów w dziale eksperckim.

 

Do członków jury należy również Ireneusz Polaczek z nowoczesna STODOŁA, która dzięki połączeniu tradycyjnej architektury z nowoczesnym i ekologicznym myśleniem o budownictwie stała się doskonałym symbolem budownictwa pasywnego w Polsce.

 

W obradach jury weźmie udział także Jacek Jakubowski z HouseCollection. Od ponad 10 lat współtwórca dokumentacji projektowej, w tym budynków jedno- i wielorodzinnych. Specjalizuje się również w projektowaniu instalacji teletechnicznych oraz automatyki budynkowej BMS. Pasjonat energooszczędnych i nowoczesnych rozwiązań dla architektury minimalistycznej.

 

Swój wkład w wybór laureatów konkursu będzie miał również Krzysztof Sołoducha, redaktor naczelny Grupy Sztuka Architektury. Doktor hab. filozofii, dydaktyk w zakresie filozofii i komunikacji marketingowej. Pracuje jako profesor nadzwyczajny w Zakładzie Nauk Humanistycznych WAT w Warszawie. Był także redaktorem naukowym i współautorem antologii tekstów z dziedziny filozofii informatyki, a także monografii z dziedziny teorii komunikacji marketingowej oraz filozofii architektury.

 

Grono jury uzupełnia Michał Pierzchalski, doktor architektury i redaktor naczelny serwisu Architektura.info. Wykładowca na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Powadzi pracownię domów energooszczędnych, działającą w ramach Krajowej Agencji Poszanowania Energii S.A.

 

Zobacz regulamin konkursu Dom Przyszłości. Najlepszy projekt SunRoof 2021

 

Jesteśmy patronem medialnym konkursu.


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Międzynarodowy Konkurs Architektoniczny

Antonio Gaudi będzie świętym?
Antonio Gaudi będzie świętym?

Kilka dni temu papież Franciszek zaaprobował dekret o heroiczności cnót hiszpańskiego architekta Ant ...

Internauci zdecydowali. Znamy zwycięzców głosowania w plebiscycie Polska Architektura XXL 2024
Internauci zdecydowali. Znamy zwycięzców głosowania w plebiscycie Polska Architektura XXL 2024

Znamy wyniki głosowania internautów w ramach siedemnastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. ...

Ceglane dworce odzyskują blask
Ceglane dworce odzyskują blask

Na chwilę przed wielkanocnymi podróżami świątecznymi prezentujemy kolejne dwa budynki dworcowe, któr ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera