Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Jury konkursu Dom Przyszłości. Najlepszy projekt SunRoof 2021

 

Czas czytania: ~6 min


Do 20 stycznia 2022 można nadsyłać prace w konkursie Design Przyszłości. Najlepszy projekt SunRoof 2021, w ramach którego zawodowcy i adepci architektury tworzą własną wizję domu lub carportu przyszłości z dachem solarnym SunRoof przy użyciu BIMobject oraz Grenton Smart Home System. Projekty będzie oceniać międzynarodowe jury, składające się z wybitnych architektów i ekspertów w zakresie zrównoważonego projektowania oraz rozwiązań na rzecz neutralności klimatycznej. Poznajmy uznane osobistości, które wyłonią laureatów konkursu i przyznają nagrody o łącznej puli 7 000 euro.

 

Design Przyszłości. Najlepszy projekt SunRoof 2021

"Cieszę się, że już po raz drugi nasza inicjatywa zgromadziła tak liczne grono cenionych ekspertów i wspólnie możemy wziąć udział w poszukiwaniu najlepszych pomysłów na zrównoważoną architekturę. Nowe technologie dają projektantom domów większą swobodę działania, dlatego zachęcam uczestników konkursu do kreatywnego i odważnego podejścia w wykorzystaniu dobrej energii, aby skrócić drogę do osiągnięcia neutralności energetycznej" - mówi Lech Kaniuk, CEO SunRoof, który wchodzi w skład konkursowego jury.

 

Zaproszenie do grona jury przyjął Ambasador Szwecji w Polsce Stefan Gullgren. Ambasada Szwecji objęła też honorowy patronat nad konkursem. Jako, że korzenie SunRoof pochodzą ze Szwecji, a Skandynawia wspiera zieloną transformację w Polsce, taki międzynarodowy projekt pomaga skuteczniej prowadzić działania dla klimatu.

 

"SunRoof pokazuje, jak najnowocześniejszą technologię i innowacyjny design można połączyć w jednym inteligentnym, zrównoważonym rozwiązaniu. Technologia SunRoof, stworzona w Szwecji i udoskonalona w Polsce, to sposób na przekształcenie Twojego domu w małą, ekologiczną elektrownię i przyczynienie się do walki ze zmianami klimatycznymi. To dla nas przyjemność, że Ambasada Szwecji jest związana z tym projektem i nie mogę się doczekać, aby poznać pasjonujące pomysły, które zostaną zaprezentowane w konkursie" - mówi Stefan Gullgren, Ambasador Szwecji.

 

Wśród członków jury jest również Michał Derc, przedstawiciel BIMobject, właściciela największej platformy z parametrycznymi obiektami BIM. Absolwent Architektury na Politechnice Poznańskiej i Uniwersytecie w Stuttgarcie. W swojej pracy zawodowej zajmował się m.in. opracowywaniem koncepcji i projektów zarówno budynków użyteczności publicznej, jak i budynków mieszkalnych.

 

"Innowacyjność bierze się ze zmian, dlatego też architektura przyszłości powinna kierować się zmianami. Rewolucję możemy zacząć od tworzenia bardziej ekologicznych projektów z wykorzystaniem cyfrowych replik produktów, w których zaszyte są informacje np. o ich wpływie na środowisko. Dlatego też BIMobject dorzuca swoją cegiełkę do tej rewolucji w postaci obiektów BIM, aby wspierać architektów i inspirować ich do szybszego, inteligentniejszego i bardziej zrównoważonego projektowania"  - mówi Michał Derc, Team Manager w BIMobject.

 

Prace profesjonalistów i studentów architektury oceni także Daniel Cieślik, założyciel pracowni ANTA ARCHITEKCI. Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej (2001). W tym samym roku uzyskał międzynarodowy dyplom Royal Institute of British Architects (RIBA). Zdobywca wielu nagród branżowych.

 

"W obliczu zmian, jakie zachodzą w środowisku, każde działanie, każdy nawet najmniejszy gest zmierzający do jego ochrony wart jest największego szacunku. Niestety często decyzje o zastosowaniu odnawialnych źródeł energii zapadają na etapie gotowego budynku. Są wtórne dla architektury. Nierzadko psują estetykę lub ergonomię budynku i jego otoczenia. Nie pozwalają też w pełni wykorzystać potencjału samej technologii. Dlatego świadomi tych wyzwań chcemy wspierać inicjatywy, które zapewnią, że proekologiczne rozwiązania, już na etapie projektowania, staną się integralną częścią architektury"  - mówi Daniel Cieślik, założyciel ANTA ARCHITEKCI.

 

Jednym z członków jury jest Bartłomiej Gierszyn, Head of Marketing w firmie Grenton. Pasjonat nowych technologii, odpowiedzialny za tworzenie i rozwój strategii Grenton w kierunku wiodącego, globalnego dostawcy systemów inteligentnego domu, które będą wykorzystywane przez uczestników konkursu w projektach domów i carportów przyszłości.

 

Członkiem jury została również Ivana Kildsgaard, Partner i Dyrektor ds. Zrównoważonego Rozwoju i Jakości w Tengbom, jednego z najstarszych biur architektonicznych w Skandynawii. Członek komitetów naukowych konferencji Nordic Passive House, od 2019 roku pod nazwą Zero Emission oraz Plus Energy Buildings and Neighbourhoods. Nagrodzona tytułem „Preventor of the Year” (2018).

 

O wyborze najlepszych projektów decydować będzie też Agnieszka Zielińska, Dyrektor Zarządzająca w Skandynawsko-Polskiej Izbie Gospodarczej. Posiadająca ponad 15-letnie bogate doświadczenie w międzynarodowym środowisku biznesowym w wielu obszarach: relacji biznesowych, marketingu, zarządzaniu wydarzeniami, a od ponad 10 lat zaangażowana w rozwój współpracy skandynawsko – polskiej.

 

W gronie jury jest również Natalia Chylińska, reprezentująca Builder Polska. W pracy zawodowej koncentruje się m.in. na sekcji Architecture&Design. Swoją uwagę poświęca przede wszystkim prestiżowym inwestycjom, prezentowanym w ramach wydań Biblioteki Buildera - Builder Exclusive. Pasjonatka fotografii.

 

W wyborze laureatów konkursu weźmie też udział Weronika Konior z Architektura-murator. Absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej i Universitat Politecnica de Valencia. Fotoedytor i redaktor ds. studenckich w wiodącym miesięczniku o architekturze „Architektura-murator”, sekretarz IX edycji ogólnopolskiego konkursu na najbardziej znaczące realizacje architektoniczne w Polsce - Życie w Architekturze.

 

Kolejnym członkiem jury jest Wojciech Rynkowski z Extradom. Ekspert rynku budownictwa jednorodzinnego, odpowiadający m.in. za tworzenie katalogu i innych wydawnictw w Extradom.pl. Autor artykułów i materiałów w dziale eksperckim.

 

Do członków jury należy również Ireneusz Polaczek z nowoczesna STODOŁA, która dzięki połączeniu tradycyjnej architektury z nowoczesnym i ekologicznym myśleniem o budownictwie stała się doskonałym symbolem budownictwa pasywnego w Polsce.

 

W obradach jury weźmie udział także Jacek Jakubowski z HouseCollection. Od ponad 10 lat współtwórca dokumentacji projektowej, w tym budynków jedno- i wielorodzinnych. Specjalizuje się również w projektowaniu instalacji teletechnicznych oraz automatyki budynkowej BMS. Pasjonat energooszczędnych i nowoczesnych rozwiązań dla architektury minimalistycznej.

 

Swój wkład w wybór laureatów konkursu będzie miał również Krzysztof Sołoducha, redaktor naczelny Grupy Sztuka Architektury. Doktor hab. filozofii, dydaktyk w zakresie filozofii i komunikacji marketingowej. Pracuje jako profesor nadzwyczajny w Zakładzie Nauk Humanistycznych WAT w Warszawie. Był także redaktorem naukowym i współautorem antologii tekstów z dziedziny filozofii informatyki, a także monografii z dziedziny teorii komunikacji marketingowej oraz filozofii architektury.

 

Grono jury uzupełnia Michał Pierzchalski, doktor architektury i redaktor naczelny serwisu Architektura.info. Wykładowca na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Powadzi pracownię domów energooszczędnych, działającą w ramach Krajowej Agencji Poszanowania Energii S.A.

 

Zobacz regulamin konkursu Dom Przyszłości. Najlepszy projekt SunRoof 2021

 

Jesteśmy patronem medialnym konkursu.


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Międzynarodowy Konkurs Architektoniczny

Hanza Tower - wielofunkcyjna wieża
Hanza Tower - wielofunkcyjna wieża

24 piętra mieszkalne, cztery biurowe, trzy konferencyjne, dwie handlowo-usługowe, a pod ziemią trzy ...

E-konferencja: Fasady i prefabrykacja
E-konferencja: Fasady i prefabrykacja

Fasady to elementy budynków, które są widoczne z zewnątrz i stanowią jego pierwszą i najważniejszą w ...

Zgłoś realizację do Plebiscytu Polska Architektura XXL 2022
Zgłoś realizację do Plebiscytu Polska Architektura XXL 2022

Grupa Sztuka Architektury zaprasza do udziału w XV edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL, któreg ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera