Najlepsze projekty domów jednorodzinnych dla Podlasia - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Konkurs "Twój dom – dialog z tradycją" dla Podlasia rozstrzygnięty

 

Czas czytania: ~3 min


Konkurs "Twój dom – dialog z tradycją" jest inicjatywą Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Celem konkursu było wyłonienie najciekawszych projektów wolnostojących domów jednorodzinnych wpisujących się w tradycyjny, wiejski krajobraz kulturowy danego regionu; koncepcje domów miały być tzw. projektami gotowymi, czyli przeznaczonymi do wielokrotnego zastosowania, uniwersalnymi i dostępnymi. Nagrodzone projekty zostaną przeznaczone do sprzedaży, aby mogły służyć każdemu, kto planuje budowę domu w danym regionie.

 

Pierwsze regiony, które stały się tematem konkursu i punktem odniesienia dla uczestników – to Śląsk, Podlasie oraz Warmia i Mazury.  Jako pierwszy rozstrzygnięty był konkurs dotyczący Śląska, w połowie grudnia poznaliśmy wyniki prac architektów poszukujących najlepszej formy domu na Podlasiu. Warto podkreślić, że każda z edycji konkursu odbywa się niejako w dwóch częściach: jedna z nich skierowana jest do profesjonalistów, druga do studentów. W obydwu jury poszukiwało projektów, które dobrze wpisywały nowe domy w otoczenie, oferowały uniwersalne rozwiązania, dbały o krajobraz kulturowy, zawierały tradycyjne detale, były funkcjonalne i ekologiczne.

 

Najlepsze projekty domów jednorodzinnych

Pierwszą nagrodę w kategorii profesjonalnej w konkursie „Twój dom – dialog z tradycją" dla województwa podlaskiego otrzymał zespół w składzie: Katarzyna Billik (Warszawa), Katarzyna Górowska-Gnatowska (Warszawa), Anna Majewska-Karolak (Warszawa), Łukasz Szczepanowicz (Warszawa). Jak swoją decyzję uzasadniał sąd konkursowy, nagrodę przyznano za „trafne nawiązanie i twórcze przetworzenie tradycyjnego wzorca zabudowy zagrody wydłużonej w typie bielsko-hajnowskim. Nagroda została przyznana także za klarowne rozwiązanie układu funkcjonalnego inspirowanego tradycyjnym schematem domów. Na uwagę zasługują drewniane detale, które umiejętnie łączą płaszczyznowe rozwiązania elewacyjne z otwarciami w przestrzeń ogrodu. W opinii sądu dom znakomicie wpisuje się w krajobraz kulturowy regionu, w którym praca jest lokowana”.

Druga nagroda w tej kategorii trafiła do Marzeny Radkiewicz-Metko i Przemysława Metko z Lublina m.in. za „klarowne rozwiązanie planu domu zorganizowanego wokół trzonu kominowego, który wpływa na jednorodność formy architektonicznej i utrzymanie jej we właściwej skali”.

W konkursie przyznano także dwie równorzędne trzeci nagrody. Otrzymały je zespoły: B.W. Architekci, Pracownia Projektowa s.c. (Beata Szczepańska, Juliusz Polak, Katarzyna Gromek Aleksandra Milanowska) oraz DUOARCHITEKCI – Lech Borysewicz.

W tej kategorii przyznano także wyróżnienia. Wyróżnienie I stopnia otrzymali: Jagoda Gosk (Warszawa), Karolina Banasiak (Pomiechówek); Marcin Podlewski (Warszawa); Ewa Bubik (Wysoka), Anna Capińska (Zabrze), Adam Stafiniak (Wrocław), Tomasz Węgrzyn (Wysoka). Wyróżnienia trafiły także do zespołów: JBD – Justyna Boduch Atelier (Katowice); Olizarowicz Architekci Jacek Olizarowicz (Choroszcz); Michał Kołodziej (Warszawa), Katarzyna Przybyło (Kraków), Tomasz Obara (Kraków), Bartosz Dendura (Kraków); Magdalena Siemienowicz (Warszawa), Jolanta Szybiak (Warszawa).

 

Konkurs "Twój dom – dialog z tradycją" dla województwa podlaskiego – to także kategoria studencka. Tu najlepszą pracą okazał się projekt Marianny Waśniewskiej, która została doceniona m.in. za „umiejętne nawiązanie do tradycyjnego wzorca zabudowy zagrody wydłużonej oraz za klarowne wyrażenie idei za pomocą powściągliwych środków. Sąd docenił dojrzałą koncepcję projektu konsekwentnie zrealizowaną, a mającą swój początek w układzie zabudowy i kontynuowanej w uporządkowaniu planu, formie i elewacji”. Drugą nagrodę w tej kategorii otrzymała Kornelia Traut „za kameralny charakter projektowanego domu i jednorodny wyraz architektury utrzymanej we właściwej skali”.

 

Źródło: sarp-bialystok.org, facebook.com/SARP.Bialystok, nid.pl


Podepnij swój artykuł

tagi

Wyniki Konkursu Architektonicznego, Projekt Architektoniczny, Projekt Domu, Hot

In/Out House - dom otoczony betonowym murem
In/Out House - dom otoczony betonowym murem

W Krakowie zrealizowano interesujący projekt, którego cechą charakterystyczną jest betonowy mur okal ...

Startuje Plebiscyt Polska Architektura XXL 2021 - czekamy na zgłoszenia realizacji
Startuje Plebiscyt Polska Architektura XXL 2021 - czekamy na zgłoszenia realizacji

Co działo się na polskiej scenie architektonicznej w 2021 roku? Które realizacje pozostawią swój trw ...

Kaplica Ostatniego Pożegnania w Rychwałdzie - prezentacja obiektu
Kaplica Ostatniego Pożegnania w Rychwałdzie - prezentacja obiektu

Zwycięzcą konkursu Salon Architektury 2021 była Kaplica Ostatniego Pożegnania, projekt Jakuba Turbas ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Wyniki konkursów
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera