Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Kaplica Ostatniego Pożegnania w Rychwałdzie - prezentacja obiektu

 

Czas czytania: ~2 min


Zwycięzcą konkursu Salon Architektury 2021 była Kaplica Ostatniego Pożegnania, projekt Jakuba Turbasa i Bartłomieja Pyrzyka zrealizowana w sąsiedztwie bazyliki mniejszej pw. św. Mikołaja w Rychwałdzie koło Żywca. W ramach cyklu Nowe Realizacje zapraszamy na prezentację obiektu sakralnego, która odbędzie się 19 stycznia 2022 o godz. 11:00. Spotkanie online poprowadzą autorzy projektu. Udział bezpłatny. Zapisz się już teraz.

 

Kaplica Ostatniego Pożegnania w Rychwałdzie - prezentacja obiektu


Architektura sakralna

Obiekt  służy żegnaniu zmarłych przez bliskich, rodzinę, sąsiadów, przyjaciół. Kiedyś takie pożegnanie odbywało się w domu, dziś jednak nie ma do tego warunków – stąd potrzeba wybudowania prostej kaplicy, miejsca sprzyjającego intymności, wyciszeniu, skupieniu.

 

Nawiązując do archetypicznej formy kaplicy architekci sięgnęli po naturalne materiały, które ponadto pobudzają wiele zmysłów – nie tylko wzrok, ale i węch, słuch czy dotyk. Takie opracowane przestrzeni ma pomóc użytkownikom w jej głębszym doświadczaniu. Podobny cel miało staranne wkomponowanie bryły w krajobraz, zintegrowanie jej z pochyłością terenu, częściowe ukrycie pod ziemią i przykrycie zielenią. Osadzenie bryły w krajobrazie pomogło też w nawiązaniu do chrześcijańskiej tradycji drogi, która wiedzie od profanum do sacrum.

 

Więcej o tym ciekawym obiekcie dowiecie się podczas prezentacji. Będzie można zadawać pytania i komentować.

 

Nie zapomnij o prezentacji. Zapisz się na wydarzenie na FB: TUTAJ

 

Prowadzący prezentację

Jakub Turbasa

Jakub Turbasa [1985, Kraków] – architekt, autor licznych artykułów dotyczących współczesnej architektury sakralnej. Ukończył studia na Wydziale Architektury i Urbanistyki Politechniki Krakowskiej. Studiował także na wydziale Architettura Civile Politechniki Mediolańskiej [Politecnico di Milano]. W latach 2008 - 2010 pracował w biurze projektowym Ingarden & Ewý Architekci. W latach 2009 – 2012 pracował na uczelni jako współprowadzący zajęcia projektowe w klasie mistrzowskiej Roberta Koniecznego [KWK Promes] na Wydziale Architektury i Sztuk Pięknych Krakowskiej Akademii. Doktorant na Politechnice Krakowskiej. Autor książki „Ukryte piękno. Architektura współczesnych kościołów” [Więź, Warszawa 2018].

 

Bartłomiej Pyrzyk

Bartłomiej Pyrzyk

Architekt, absolwent Wydziału Architektury i Urbanistyki Politechniki Krakowskiej, doktorant Instytutu Projektowania Urbanistycznego Politechniki Krakowskiej. Zdobywca grantu naukowego na Politecnico di Torino. Od początku łączy pracę naukową z pracą zawodową. Współwłaściciel pracowni architektonicznej P-W-A realizującej szereg inwestycji w kraju i za granicą.

 

Organizatorzy


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Architektura Sakralna, Webinar, Webinarium, Webinarium Architektoniczne, Webinarium Dla Architektów, Prezentacja Online, Dla Studentów Architektury

Hanza Tower - wielofunkcyjna wieża
Hanza Tower - wielofunkcyjna wieża

24 piętra mieszkalne, cztery biurowe, trzy konferencyjne, dwie handlowo-usługowe, a pod ziemią trzy ...

E-konferencja: Fasady i prefabrykacja
E-konferencja: Fasady i prefabrykacja

Fasady to elementy budynków, które są widoczne z zewnątrz i stanowią jego pierwszą i najważniejszą w ...

Zgłoś realizację do Plebiscytu Polska Architektura XXL 2022
Zgłoś realizację do Plebiscytu Polska Architektura XXL 2022

Grupa Sztuka Architektury zaprasza do udziału w XV edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL, któreg ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Webinaria dla architektów
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera