Obiekty sakralne: Kaplica Ostatniego Pożegnania w Rychwałdzie - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Kaplica Ostatniego Pożegnania w Rychwałdzie - prezentacja obiektu

 

Czas czytania: ~2 min


Zwycięzcą konkursu Salon Architektury 2021 była Kaplica Ostatniego Pożegnania, projekt Jakuba Turbasa i Bartłomieja Pyrzyka zrealizowana w sąsiedztwie bazyliki mniejszej pw. św. Mikołaja w Rychwałdzie koło Żywca. W ramach cyklu Nowe Realizacje zapraszamy na prezentację obiektu sakralnego, która odbędzie się 19 stycznia 2022 o godz. 11:00. Spotkanie online poprowadzą autorzy projektu. Udział bezpłatny. Zapisz się już teraz.

 

Kaplica Ostatniego Pożegnania w Rychwałdzie - prezentacja obiektu


Architektura sakralna

Obiekt  służy żegnaniu zmarłych przez bliskich, rodzinę, sąsiadów, przyjaciół. Kiedyś takie pożegnanie odbywało się w domu, dziś jednak nie ma do tego warunków – stąd potrzeba wybudowania prostej kaplicy, miejsca sprzyjającego intymności, wyciszeniu, skupieniu.

 

Nawiązując do archetypicznej formy kaplicy architekci sięgnęli po naturalne materiały, które ponadto pobudzają wiele zmysłów – nie tylko wzrok, ale i węch, słuch czy dotyk. Takie opracowane przestrzeni ma pomóc użytkownikom w jej głębszym doświadczaniu. Podobny cel miało staranne wkomponowanie bryły w krajobraz, zintegrowanie jej z pochyłością terenu, częściowe ukrycie pod ziemią i przykrycie zielenią. Osadzenie bryły w krajobrazie pomogło też w nawiązaniu do chrześcijańskiej tradycji drogi, która wiedzie od profanum do sacrum.

 

Więcej o tym ciekawym obiekcie dowiecie się podczas prezentacji. Będzie można zadawać pytania i komentować.

 

Nie zapomnij o prezentacji. Zapisz się na wydarzenie na FB: TUTAJ

 

Prowadzący prezentację

Jakub Turbasa

Jakub Turbasa [1985, Kraków] – architekt, autor licznych artykułów dotyczących współczesnej architektury sakralnej. Ukończył studia na Wydziale Architektury i Urbanistyki Politechniki Krakowskiej. Studiował także na wydziale Architettura Civile Politechniki Mediolańskiej [Politecnico di Milano]. W latach 2008 - 2010 pracował w biurze projektowym Ingarden & Ewý Architekci. W latach 2009 – 2012 pracował na uczelni jako współprowadzący zajęcia projektowe w klasie mistrzowskiej Roberta Koniecznego [KWK Promes] na Wydziale Architektury i Sztuk Pięknych Krakowskiej Akademii. Doktorant na Politechnice Krakowskiej. Autor książki „Ukryte piękno. Architektura współczesnych kościołów” [Więź, Warszawa 2018].

 

Bartłomiej Pyrzyk

Bartłomiej Pyrzyk

Architekt, absolwent Wydziału Architektury i Urbanistyki Politechniki Krakowskiej, doktorant Instytutu Projektowania Urbanistycznego Politechniki Krakowskiej. Zdobywca grantu naukowego na Politecnico di Torino. Od początku łączy pracę naukową z pracą zawodową. Współwłaściciel pracowni architektonicznej P-W-A realizującej szereg inwestycji w kraju i za granicą.

 

Organizatorzy


Podepnij swój artykuł

tagi

Architektura Sakralna, Webinar, Webinarium, Webinarium Architektoniczne, Webinarium Dla Architektów, Prezentacja Online, Dla Studentów Architektury, Hot

Miejski plac dla każdego
Miejski plac dla każdego

Dokonana przez pracownię neostudio przemiana Rynku Nowego Miasta w Wieleniu stanowi pierwszą część s ...

Startuje Plebiscyt Polska Architektura XXL 2021 - czekamy na zgłoszenia realizacji
Startuje Plebiscyt Polska Architektura XXL 2021 - czekamy na zgłoszenia realizacji

Co działo się na polskiej scenie architektonicznej w 2021 roku? Które realizacje pozostawią swój trw ...

Kaplica Ostatniego Pożegnania w Rychwałdzie - prezentacja obiektu
Kaplica Ostatniego Pożegnania w Rychwałdzie - prezentacja obiektu

Zwycięzcą konkursu Salon Architektury 2021 była Kaplica Ostatniego Pożegnania, projekt Jakuba Turbas ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Webinaria dla architektów
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera