Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Muzeum Książąt Lubomirskich od WXCA z pozwoleniem na budowę

 

Czas czytania: ~2 min


To nie będzie łatwa inwestycja: w samym środku zabytkowego centrum Wrocławia, między Placem Uniwersyteckim, ulicą Szewską a ulicą Fredry stanie nowy i nowoczesny obiekt, mieszczący Muzeum Książąt Lubomirskich. Będzie nim zarządzał Zakład Narodowy im. Ossolińskich, który jest również odpowiedzialny za realizację tej inwestycji. Właśnie wydano pozwolenie na budowę gmachu – jednak do rozpoczęcia budowy jeszcze długa droga.

 

Muzeum Książąt Lubomirskich we Wrocławiu
Muzeum Książąt Lubomirskich we Wrocławiu

Nowoczesne muzeum wśród zabytków

Projekt siedziby Muzeum Książąt Lubomirskich we Wrocławiu został wyłoniony w drodze konkursu architektonicznego. Ten rozstrzygnięto w 2018 roku pierwszą nagrodę przyznając koncepcji „współczesnego miejskiego pałacu” stworzonej przez warszawską pracownię WXCA. Konkurs architektoniczny był również procedurą, w oparciu o którą wybrano wizję ekspozycji stałej, która ma być w nowym gmachu prezentowana. Tę zaprojektuje pracownia STUDIO 1:1. Mimo że projekty są gotowe, do ich realizacji potrzebnych jest wiele czasochłonnych działań. Z jednej strony – to procedury przetargowe, wyłonienie inwestora zastępczego, a później wykonawcy budowy. W przypadku pracy na tak cennym historycznie obszarze mszą to być podmioty wybrane szczególnie starannie. Z tego samego powodu, zanim rozpocznie się budowa, na plac wejdą archeolodzy, którzy dokładnie przebadają teren pod kątem tkwiących w ziemi reliktów przeszłości.

Muzeum Książąt Lubomirskich we Wrocławiu
Muzeum Książąt Lubomirskich we Wrocławiu

Minimalistyczna bryła z cegły

Dopiero wtedy będzie się mogła rozpocząć budowa gmachu spod kreski WXCA, o której tak mówi współautorka jego projektu, Anna Dobek-Lenczewska: „Struktura muzeum odwołuje się do rytmów otaczających go historycznych budynków, charakteryzuje się jednak otwartością, wyważonymi proporcjami przeszkleń, swobodną kompozycją”. Muzeum ma przybrać formę miejskiego pałacu, który jednak inaczej niż historyczne rezydencje ma być otwarty, zapraszający, wspierający działanie miejskiej tkanki, kształtujący relacje społeczne. Ważną częścią projektu było też sięgnięcie po lokalne materiały i tradycje budowlane. Gmach będzie prosty, pozbawiony zbędnych detali czy dekoracji. Powstanie z ręcznie wytwarzanej, układanej horyzontalnie cegły: „Organiczna kompozycja poziomych linii to próba swobodnej, zdystansowanej kontynuacji kierunków odczytanych w okolicznych zabytkowych budynkach – kamiennych boniowaniach, wyrazistych gzymsach, podziałach elewacyjnych” – tłumaczą projektanci. Minimalistyczny, oszczędny detal oraz zestawienie z lekkością przeszkleń ma jednak nadać budowli zdecydowanie współczesny charakter, tak, aby widz i użytkownik nie miał wątpliwości, że to obiekt zrealizowany w naszych czasach, nieudający zabytku, choć zabytkowe otoczenie szanujący.

Muzeum Książąt Lubomirskich we Wrocławiu
Muzeum Książąt Lubomirskich we Wrocławiu

W liczącym pięć kondygnacji budynku ważnym miejscem będzie szeroko otwarty hol główny, któremu towarzyszyć będą przestrzenie kawiarni, sklepiku, tu pojawi się wejście do sali audytoryjnej oraz części edukacyjnej. Na pierwszym piętrze gmachu powstaną galerie, wyżej – pracownie konserwatorskie, jeszcze wyżej – biura.

 

Zobacz galerię zdjęć projektu muzeum

Muzeum Książąt Lubomirskich - metryczka projektu obiektu

Lokalizacja: Wrocław, Plac Uniwersytecki / ul. Szewska / ul. Fredry

Inwestor: Zakład Narodowy Im. Ossolińskich

Projekt architektoniczny: WXCA

Zespół: Szczepan Wroński, Anna Dobek,  Anna Majewska, Marcin Jurusik, Michał Czerwiński

Wizualizacje: Dotdesignstudio, Plankton

Powierzchnia użytkowa: 9 100 m2

Projekt: 2018

Źródło: wxca.pl

 


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Muzeum, Projekt Architektoniczny, Projekt Budynku

Hanza Tower - wielofunkcyjna wieża
Hanza Tower - wielofunkcyjna wieża

24 piętra mieszkalne, cztery biurowe, trzy konferencyjne, dwie handlowo-usługowe, a pod ziemią trzy ...

E-konferencja: Fasady i prefabrykacja
E-konferencja: Fasady i prefabrykacja

Fasady to elementy budynków, które są widoczne z zewnątrz i stanowią jego pierwszą i najważniejszą w ...

Zgłoś realizację do Plebiscytu Polska Architektura XXL 2022
Zgłoś realizację do Plebiscytu Polska Architektura XXL 2022

Grupa Sztuka Architektury zaprasza do udziału w XV edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL, któreg ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera