Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Porta Mare - nowa zabudowa w dawnym stylu

 

Czas czytania: ~3 min


Porta Mare – taką nazwę ma nosić nowa inwestycja, która planowana jest na Wyspie Spichrzów w Elblągu. Obiekt ma zaoferować powierzchnie biurowe i usługowe, część obiektu ma zająć również aparthotel. Elbląg, choć dogodnie położony i mający wiele zalet, nie był do tej pory na celowniku inwestorów. Inwestycja na Wyspie Spichrzów ma nie tylko podnieść atrakcyjność miasta, ale i stać się bodźcem dla kolejnych podobnych przedsięwzięć.

 

Kompleks Porta Mare

Projekt dla rozwoju miasta

Wyspa Spichrzów w Gdańsku także przez lata była zaniedbana, choć zlokalizowana w samym sercu miasta pozostawała pusta. Kilkanaście lat temu rozpoczęto tam pierwsze prace, a dziś teren jest gęsto zabudowany, przede wszystkim obiektami hotelowymi (biały hotel Hotel Holiday Inn) i mieszkalnymi (apartamentowiec Granaria). Po wielu dekadach odmienił się los gdańskiej Wyspy Spichrzów, która stała się jednym z najmodniejszych (szczególnie wśród turystów) miejsc w mieście. Podobną drogę rozwoju mają nadzieję wdrożyć w Elblągu inwestorzy, rozpoczynający budowę kompleksu Porta Mare.

 

Wyspa Spichrzów w Elblągu znajduje się naprzeciwko Starego Miasta, po drugiej stronie rzeki Elbląg, nad samym jej brzegiem. To doskonała lokalizacja w centrum miasta, z pięknym widokiem za staromiejskie zabytki Elbląga oraz nowszą, nie mniej znaną zabudowę Starego Miasta. Nowe budynki na Wsypie Spichrzów zresztą także mają naśladować historyczne bryły. Mimo że w tej części miasta nie zachowała się praktycznie żadna zabudowa z przeszłości, Wyspa Spichrzów objęta jest ochroną konserwatorską i nowe inwestycje muszą szanować skalę, układ, kształty budynków, jakie stały tu przed wiekami. To dlatego Porta Mare otrzyma formę zespołu siedmiu podobnych do siebie segmentów z charakterystycznymi spadzistymi dachami. Cały kompleks zostanie zwrócony w stronę rzeki. Partery budynków zajmie handel i usługi, wyżej znajdą się biura. „Przeszłość tego miejsca zainspirowała nas do zaprojektowania obiektu, który będzie się wpisywał w historyczne założenia zabudowy Wyspy Spichrzów. Po pierwsze poprzez to, że będzie się on składał z siedmiu segmentów, które inspirowane były zabudową historyczną. Będą miały spadziste dachy zwrócone w kierunku rzeki. Po drugie sam graficzny układ elewacji o charakterze horyzontalnym nawiązującym do konstrukcji ryglowej, a ukośne elementy mają nawiązywać do szachulców” – tłumaczyła na łamach lokalnej prasy Małgorzata Golenko z pracowni architektoniczna PAS Projekt.

Kompleks Porta Mare

Biura inspirowane kamienicami

Budowa Porta Mare jest realizowana w ramach Programu „Fabryka” Agencji Rozwoju Przemysłu S.A., którego celem i założeniem jest wsparcie rozwoju miast średnich w Polsce. „Agencja Rozwoju Przemysłu, tworząc założenia programu, poprzez budowę wysokiej klasy biur, chce pobudzać potencjał średnich miast. Nowoczesne obiekty usługowo- biurowe w atrakcyjnych lokalizacjach mają nie tylko ściągnąć do miasta nowe podmioty, głównie z branży nowoczesnych usług dla biznesu, ale także pobudzić lokalną przedsiębiorczość i stanowić wizytówkę miasta” - przekonują pomysłodawcy tego przedsięwzięcia, które swoje odmiany ma mieć także już wkrótce we Włocławku i w Stalowej Woli.

 

Inwestycja Porta Mare w Elblągu posiada już prawomocne pozwolenie na budowę, prace mają się rozpocząć wiosną tego roku.

 

Budynek biurowy Porta Mare - metryczka projektu obiektu

Lokalizacja: Elbląg, Wyspa Spichrzów

Inwestor: Spółka Porta Mare
Projekt architektoniczny: PAS Projekt

Powierzchnia użytkowa: 10 000 m2, w tym usługowa: 3000 m2, biurowa: 6000 m2

Planowana realizacja: 2022
Szacowany koszt: 90 mln zł


Podepnij swój artykuł

tagi

Projekt Architektoniczny, Projekt Budynku, Hot

Gala Plebiscytu Polska Architektura XXL 2021 w Orientarium ZOO w Łodzi
Gala Plebiscytu Polska Architektura XXL 2021 w Orientarium ZOO w Łodzi

Po pandemicznej izolacji wracamy do rzeczywistości i zapraszamy na uroczystość rozstrzygnięcia nasze ...

Prefabrykacja w architekturze. II edycja.
Prefabrykacja w architekturze. II edycja.

Współczesne budownictwo prefabrykowane różni się od tego z czasów PRL-u. Pozwala ono na optymalizacj ...

Nowe trendy w budownictwie. Nowoczesna stolarka Schüco z PVC-U. Webinarium Schüco
Nowe trendy w budownictwie. Nowoczesna stolarka Schüco z PVC-U. Webinarium Schüco

Zapraszamy na webinarium firmy Schüco poświęcone nowoczesnej stolarce z PVC-U. Podczas szkolenia zo ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera