Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Stylowa bryła pod katedrą

 

Czas czytania: ~3 min


W jubileuszowej, trzydziestej edycji konkursu Piękny Wrocław zbudowany przy Placu Katedralnym na Ostrowie Tumskim The Bridge Hotel Wrocław otrzymał pierwszą nagrodę w kategorii „Budynek Użyteczności Publicznej” oraz Grand Prix za najlepszy obiekt zrealizowany w roku 2019. Doceniono w ten sposób pomysł pracowni Forum Architekci na wpisanie nowoczesnej bryły w bardzo cenny z zabytkowego punktu widzenia kontekst.

 

The Bridge Hotel Wrocław
 
Nowy gmach wśród zabytków

O projekcie hotelu u stóp wrocławskiej katedry pisaliśmy w 2017 roku, gdy ujrzał światło dzienne; podobnie, jak wpisany w zabytkową przestrzeń poznańskiego Starego Miasta Hotel Puro, hotele w Cukrowni Żnin czy Hotel Indigo w miejskim pałacu w Warszawie. The Bridge Hotel Wrocław jest przykładem na to, jak przestrzeń zabytkową uczynić walorem obiektu noclegowego. 

 

The Bridge Hotel Wrocław

 

The Bridge Hotel Wrocław stanął w najstarszej części miasta, na Ostrowie Tumskim, którego historia sięga X wieku. „Zadaniem architektów było napisanie nowego rozdziału w historii najstarszej części Wrocławia i stworzenie nowoczesnej bryły otwartej na miasto i mieszkańców” – można przeczytać w opisie inwestycji zrealizowanej w miejscu, w którym przed wiekami katedralna wyspa łączyła się mostem z pozostałą częścią miasta. Jak nowy obiekt hotelowy spod kreski pracowni Forum Architekci wpisał się w to miejsce?

 

The Bridge Hotel Wrocław

 

Hotel projektu Forum Architekci ma sześć pięter i mieści 184 pokoje, w tym 17 luksusowych apartamentów, z których roztacza się imponujący widok na najcenniejsze wrocławskie zabytki. W hotelu poza pokojami do noclegu jest także szereg przestrzeni wspólnych dla gości, lobby, bary, restauracje. Za ich wygląd opowiadała pracownia Medusa Group. Z zewnątrz The Bridge Hotel Wrocław otrzymał spokojny, prosty wygląd stonowanej bryły o zaokrąglonych narożach – chodziło o to, aby nowy obiekt nie przytłoczył, nie zdominował sąsiedniej zabudowy, a stanowił dla niej tło. Głównym budulcem architekci uczynili wypalaną cegłę, która uzupełnili dużymi przeszkleniami i detalem ze stali. „Zaprojektowaliśmy budynek, który jednoznacznie wskazuje na czas w jakim powstał, chcieliśmy pokazać, że został zbudowany tu i teraz – szukaliśmy więc formy, która nie będzie ukrywać się za historycznym sztafażem. Zależało nam także, aby w odróżnieniu od innych tego typu obiektów, hotel otwierał się na miasto i mieszkańców. Restauracja z wejściem bezpośrednio z placu Katedralnego oraz ogólnodostępny ogród hotelowy, który w przyszłości umożliwi spacer od Katedry do nabrzeża rzeki tą otwartość zapewniają” – mówił w jednym z wywiadów Michał Goncerzewicz z Forum Architekci.

 

Hotel The Bridge Wrocław
 
Prosta bryła z szacunku do otoczenia 

Zupełnie inny charakter otrzymały natomiast hotelowe wnętrza – te można już było uczynić bardziej wyrazistymi; Architekci z Medusa Gropu wykreowali przestrzenie o loftowym wyrazie, kontrastując ze sobą materiały różniące się charakterem, jak beton, drewno, metale, kamień. Luksusowy The Bridge Hotel Wrocław to największa ekskluzywna inwestycja hotelowa we Wrocławiu ostatnich lat. Jak mówi przedstawiciel inwestora, firmy Tacit Investment, „oferuje nie tylko pięciogwiazdkowy standard, ale opowiada swoim gościom interesującą historię, dostarcza niezapomnianych wrażeń”.

 

Hotel The Bridge Wrocław
Hotel The Bridge Wrocław

 

Hotel The Bridge Wrocław

Lokalizacja: Wrocław, pl. Katedralny 8
Inwestor: Tacit Investment

Projekt architektoniczny: Forum Architekci

Projekt wnętrz: Medusa Group

Wykonawca: Strabag

Powierzchnia użytkowa: 13000 m2

Projekt: 2017

Realizacja: 2019

Źródło zdjęć: https://all.accor.com, https://thebridgewroclaw.pl

 

Hotel The Bridge Wrocław

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Realizacja Architektoniczna, Kubatura

Urodziny Szybu Krystyna
Urodziny Szybu Krystyna

Budowa wieży wyciągowej szybu Kaiser Wilhelm II na terenie kopalni węgla kamiennego Hohenzollern zak ...

Kultura w kasynie
Kultura w kasynie

Kasyno Kultury, placówka kulturalna działająca w Kwidzynie od końca 2023 roku mieści się w budynku o ...

E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.
E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.

Regulacyjne i technologiczne zmiany w zakresie metod wznoszenia budynków doprowadziły w ostatnich la ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera