Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Dom S - nowoczesny projekt od Stoprocent Architekci

 

Czas czytania: ~ 2 min


Dom S to projekt opracowany przez studio Stoprocent Architekci. Projektanci stanęli przed zadaniem stworzenia funkcjonalnego i efektownego budynku, biorąc pod uwagę dojazd do niewielkiej działki do strony południowej. W efekcie prac powstał nowoczesny projekt domu składający się z kilku kubików.

 

Projekt domu w Warszawie
Projekt domu w Warszawie

Konstrukcja domu

Biorąc pod uwagę dojazd do posesji od strony południowej, zadaniem architektów było umieścić strefę dzienną w pewnej odległości od garażu i podjazdu, aby zadbać o komfort mieszkańców. Postanowiono wysunąć kubik z częścią dzienną w głąb posesji od strony południowo-zachodniej, jednocześnie umieszczając go nieco wyżej niż bryłę garażu. Część dzienna została ulokowana na piętrze. Na kształt budynku miały wpływ również wymogi warunków technicznych, które jasno wskazują konieczność odsunięcia ścian z oknami od granicy posesji. Zróżnicowanie formy budynku w postaci długich okapów pozwoliło na wytworzenie przestrzeni służących za tarasy. W rezultacie powstał nowoczesny dom mieszkalny o niekonwencjonalnym kształcie składający się z kilku nałożonych na siebie kubików.

Projekt domu w Warszawie
Projekt domu w Warszawie

Elewacja odzwierciedlająca funkcje domu

Zróżnicowany charakter elewacji wskazuje na funkcję poszczególnych części budynku. Kubik garażu wykończono włóknocementowymi płytami o ciekawym wzorze, który następnie powtórzono w elementach ogrodzenia. Aby wydobyć zróżnicowanie formy budynku za pomocą światłocienia, postawiono na białą barwę w pozostałych częściach domu. Stolarka okienna została wykończona od zewnętrznej strony za pomocą płaszczyzny szkła, a umieszczenie okien i drzwi w licu elewacji zmniejszyło liczbę potencjalnych, cieplnych mostków. Innym ciekawym projektem autorstwa Stoprocent Architekci jest minimalistyczny dom pod Lasem Kabackim.

 

Zobacz galerię zdjęć projektu domu

Dom S - metryczka projektu domu

Autorzy projektu: STOPROCENT Architekci s.c.

Nazwa projektu: Dom S

Projekt: Magdalena Morelewska, Przemek Kaczkowski

Architektura: SPJP Sławomir Pruchnik

Konstrukcja: Mateusz Komenda Capite Engineering

Lokalizacja: Warszawa

Data projektu: 2020

Status projektu: w trakcie realizacji

Wizualizacje: Mikołaj Groniecki

Powierzchnia działki: ok. 634 m²

Powierzchnia użytkowa: ok. 250 m²


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Dom , Dom Jednorodzinny , Bryła Domu , Projekt Domu

Nowy standard w polskim budownictwie społecznym ?
Nowy standard w polskim budownictwie społecznym ?

Przez lata budownictwo społeczne w Polsce kojarzyło się głównie z cięciem kosztów i zaspokajaniem wy ...

Technolog medyczny i architekt – partnerstwo w imię jakości. Już 28 października 2026 odbędzie się kolejna edycja konferencji „Medycyna w Architekturze”
Technolog medyczny i architekt – partnerstwo w imię jakości. Już 28 października 2026 odbędzie się kolejna edycja konferencji „Medycyna w Architekturze”

Projektowanie współczesnego szpitala to balansowanie na granicy zaawansowanej inżynierii, medycyny o ...

Wyburzyli Mistera Budownictwa, by odpowiedzieć na nowy program użytkowy. Nowy Szczeciński Dom Sportu
Wyburzyli Mistera Budownictwa, by odpowiedzieć na nowy program użytkowy. Nowy Szczeciński Dom Sportu

Szczeciński Dom Sportu przez dekady stanowił ikonę modernistycznego Szczecina, lecz z biegiem lat pr ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera