Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Design Przyszłości. Najlepszy projekt SunRoof 2021 - wyniki międzynarodowego konkursu architektonicznego

 

Czas czytania: ~5 min


Znamy wyniki międzynarodowego konkursu dla architektów pt. „Design Przyszłości. Najlepszy projekt SunRoof 2021”. W kategorii „dom przyszłości” zwyciężył architekt Dominik Gomółka z projektem Resilient House. Nagroda główna w kategorii „carport przyszłości” powędrowała do architekta Miłosza Mleczko.

 

Celem konkursu, zorganizowanego przez SunRoof - międzynarodowy startup tworzący dachy solarne i technologię do inteligentnego zarządzania energią, była popularyzacja zrównoważonej architektury i inteligentnych, przyjaznych dla klimatu rozwiązań. W tegorocznej edycji uczestnicy konkursu zmierzyli się z zadaniem zaprojektowania domu lub carportu przyszłości z dachem solarnym SunRoof przy użyciu BIMobject oraz Grenton Smart Home System.

 

Międzynarodowe jury w składzie: Lech Kaniuk - SunRoof, Stefan Gullgren - Ambasador Szwecji w Polsce, Michał Derc - BIMobject, Bartłomiej Gierszyn - Grenton, Ivana Kildsgaard - Tengbom, Agnieszka Zielińska - Skandynawsko-Polska Izba Gospodarcza, Daniel Cieślik - Anta Architekci studio, Natalia Chylińska - Builder Polska, Weronika Konior - Architektura-murator, Wojciech Rynkowski - Extradom, Ireneusz Polaczek - nowoczesna STODOŁA, Jacek Jakubowski - HouseCollection, Krzysztof Sołoducha - Sztuka Architektury, Michał Pierzchalski - Architektura.info. oceniło nadesłane projekty pod względem warsztatowym, wizualnym oraz estetycznym.

 

Jury konkursowe przyznało nagrody główne w dwóch kategoriach: „dom przyszłości” i „carport przyszłości” oraz wyróżnienia w każdej z nich.

 

To niesamowite, jak bardzo wyjątkowe i jedyne w swoim rodzaju okazały się projekty domów i carportów. Gratuluję laureatom konkursu i dziękuję wszystkim jego uczestnikom za inspirujące pomysły oraz kreatywność w tworzeniu Designu Przyszłości. Cieszę się, że odważne i bezkompromisowe podejście do zrównoważonego projektowania przyczynia się do szybszego przejścia świata na czystą energię  - mówi Lech Kaniuk, współzałożyciel i CEO SunRoof.

 

Tegoroczni laureaci wykazali się niezwykle ciekawym podejściem do tematu Designu Przyszłości. Zarówno projekty domu, jak i carportu zawierały w sobie nieszablonowe rozwiązania, a zwycięskie projekty zachwycały inteligentnym połączeniem ekologii z nowoczesnością. To, co najbardziej zwróciło moją uwagę, to dopracowany design oraz czytelne i schludnie wykonane wizualizacje. Miło jest oglądać tak różne projekty, będące odpowiedzią na jeden temat. Serdecznie gratuluję wszystkim zwycięzcom! - mówi Michał Derc, Team Manager, BIMobject.

 

Najlepsze projekty domów

Zdobywcą nagrody głównej (4000 euro oraz 3-godzinne konsultacje ze specjalistami BIMobject) w kategorii „dom przyszłości” został architekt Dominik Gomółka za projekt Resilient House.

 

Projekt innowacyjnego domu podejmuje temat rezyliencji (ang. resilience), aby sprostać wyzwaniom przyszłości, koncentrując się na kwestiach samowystarczalności energetycznej, nowego stylu życia i przeciwstawiania się skutkom zmian klimatycznych. Zakłada wykorzystanie naturalnych materiałów budowlanych, m.in. zwęglonego drewna. Całość tworzy surową, minimalistyczną i elegancką formę, zbalansowaną ciemnym, ciepłym drewnem i naturalnym kamieniem.

Wyniki konkursu Design Przyszłości. Najlepszy projekt SunRoof 2021

Nagroda główna konkursu "Design Przyszłości. Najlepszy projekt SunRoof 2021", kategoria "dom przyszłości": Resilient House, autor projektu: Arch. Dominik Gomółka.

Ciekawym wyzwaniem było zaprojektowanie domu, którego wstępnym założeniem jest dopasowanie się do wybranych rozwiązań w zakresie technologii, materiałów konstrukcyjnych i klimatu wnętrza. Wypełnienie takiego „systemu” funkcjami, które musi zapewnić każdy dom, skłania do myślenia od początku o relacji z otoczeniem, słońcem, cieniem oraz różnych intensywnościach dla każdego pomieszczenia. W przyszłości chętnie zajmę się rozwijaniem pomysłów z Domu Przyszłości i faktycznym zastosowaniem ich w praktyce  - mówi Dominik Gomółka, autor zwycięskiego projektu domu przyszłości.

 

Jak podkreśla Dominik Gomółka, mocnym akcentem jest zastosowanie jednolitego dachu solarnego SunRoof. W projekcie zostały wykorzystane też takie rozwiązania jak szkieletowe pasywne ściany zewnętrzne, zaplanowane jako prefabrykowane panele oraz konkretne rozwiązania dla szklarni i świetlików wentylujących dach.

 

Projekt pana Dominika Gomółki od początku był jednym z moich faworytów. Przygotowanie koncepcji eleganckiego i nowoczesnego domu to jedna rzecz, wypełnienie go treścią i przygotowanie spójnego i starannie opracowanego projektu jest dużo trudniejsze. W tym przypadku autorowi bardzo dobrze się to udało

- mówi Wojciech Rynkowski, Senior Communication Specialist, Extradom.pl.

 

Wyróżnienie w kategorii „dom przyszłości” jury przyznało projektowi The House Of The Future, którego autorem jest architekt Talal Ammouri. Propozycja konkursowa przedstawia koncept domu o dodatniej energii netto, stworzony przy wykorzystaniu technologii sztucznej inteligencji. Punktem wyjścia do jego powstania było znalezienie optymalnej orientacji dachu tak, aby zmaksymalizować pozyskiwanie energii słonecznej w oparciu o konkretną geolokalizację.

Wyniki konkursu Design Przyszłości. Najlepszy projekt SunRoof 2021

Wyróżnienie w konkursie "Design Przyszłości. Najlepszy projekt SunRoof 2021", kategoria "dom przyszłości": The House Of The Future, autor projektu: Arch. Talal Ammouri.

Najlepszy projekt carportu przyszłości

Nagrodę główną w kategorii „carport przyszłości” w wysokości 2000 euro zdobył architekt Miłosz Mleczko za projekt Versatile Carport.

Wyniki konkursu Design Przyszłości. Najlepszy projekt SunRoof 2021

Nagroda główna konkursu "Design Przyszłości. Najlepszy projekt SunRoof 2021", kategoria "carport przyszłości": Versatile Carport, autor projektu: Arch. Miłosz Mleczko.

Połączenie innowacyjnej technologii solarnej z naturalnymi materiałami z recyklingu sprawia, że carport doskonale komponuje się z domami w różnych stylach architektonicznych i obiektami zabytkowymi.

 

W mojej pracy starałem się odpowiedzieć na pytanie, czy w przestrzeniach, w których nie ma miejsca na nowoczesny design, a tym bardziej na chaotyczne instalacje, dalej jest miejsce dla fotowoltaiki. Mam na myśli budownictwo tradycyjne i zabytkowe. Owocem przemyśleń jest projekt carportu, pasującego do kontekstu przyrodniczego oraz uniwersalnego pod względem dopasowania do zabudowy tradycyjnej i historycznej. Starannie dobrane parametry dachu SunRoof (południowa ekspozycja, odpowiedni kąt, duża powierzchnia) sprawiają, że carport generuje nadwyżki energii zapewniające połowę zapotrzebowania na prąd średniej wielkości tradycyjnego domu - mówi Miłosz Mleczko, autor zwycięskiego projektu carportu przyszłości.

 

Wyróżnienie w tej kategorii otrzymała Iga Soczawa za projekt Carport Pro. Architektka już po raz drugi została doceniona w konkursie organizowanym przez SunRoof. W zeszłorocznej edycji zdobyła wyróżnienie za projekt domu przyszłości.

Wyniki konkursu Design Przyszłości. Najlepszy projekt SunRoof 2021

Wyróżnienie w konkursie "Design Przyszłości. Najlepszy projekt SunRoof 2021", kategoria "carport przyszłości": Carport Pro, autor projektu: Arch. Iga Soczawa.

W najnowszej edycji konkursu Iga Soczawa zaproponowała wiatę garażową, która staje się wielofunkcyjną stacją do zaparkowania samochodu, jak i jego ładowania. Zaawansowane technologie połączyła z tradycyjną, drewnianą konstrukcją, oddając hołd naturalnym materiałom. Zabieg ten miał również na celu uzyskanie jak największej wszechstronności obiektu, który będzie doskonale prezentował się w każdym otoczeniu, zarówno nowoczesnym, jak i zabytkowym.

 

Laureatom konkursu gratulujemy, a wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział i przedstawienie ekologicznej wizji domu i carportu przyszłości.

 

Źródło: SunRoof

 

Byliśmy patronem medialnym konkursu.


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Wyniki Konkursu Architektonicznego, Projekt Architektoniczny

High House - nowa miejska szeregówka w Melbourne
High House - nowa miejska szeregówka w Melbourne

High House to wynik gruntownej renowacji pięciometrowej szerokości miejskiej szeregówki na przedmieś ...

Konferencja Medycyna w architekturze. Nowe trendy w projektowaniu szpitali i obiektów medycznych.
Konferencja Medycyna w architekturze. Nowe trendy w projektowaniu szpitali i obiektów medycznych.

W epoce koncepcji Medycyny opartej na wartościach (Value Based Healthcare VBC) zainicjowanej przez h ...

E-konferencja: Architektura o niskim śladzie węglowym. II edycja.
E-konferencja: Architektura o niskim śladzie węglowym. II edycja.

Dewzrost to pojęcie, które od dawna już definiuje myślenie, którego celem jest alternatywne ukierunk ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Wyniki konkursów
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera