Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Promenada Nadmorska w Ustce - wyniki konkursu architektonicznego

 

Czas czytania: ~2 min


W ostatnich dniach 2021 roku rozstrzygnięto konkurs architektoniczny na opracowanie projektu koncepcyjnego „Promenady Nadmorskiej” w Ustce. Konkurs był jednoetapowy, studialny, urbanistyczno-architektoniczny, a za jego organizację odpowiadali Gmina Miasto Ustka oraz SARP Oddział Słupsk.

 

Pomysły na promenadę

Konkurs architektoniczny na projekt „Promenady Nadmorskiej” w Ustce dotyczył ważnej dla miasta przestrzeni, jej przemiana miałaby się przysłużyć do zwiększenia atrakcyjności kurortu w oczach zarówno mieszkańców, jak i turystów. Podobne przedsięwzięcia organizowane są w innych miastach nad polskim morzem – lokalne władze starają się w ten sposób nie tylko poprawić ich jakość, ale i odmienić opinię o nadbałtyckich kurortach, o których wciąż mówi się, że dominuje w nich kicz i bałagan. Projekt na nowe obiekty przy promenadzie rozstrzygnął niedawno Kołobrzeg - pawilony na promenadzie, o podobnych przestrzeniach publicznych dyskutuje się w Gdańsku - miejska promenada czy w Świnoujściu - zespół hotelowo-rozrywkowo-handlowy.

 

Gmina Miasto Ustka i SARP Oddział Słupsk oczekiwały od uczestników konkursu pomysłów na zagospodarowanie terenu oo powierzchni 5,7 hektara położonego we wschodniej części Ustki. W regulaminie konkursu zapisano: „Planuje się stworzenie miejsca funkcjonalnego, wzbogacającego przestrzeń miasta-uzdrowiska, spełniającego najnowsze standardy oraz założenia zrównoważonej architektury. Idee i inspiracje w powstałych projektach, stanowić będą podstawy to tworzenia prawa miejscowego oraz innych zadań projektowo-realizacyjnych podejmowanych przez Miasto Ustka”.  W założeniu organizatorów projektowana przestrzeń miała stanowić „kręgosłup” kompozycyjny, który skupi okoliczne elementy — promenadę, molo, park i zespół usługowy. Miała zyskać charakter wizytówki miasta, ale jednocześnie być zaprojektowana w sposób funkcjonalny i ekonomiczny.

 

Zobacz najlepsze projekty architektoniczne

Sąd konkursowy po zapoznaniu się z nadesłanymi projektami zdecydował się jednak nie przyznawać pierwszej nagrody, uznając, że żaden z pomysłów nie spełnia w całości oczekiwanych zadań. Drugą nagrodę w konkursie architektonicznym na projekt „Promenady Nadmorskiej” w Ustce otrzymała praca zespołu w składzie: inż. arch. Piotr Szendera - Tychy, inż. arch. Adam Zbroiński - Katowice, inż arch. Mateusz Grela - Katowice, dr inż. arch. Tomasz Bradecki – Gliwice.

W konkursie przyznano także trzy równorzędne trzecie nagrody. Otrzymała ją pracownia DNA Architekci Dominika Skołuba z Gliwic oraz zespoły projektowe w składzie: mgr inż arch. Jan Heymer, mgr Wacław Marat z Warszawy oraz mgr inż. arch. Tomasz Kałuc (Słupsk), mgr inż. arch. Karol Zydor (Londyn).

Źródło: architektsarp.pl, ustka.pl


Podepnij swój artykuł

tagi

Wyniki Konkursu Architektonicznego, Projekt Architektoniczny

Nagroda Roku SARP 2022 przyznana
Nagroda Roku SARP 2022 przyznana

Przyznawana od 1983 roku Nagroda Roku SARP - to jedna z najważniejszych nagród architektonicznych w ...

Osiedle z drewna i cegły
Osiedle z drewna i cegły

Współczesny świat nie jest łatwym miejscem do życia. Wszechobecny pośpiech i presja, życie w zatłocz ...

Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze
Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze

Zmiany klimatyczne powodują niekorzystne skutki w mieście. Wyspy ciepła, gwałtowne opady, susza klim ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Wyniki konkursów
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera