Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Promenada Nadmorska w Ustce - wyniki konkursu architektonicznego

 

Czas czytania: ~2 min


W ostatnich dniach 2021 roku rozstrzygnięto konkurs architektoniczny na opracowanie projektu koncepcyjnego „Promenady Nadmorskiej” w Ustce. Konkurs był jednoetapowy, studialny, urbanistyczno-architektoniczny, a za jego organizację odpowiadali Gmina Miasto Ustka oraz SARP Oddział Słupsk.

 

Pomysły na promenadę

Konkurs architektoniczny na projekt „Promenady Nadmorskiej” w Ustce dotyczył ważnej dla miasta przestrzeni, jej przemiana miałaby się przysłużyć do zwiększenia atrakcyjności kurortu w oczach zarówno mieszkańców, jak i turystów. Podobne przedsięwzięcia organizowane są w innych miastach nad polskim morzem – lokalne władze starają się w ten sposób nie tylko poprawić ich jakość, ale i odmienić opinię o nadbałtyckich kurortach, o których wciąż mówi się, że dominuje w nich kicz i bałagan. Projekt na nowe obiekty przy promenadzie rozstrzygnął niedawno Kołobrzeg - pawilony na promenadzie, o podobnych przestrzeniach publicznych dyskutuje się w Gdańsku - miejska promenada czy w Świnoujściu - zespół hotelowo-rozrywkowo-handlowy.

 

Gmina Miasto Ustka i SARP Oddział Słupsk oczekiwały od uczestników konkursu pomysłów na zagospodarowanie terenu oo powierzchni 5,7 hektara położonego we wschodniej części Ustki. W regulaminie konkursu zapisano: „Planuje się stworzenie miejsca funkcjonalnego, wzbogacającego przestrzeń miasta-uzdrowiska, spełniającego najnowsze standardy oraz założenia zrównoważonej architektury. Idee i inspiracje w powstałych projektach, stanowić będą podstawy to tworzenia prawa miejscowego oraz innych zadań projektowo-realizacyjnych podejmowanych przez Miasto Ustka”.  W założeniu organizatorów projektowana przestrzeń miała stanowić „kręgosłup” kompozycyjny, który skupi okoliczne elementy — promenadę, molo, park i zespół usługowy. Miała zyskać charakter wizytówki miasta, ale jednocześnie być zaprojektowana w sposób funkcjonalny i ekonomiczny.

 

Zobacz najlepsze projekty architektoniczne

Sąd konkursowy po zapoznaniu się z nadesłanymi projektami zdecydował się jednak nie przyznawać pierwszej nagrody, uznając, że żaden z pomysłów nie spełnia w całości oczekiwanych zadań. Drugą nagrodę w konkursie architektonicznym na projekt „Promenady Nadmorskiej” w Ustce otrzymała praca zespołu w składzie: inż. arch. Piotr Szendera - Tychy, inż. arch. Adam Zbroiński - Katowice, inż arch. Mateusz Grela - Katowice, dr inż. arch. Tomasz Bradecki – Gliwice.

W konkursie przyznano także trzy równorzędne trzecie nagrody. Otrzymała ją pracownia DNA Architekci Dominika Skołuba z Gliwic oraz zespoły projektowe w składzie: mgr inż arch. Jan Heymer, mgr Wacław Marat z Warszawy oraz mgr inż. arch. Tomasz Kałuc (Słupsk), mgr inż. arch. Karol Zydor (Londyn).

Źródło: architektsarp.pl, ustka.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Wyniki Konkursu Architektonicznego, Projekt Architektoniczny

Białe domy i amerykański sen
Białe domy i amerykański sen

An Nhiên House to wyjątkowy projekt autorstwa Ho Khue Architects, zlokalizowany w wietnamskim mieści ...

Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia
Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia

Zakończył się pierwszy etap przebudowy ulicy Bernardyńskiej we Wrocławiu. Finansowana przez dewelope ...

Szare pudełko na sztukę
Szare pudełko na sztukę

9 marca 2024 roku wystawami rzeźby Adolfa Ryszki oraz fotografii Chrisa Niedenthala zainaugurowała s ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Wyniki konkursów
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera