Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Drewniana atrakcja nad Wisłą

 

Czas czytania: ~2 min


Przetrwanie sezonu jesienno-zimowego w dobrej formie i w zdrowiu stanowi spore wyzwanie – wychodząc z tego założenia władze stolicy podjęły się sfinansowania nietypowej inwestycji, co ważne – wybranej przez samych mieszkańców w ramach budżetu partycypacyjnego. Przy ulicy Zaruskiego 3 w Porcie Czerniakowskim powstała Sauna Wisła pływająca sauna fińska.

 

Sauna Wisła w Warszawie
Sauna Wisła w Warszawie

Projekt z budżetu partycypacyjnego

Od kiedy warszawski brzeg Wisły zmienił się w jedno z ulubionych przez mieszkańców miejsc w mieście, obszar ten nowi nazwę Dzielnica Wisła i wciąż rodzą się nowe pomysły, jak uczynić go jeszcze atrakcyjniejszym miejscem do spędzania czasu. Tak, w oparciu o projekt zgłoszony przez samych mieszkańców, powstała finansowany z budżetu obywatelskiego m.st. Warszawy Sauna Wisła. Obok bulwarów czy wciąż się zmieniającego i rozbudowującego Centrum Nauki Kopernik Sauna Wisła stała kolejnym magnesem ściągającym ludzi nad wodę.

Sauna Wisła w Warszawie
Sauna Wisła w Warszawie

Drewniana, dwupokładowa konstrukcja została ustawiona tak, aby przez panoramiczne okno rozciągał się widok na rzekę i na całą okolicę. Na dachu pawilonu znalazł się słoneczny taras, który, jak piszą twórcy sauny, „jest idealnym miejscem zarówno dla odpoczywających, jak i tych, którzy czas saunowania będą chcieli połączyć z aktywnościami sportowymi”. Sauna Wisła została uruchomiona w listopadzie 2021 roku i ustawiona w Porcie Czerniakowskim, ale w tym roku planowane jest jej lokalizowanie także w innych miejscach  na warszawskim odcinku Wisły – sauna jest obiektem pływającym. „Saunie towarzyszyć będzie nowoczesna przeszklona przestrzeń pływająca ze strefą relaksu, wyposażona w odprężające podgrzewane fotele na podczerwień, które sprawią że saunowanie będzie jeszcze bardziej efektywne” – podkreślają pomysłodawcy tego przedsięwzięcia.

Sauna Wisła w Warszawie
Sauna Wisła w Warszawie

Pływający obiekt

Sauna na wodzie to coś, czego w stolicy jeszcze nie było. Warszawiacy mogą nie tylko się wygrzać, ale też przy okazji – dzięki panoramicznej szybie – cieszyć wzrok widokiem nadwiślańskiego krajobrazu. Doznania są tak niezwykłe, że odpowiednio się wyciszając, można usłyszeć szmer rzeki i poczuć miarowe kołysanie fal” – mówił przy okazji otwarcia sauny Jan Piotrowski, pełnomocnik prezydenta m.st. Warszawy ds. Wisły. Co ciekawe, powstanie drewnianego pawilonu stało się pretekstem do organizowania przy nim i nim nie tylko zimowego morsowania czy spotkań związanych ze zdrowym trybem życia. W saunie obywały się także m.in. spotkania poetyckie.

Sauna Wisła w Warszawie
Sauna Wisła w Warszawie

Źródło: um.warszawa.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Obiekt Architektoniczny, Obiekty

Dom o geometrycznej bryle
Dom o geometrycznej bryle

Dwukondygnacyjny dom w czeskim Náchodzie autorstwa pracowni Struktura Łukasza Lewandowskiego jest pr ...

Ogród bylinowy w Lublinie - rozmowa z architektem i prezentacja ogrodu
Ogród bylinowy w Lublinie - rozmowa z architektem i prezentacja ogrodu

Byliny są coraz częściej stosowne we współczesnej architekturze krajobrazu. Dlaczego? Ze względu na ...

E-konferencja: Akustyka w architekturze. III edycja.
E-konferencja: Akustyka w architekturze. III edycja.

Architektura i akustyka to dwie dziedziny nierozerwalnie ze sobą związane. Wraz z nieustannie rosnąc ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera