Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Osiedle Murawa 2 w Poznaniu - nietypowe bryły mieszkalne

 

Czas czytania: ~2 min


Osiedle Murawa 2, bo taką nazwę nosi inwestycja, stanie pomiędzy ulicami Murawa, Winogrady i Gromadzką, tuż przy poznańskiej Cytadeli. To wyjątkowa lokalizacja, nie tylko ze względu na bliskość centrum miasta, ale i dużą ilość zieleni w okolicy. Pracownia Insomnia przygotowała tu projekt zespołu szesnastu dwulokalowych domów.

 

Projekt osiedla Murawa 2 w Poznaniu
Projekt osiedla Murawa 2 w Poznaniu

Nowe osiedle w Poznaniu

Kilka lat temu pracownia Insomnia zdobyła rozgłos za sprawą innego poznańskiego zespołu mieszkaniowego, osiedla Nowy Strzeszyn, które ostało docenione w wielu konkursach i plebiscytach, zostało m.in. uznane jedną z najlepszych realizacji architektonicznych Poznania w 2019 roku. Za sukcesem tej realizacji stały m.in. nietuzinkowa architektura oraz w bardzo przyjazny dla mieszkańców sposób ukształtowania osiedlowej przestrzeni. Podobne cechy ma posiadać kolejny mieszkaniowy projekt tej pracowni, czyli osiedle Murawa 2.

Projekt osiedla Murawa 2 w Poznaniu
Projekt osiedla Murawa 2 w Poznaniu

Murawa 2 powstaje około 200 metrów od największego z poznańskich parków – Cytadeli, niecały kilometr od bardzo popularnej trasy rekreacyjnej nad rzeką - Wartostrady, w środku doskonale wyposażonej w usługi i infrastrukturę dzielnicy Winogrady, a także wśród licznych linii komunikacji miejskiej. Już sama taka lokalizacja mogłaby być magnesem dla potencjalnych mieszkańców, ale w tym wypadku inwestor uznał, że atrakcją uczyni także formy przestrzenne i architektoniczne osiedla.

Projekt osiedla Murawa 2 w Poznaniu
Projekt osiedla Murawa 2 w Poznaniu

Luksusowa architektura zamiast pawilonu

Do niedawna na przeznaczonej pod zabudowę działce stał otoczony wybetonowanym parkingiem prosty pawilon handlowo-usługowy. Architekci z pracowni Insomnia zostali poproszeni o zaprojektowanie w miejscu rozebranego obiektu nie tylko domów, ale zieleni – chodziło o to, aby nowe budynki mieszkalne były nią otoczone. Podobnie jak w przypadku osiedla Nowy Strzeszyn,  i tym razem projektanci sięgnęli nie tylko po nietypowe kształty, ale i materiały. Zaoponowali domy o łamanych ścianach, o nieregularnych kształtach i oryginalnych, niepowtarzalnych bryłach. Elewacje budynków mają zostać wykończone perforowaną lub trapezową blachą, drewnem i tynkiem, a uzupełnić je mają pnące się rośliny. Każde z mieszkań w szesnastu dwulokalowych domów (mieszkania mają być jedno i wielopoziomowe) będzie miało, zależnie od lokalizacji, prywatny ogródek, taras dachowy, balkon lub loggię. „Niemal całkowicie zabetonowana dotąd działka zmieni się w intensywnie zazielenioną mieszkalną enklawę. (…) Staraliśmy się, aby intensywność zabudowy została zrównoważona wszechobecną zielenią, która pojawia się na elewacjach, stropodachach i tarasach.  Zdecydowana większość istniejących tu drzew pozostanie. W kilku przypadkach to ich korony kształtują elewacje budynków – były pierwsze więc to zabudowa musi się do nich dostosować. Ten miejski projekt poprawi bilans zieleni w okolicy i co ważne będzie się cechował otwartością przestrzeni wspólnych” – tłumaczył Szymon Januszewski z pracowni Insomia.

Projekt osiedla Murawa 2 w Poznaniu
Projekt osiedla Murawa 2 w Poznaniu

Osiedle domów „Murawa 2” - metryczka projektu architektonicznego

Lokalizacja: Poznań, Winogrady, ul. Murawa, Gromadzka

Inwestor: Area Development

Projekt architektoniczny: Biuro architektoniczne Insomia – architekt Szymon Januszewski

Projekt: 2021

Realizacja: 2023

Źródło: murawa2.pl


Podepnij swój artykuł

tagi

Osiedle Mieszkaniowe, Architektura Mieszkaniowa, Budynek Mieszkalny, Obiekty Mieszkalne, Projekt Architektoniczny

Nagroda Roku SARP 2022 przyznana
Nagroda Roku SARP 2022 przyznana

Przyznawana od 1983 roku Nagroda Roku SARP - to jedna z najważniejszych nagród architektonicznych w ...

Osiedle z drewna i cegły
Osiedle z drewna i cegły

Współczesny świat nie jest łatwym miejscem do życia. Wszechobecny pośpiech i presja, życie w zatłocz ...

Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze
Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze

Zmiany klimatyczne powodują niekorzystne skutki w mieście. Wyspy ciepła, gwałtowne opady, susza klim ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera