Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Historia bolesławieckiej ceramiki – od lokalnego cechu po światową popularność

 

Czas czytania: ~3 min


Nie wszyscy wiedzą, że ceramika z Bolesławca ma bardzo bogatą historię. Zanim zyskała światową popularność, była produktem raczej lokalnym. Jak przez wieki zmieniały się bolesławieckie wyroby?

 

Historia bolesławieckiej ceramiki

Ceramika z Bolesławca stanowi obecnie ciekawy i elegancki towar eksportowy. Wystarczy wspomnieć, że kilka lat temu serwis kawowy z tych zakładów został podarowany przez prezydenta Polski angielskiej parze książęcej. Jednak przez lata sposób, w jaki produkowana jest ceramika Bolesławiec, bardzo się zmienił. Skąd wziął się pomysł na tworzenie wzorów unikalnych na światową skalę i jak powstawały pierwsze wyroby?

 

Początki bolesławskiej ceramiki

Dzisiaj wszyscy kojarzą charakterystyczne kolory oraz wzory, które pokrywają każdy talerzyk, dzbanek czy kubek Bolesławiec. Jednak początkowo nie przypominały one tych tworzonych współcześnie. Trudno wyznaczyć dokładną datę, źródła podają, że pierwsze wyroby ceramiczne powstawały w okolicach dzisiejszego Bolesławca w średniowieczu. Już w tamtych czasach, produkowane tam naczynia z kamionki wyróżniały się jakością. Aby ją utrzymać, w mieście założono cech, który zrzeszał okolicznych garncarzy. Dzięki temu można było kontrolować liczbę działających tam rzemieślników, a także na bieżąco sprawdzać jakość wykonywanych przez nich naczyń. Takie działania spowodowały, że procedura wytwarzania ceramiki została ujednolicona i poddana standaryzacji. Rozwiązanie cechu miało miejsce dopiero w drugiej połowie XVIII wieku. Wyroby produkowane w tym czasie najczęściej były koloru brązowego, niektóre posiadały też elementy w innych barwach oraz charakterystyczne, żeberkowe żłobienia.

 

Początek ery przemysłowej

XVIII wiek stanowi czas przełomowy, kiedy wyroby tworzone dotychczas metodami rzemieślniczymi zaczęto produkować w sposób przemysłowy. W 1753 roku Johann Gottlieb Joppe stworzył tzw. Wielki Garniec. Było to olbrzymie naczynie wykonane z ceramiki, które zostało okrzyknięte największym garncem na świecie. Dzieło mogło pomieścić 2000 litrów i szybko stało się symbolem oraz reklamą bolesławieckiego przemysłu garncarskiego. Jednak dzisiejszy wygląd ceramiki z Bolesławca zawdzięczamy Johannowi Gottliebowi Altmannowi, który w XIX wieku zapoczątkował technologię szkliwienia brunatnych wyrobów ceramicznych na biało. W późniejszym okresie zaczęto je ozdabiać – początkowo malując różne wzory. Z czasem rozwinęła się metoda stempelkowa, która pozwalała na uzyskanie ciekawych wizualnie i oryginalnych wzorów. Pod koniec XIX wieku w Bolesławcu utworzono szkołę ceramiczną, kształcącą przyszłych pracowników zakładów ceramicznych.

 

Współczesność

Po II wojnie światowej wznowiono produkcję bolesławieckiej ceramiki. Zakłady te przeszły wiele zmian i modernizacji, jednak funkcjonują do dziś. Charakterystyczne niebieskie zdobienia inspirowane sztuką ludową, motywami roślinnymi i zwierzęcymi są znakiem rozpoznawczym wyrobów z Bolesławca i trafiają w gust odbiorców z całego świata. Dzięki swojej popularności są często eksportowane do Stanów zjednoczonych oraz krajów Azji.

 

Artykuł Partnera


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

tagi

Wyposażenie Wnętrz, Aranżacja Wnętrz

Gala Plebiscytu Polska Architektura XXL 2021 w Orientarium ZOO w Łodzi
Gala Plebiscytu Polska Architektura XXL 2021 w Orientarium ZOO w Łodzi

Po pandemicznej izolacji wracamy do rzeczywistości i zapraszamy na uroczystość rozstrzygnięcia nasze ...

Prefabrykacja w architekturze. II edycja.
Prefabrykacja w architekturze. II edycja.

Współczesne budownictwo prefabrykowane różni się od tego z czasów PRL-u. Pozwala ono na optymalizacj ...

Nowe trendy w budownictwie. Nowoczesna stolarka Schüco z PVC-U. Webinarium Schüco
Nowe trendy w budownictwie. Nowoczesna stolarka Schüco z PVC-U. Webinarium Schüco

Zapraszamy na webinarium firmy Schüco poświęcone nowoczesnej stolarce z PVC-U. Podczas szkolenia zo ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Wnętrza
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera