Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Dom z odsuniętymi ścianami

 

Czas czytania: ~2 min


Pracownia TTAT, która podjęła się zaprojektowania domu jednorodzinnego na typowej, miejskiej działce w dość gęstej zabudowie jednej z dzielnic Warszawy postawiła przed sobą zadanie opracowania takiej bryły, która uchroni mieszkańców przed uciążliwościami życia w wielkim mieście. I chodziło tu nie tylko o bliskie sąsiedztwo innych domów, ale i hałas, zanieczyszczenie powietrza, tłok, wieczny pośpiech.

 

Dom Ogród w Warszawie

Dom jako miejsce wyciszenia

Tak jak w przypadku innych swoich projektów, domu zapewniającego ciszę, domu podmiejskiego czy domu w pobliżu parku i tutaj forma budynku okazała się wypadkową potrzeb klientów, możliwości, jakie daje działka, pomysłowości architektów.

Dom Ogród w Warszawie

Człowiek, gdy chce uciec od miejskiego gwaru, od pędu życia codziennego, niezdrowego otoczenia, szuka ukojenia i odpoczynku wśród natury, zieleni, roślin. To dlatego zapewnienie kontaktu z nimi, na ile to możliwe w miejskim kontekście, było ważnym celem pracy projektowej architektów z TATT. Dom, jak mówią sami architekci, „miał zapewnić namiastkę tego, co dają tereny poza wielkomiejską aglomeracją, stanowić enklawę w miejskiej przestrzeni, która zapewni mieszkańcom odpowiednią regenerację, pozwoli odciąć się, zapewni prywatność i pozwoli doświadczać kojącego wpływu natury i zieleni”.

Dom Ogród w Warszawie

Bryła osłonięta

Aby swój cel zrealizować, architekci dokonali swoistej „dekonstrukcji” bryły. Kubaturę domu posadowili w centralnej części działki; wnętrze rozplanowali w tradycyjny sposób, na przeszklonym parterze umieszczając strefę dzienną, na pietrze – nocną. Elewacje domu architekci „odkleili” od budynku tak, aby rozdzieliły ogród na dwie części,  zewnętrzną i wewnętrzną. „Ogród wewnętrzny stanowi strefę buforową, podzieloną na trzy części o różnym charakterze w zależności, przy której funkcji domu się znajduję: ogród japoński – strefa wejściowa, ogród naturalny – salon i jadalnia oraz ogród ziołowo-kwiatowy – kuchnia. W zewnętrznej części działki zlokalizowano strefy, które nie wymagają dużego stopnia prywatności: podjazd, z którego jest wjazd do garażu, strefa gier, sad i plac zabaw” – można przeczytać w opisie autorskim projektu. 

Dom Ogród w Warszawie

Zarówno elewacje domu, jak rozdzielające ogród ściany wykonano z drewna, to ażurowa „siatka” z drewnianych litew. Ażurowość zapewnia prywatność, a jednocześnie nie wygradza całkowicie między sobą strefy wewnętrznego i zewnętrznego ogrodu. Dzięki pomysłowi na otoczenie domu odsuniętymi od niego „ścianami” wnętrze przenika się z zielnym ogrodem, jednocześnie pozostając osłonięte od sąsiadów czy ulicy.

 

Zobacz galerię zdjęć projektu domu

Dom Ogród - metryczka projektu domu

Lokalizacja: Warszawa
Inwestor: prywatny
Projekt architektoniczny: TTAT
Autorzy: Magdalena Tokarska, Piotr Tokarski
Powierzchnia terenu: 1120 m²
Powierzchnia użytkowa: 331,2 m²

Projekt: 2021

Źródło: ttat.pl/

 


Podepnij swój artykuł

tagi

Projekt Architektoniczny, Projekt Domu, Dom Jednorodzinny, Dom, Bryła Domu, Hot

Ażurowy stadion dla kultowego klubu
Ażurowy stadion dla kultowego klubu

Pod koniec kwietnia 2022 roku został oddany do użytku nowy stadion Łódzkiego Klubu Sportowego zlokal ...

Gala Plebiscytu Polska Architektura XXL 2021 w Orientarium ZOO w Łodzi
Gala Plebiscytu Polska Architektura XXL 2021 w Orientarium ZOO w Łodzi

Po pandemicznej izolacji wracamy do rzeczywistości i zapraszamy na uroczystość rozstrzygnięcia nasze ...

Prefabrykacja w architekturze. II edycja.
Prefabrykacja w architekturze. II edycja.

Współczesne budownictwo prefabrykowane różni się od tego z czasów PRL-u. Pozwala ono na optymalizacj ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera