Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Open House Gdynia 2022 - festiwal architektury

 

Czas czytania: ~3 min


To już 8-ma edycja festiwalu architektury, historii oraz mieszkańców Open House Gdynia, który odbędzie się w dniach 20-22 maja 2022. Hasłem przewodnim wydarzenia jest „Powrót do Edenu”. W programie 3 dni zwiedzania, spacerów, prelekcji, wystaw fotografii i warsztatów. Wstęp wolny, z wyjątkiem miejsc objętych rezerwacjami.

 

Open House Gdynia 2022

Open House Gdynia to polska odsłona międzynarodowego festiwalu Open House Worldwide, który otwiera wszystkie drzwi do dobrze zaprojektowanej przestrzeni. Czym jest festiwal? Fascynatów architektury z całego świata połączyła idea spotkania z żywym miastem i jego mieszkańcami. Gdynia stała się pierwszym w Polsce miastem, w którym wdrożono ideę Open House.

 

W tym roku organizatorzy zapraszają do ponad 60 niezwykłych lokalizacji, na co dzień niedostępnych dla zwiedzających: instytucji publicznych, mieszkań prywatnych - a to wszystko w atmosferze, która przywołać ma cudowne lata transformacji ustrojowej, okres sentymentalny, magiczny i wieloznaczny, kiedy wszystko zdawało się być - i było możliwe.

 

Podczas ósmej edycji festiwalu cofniemy się w czasie i damy ponieść wspomnieniom o Gdyni epoki lat 80 i 90. Jak zwykle zajrzymy do miejsc zapomnianych i tajemniczych, ale skupimy się tym razem na Gdyni z perspektywy naszych sentymentów: miejscach, które kiedyś tętniły życiem. Z przymrużeniem oka ukłonimy się postmodernizmowi i damy mieszkańcom Gdyni powody do radości - mówi Diana Lenart, założycielka festiwalu.

 

Jednym z takich powodów do radości będzie koncert Papa D, czyli Pawła Stasiaka i legendy lat 80. - Papa Dance. Zespół zagra dla mieszkańców w amfiteatrze na Kamiennej Górze. Kilkukrotni zwycięzcy Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, występują dzisiaj na największych imprezach muzycznych w kraju, m.in. na tegorocznym Off Festival w Katowicach. Synthpopowe utwory Papa D wprowadzą słuchaczy w festiwalowy klimat lat 80. Już w sobotę, 21 maja o godzinie 19:00.

 

Organizatorzy ogłosili również pierwsze lokalizacje, które pojawią się na tegorocznej mapie festiwalu.

 

Skupimy się na wspomnieniach, nie zapominając przy tym, że Gdynia wciąż się zmienia za sprawą nowej architektury. Dlatego też po raz kolejny zaprosimy uczestników wydarzenia do inwestycji Portova mecenasa festiwalu, firmy Invest Komfort, gdzie zainaugurujemy tegoroczną odsłonę festiwalu już w piątek 20 maja. “Piątek na Portovej” będzie okazją do podziwiania panoramy miasta z 17 piętra oraz fety ulicznej przy świetnej muzyce i smakołykach! - mówi kurator festiwalu Michał Miegoń.

 

W programie znalazła się także siedziba Morskiego Instytutu Rybackiego/Państwowego Instytutu Badawczego, która jest z pewnością jednym z najbardziej okazałych i tajemniczych miejsc w Gdyni. W potężnym gmachu setki naukowców codziennie prowadzą badania dotyczące morskich ekosystemów. Do struktur MIR-u należy także Akwarium Gdyńskie, gdzie żyje m.in. najmniejszy krokodyl świata. Historię ponad 100 letniego instytutu będzie można poznać bliżej w sobotę, 21 maja.

 

Wielkim atutem festiwalu jest również możliwość zobaczenia wyjątkowych wnętrz domów i mieszkań Gdynian. Tym razem w swoje progi uczestników festiwalu zaprasza m.in. Magdalena Frąckiewicz, które na co dzień zajmuje się upcyklingiem i odpowiedzialnym podejściem do mody. Goście, którzy odwiedzą jej mieszkanie na Działkach Leśnych mogą liczyć nie tylko na ciepłe przyjęcie i pyszną herbatę, ale też ciekawe historie i towarzystwo dwóch białych kotów.

 

Z kolei w niedzielę mecenas festiwalu – Invest Komfort - zaprasza wielbicieli pięknych wnętrz i zieleni do poznania bliżej inwestycji Nowe Kolibki. To niezwykle kameralny projekt inspirowany ideą „slow life”. Szum drzew i wody oraz wtopiona w naturę architektura sprawiają, że przebywając tu trudno uwierzyć, że znajdujemy się w centrum metropolii, a konkretnie na granicy dwóch miast – Gdyni i Sopotu. Zaraz po spacerze po Nowych Kolibkach, w malowniczej okolicy Potoku Swelina odbędzie się kameralny koncert gitarzysty Romana Walczaka. Więcej punktów programu poznamy już wkrótce.

 

Więcej informacji o festiwalu Open House Gdynia 2022 znajdziesz na stronie organizatora.

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Wydarzenia Dla Architektów, Wydarzenie Architektoniczne, Zaproszenie Dla Architektów, Zaproszenie Dla Studentów Architektury

Projekt dla nauki o drewnie
Projekt dla nauki o drewnie

Centrum Sztuki i Nauki o Drewnie Xylopolis – to jedna z nowych inwestycji planowanych przez władze W ...

Pierwsza edycja konferencji „Kolor w architekturze” za nami
Pierwsza edycja konferencji „Kolor w architekturze” za nami

Dużym zainteresowaniem cieszyła się pierwsza edycja konferencji na temat Evidence Based Design i wyk ...

Plebiscyt Polska Architektura XXL 2023 – internauci wybrali najlepsze realizacje minionego roku
Plebiscyt Polska Architektura XXL 2023 – internauci wybrali najlepsze realizacje minionego roku

Znamy wyniki głosowania internautów szesnastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publicznoś ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaproszenia
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera