Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Kładka pieszo-rowerowa nad rzeką Nettą w Augustowie - wyniki konkursu architektonicznego

 

Czas czytania: ~2 min


6 maja 2022 roku ogłoszono wyniki konkursu architektonicznego na projekt kładki pieszo-rowerowej nad rzeką Nettą w Augustowie. Jego uczestnicy mieli za zadanie stworzenie koncepcji nie tylko samej przeprawy przez rzekę, ale i wielu funkcji i obiektów jej towarzyszących. Musieli oni nie tylko poprawić system komunikacji w okolicy, w tym łączność dróg z pobliską plażą, ale przede wszystkim w przestrzeń tę wpisać także 35-metrową wieżę widokową, tężnię, park ekologiczny. U stóp kładki mają się pojawić trybuny.

 

Atrakcja turystyczna nad jeziorem

Zgłoszone do konkursu projekty oceniało jury w składzie: arch. Wojciech Rafałko (Przewodniczący Sądu konkursowego), Magdalena Sokołowska, arch. Paweł Kotwica, arch. Magdalena Kotwica, arch. Cezary Gierszewski, Tomasz Dobkowski, Emilia Wierzbicka. Sąd konkursowy oceniał funkcjonalność i atrakcyjność proponowanych przez architektów rozwiązań, zgodność koncepcji konkursowej z wytycznymi, realność proponowanych rozwiązań oraz ich koszt. Zdecydowano się przyznać trzy nagrody. Pierwsza trafiła do rąk konsorcjum firm „PSBA” Przemysław Sokołowski Biuro Architektoniczne z Kielc oraz INOONI Jakub Zygmunt z Mysłowic. Ci sami architekci mają już na swoim konice wysoko ocenianą i nagradzana realizację w Augustowie – ośrodek sportów wodnych.

 

Obiekt wpisany w krajobraz

Przewodniczący sądu konkursowego, architekt Wojciech Rafałko, podczas ogłaszania wyników konkursu na projekt kładki w Augustowie tłumaczył wyzwania, jakimi musieli sprostać architekci: „Teren jest trudny. Z jednej strony mamy uporządkowaną dzielnicę Zarzecze, a z drugiej przestrzeń zdefiniowaną przez naturę. Uczestnicy mieli zaprojektować mostek, który miał połączyć oba rzeki ruchem pieszo-rowerowym. Są to tereny o bardzo wysokich walorach turystycznych i przyrodniczych. Kładka ma być obiektem inżynieryjnym, która będzie pełnić funkcję stricte użytkową, ale również będzie bogata w walory estetyczne. Mocnym akcentem będzie wieża widokowa”.

 

Konsorcjum pracowni „PSBA” Przemysław Sokołowski Biuro Architektoniczne oraz INOONI Jakub Zygmunt zostało ocenione najwyżej m.in. ze względu na zaproponowanie formy neutralnej, niedominującej nad otoczeniem. Można się w niej doszukać również inspiracji motywami żeglarskimi. Według Sądu Konkursowego zwycięska praca konkursowa najlepiej odpowiadała potrzebom zagospodarowania tego terenu, jako funkcjonalnej przestrzeni publicznej, a także uwzględnia wymóg, aby przedstawione rozwiązanie było ciekawą atrakcją turystyczną.

Drugą nagrodę w tym konkursie architektonicznym przyznano propozycji pracowni Ozone Architekci z Wrocławia.

Trzecią nagrodę otrzymało biuro BIM Atelier z Krakowa.

Źródło: urzad.augustow.pl


Podepnij swój artykuł

tagi

Wyniki Konkursu Architektonicznego, Projekt Architektoniczny

Browary Warszawskie najlepszym budynkiem stolicy
Browary Warszawskie najlepszym budynkiem stolicy

To była już ósma edycja konkursu, w którym nowo powstałe warszawskie budynki rywalizują ze sobą o mi ...

Osiedle z drewna i cegły
Osiedle z drewna i cegły

Współczesny świat nie jest łatwym miejscem do życia. Wszechobecny pośpiech i presja, życie w zatłocz ...

Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze
Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze

Zmiany klimatyczne powodują niekorzystne skutki w mieście. Wyspy ciepła, gwałtowne opady, susza klim ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Wyniki konkursów
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera