Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Dom Weterana - spacer architektoniczny

 

Czas czytania: ~1 min


Dom Weterana w Poznaniu to ikona architektury modernistycznej, który w 2022 roku obchodzi 50-lecie otwarcia. W ramach cyklu Zbudowane SARP Poznań zaprasza na spacer architektoniczny po obiekcie. Poprowadzi go Jakub Głaz - krytyk architektury. Spotkanie odbędzie się 9 czerwca 2022 o godz. 18:00. Obowiązują zapisy.

 

ZBUDOWANE - Dom Weterana

Poznańska moderna

Dom Weterana to jeden z najpiękniejszych przykładów poznańskiej moderny. Jasny nowoczesny budynek charakteryzuje układ tarasowy – którego centrum stanowi dziedziniec wewnętrzny. Pokoje (1- i 2-osobowe) zgrupowano w dwóch skrzydłach (po cztery kondygnacje) takie rozwiązania sprzyjało dobremu doświetleniu pokoi i zapewniło możliwość swobodnego wychodzenia na tarasy z widokiem na dolinę Warty. Dom otacza leciwy starodrzew- który stanowi popularny ogród dla pensjonariuszy, odwiedzających ich gości oraz okolicznych mieszkańców.
 

Marcin Libicki (historyk sztuki) określił Dom Weterana na Szelągu mianem prawdziwego arcydzieła nowoczesnej architektury i uważa go za jeden z najlepszych wzniesionych w Polsce po wojnie budynków publicznych. Aleksandra Robakowska i Jarosław Trybuś (krytycy architektury) uważają, że jest to jeden z najlepszych budynków tego typu nie tylko w Poznaniu, ale i w Polsce, wciąż [...] niedoceniony przez historię architektury. Według tych autorów obiekt jest przykładem modernizmu w najbardziej humanistycznym wydaniu. Funkcja narzuciła tu najwyższą dbałość o komfort użytkownika i zostało to przez projektantów  posunięte do ostatecznych granic. Dom Weterana to [...] wybitny przykład  architektury wpisanej w naturalny krajobraz, w sposób godny Wrighta czy Aalto.

 

Więcej informacji o spacerze architektonicznym znajdziesz na stronie organizatora.

Podepnij swój artykuł

tagi

Spacer Architektoniczny

Nagroda Roku SARP 2022 przyznana
Nagroda Roku SARP 2022 przyznana

Przyznawana od 1983 roku Nagroda Roku SARP - to jedna z najważniejszych nagród architektonicznych w ...

Osiedle z drewna i cegły
Osiedle z drewna i cegły

Współczesny świat nie jest łatwym miejscem do życia. Wszechobecny pośpiech i presja, życie w zatłocz ...

Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze
Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze

Zmiany klimatyczne powodują niekorzystne skutki w mieście. Wyspy ciepła, gwałtowne opady, susza klim ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaproszenia
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera