Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Centrum Edukacji Ekologicznej w Warszawie

 

Czas czytania: ~2 min


Las Młociński – to jedno z ulubionych miejsc spacerów mieszkańców Warszawy. Mimo że położony dość niedaleko centrum miasta oferuje kontakt z dziką przyrodą. Aby poszerzać wiedzę i wrażliwość użytkowników miejskich terenów zielonych władze stolicy zdecydowały się zbudować na Młocinach Centrum Edukacji Ekologicznej. Zajmie ono przeznaczoną do remontu leśniczówkę oraz zaprojektowany specjalnie na te potrzeby przez pracownię Kwadratura nowy budynek.

 

Projekt Centrum Edukacji Ekologicznej na Młocinach w Warszawie

Pawilon w technologii CLT

W Warszawie kilka lat temu powstał obiekt, którego jednym z celów było poszerzanie wiedzy ekologicznej, edukowanie w dziedzinie ochrony przyrody i tego, jak może ona funkcjonować w wielkim mieście. To położony nad Wisłą po jej praskiej stronie pawilon Kamień. Obiekt zarówno z powodu swojej niezwykłej formy, jak proponowanego tam programu stał się szybko popularny, pokazując, że jest w stolicy zapotrzebowanie na podobnego typu placówki.

 

Pierwszy projekt Centrum Edukacji Ekologicznej na Młocinach powstał w 2019 roku. Wtedy pracownia Kwadratura szkicowała złożoną z dwóch prostopadłościanów bryłę. Ograniczenia budżetowe zmusiły jednak inwestora do ograniczenia skali obiektu. Tak powstał pomysł na bryłę, której realizacja wkrótce się rozpocznie, a odpowiadać za nią będzie konsorcjum firm MODANTA, Cora New oraz P.B.E. „ELBUD”. W niewysoki pagórek wkomponowany zostanie pawilon zbudowany w oparciu o niezwykle obecnie popularną prefabrykowaną konstrukcję z drewna klejonego krzyżowo (CLT). Zarówno kształt, skala, jak budulec pawilonu mają korespondować z otaczającym krajobrazem, dzięki czemu obiekt nie będzie się wyróżniał w leśnym pejzażu.

Projekt Centrum Edukacji Ekologicznej na Młocinach w Warszawie

Drewniany pawilon w lesie

Ostatniego dnia maja 2022 roku przedstawiciele władz Warszawy podpisali umowę z wykonawcą pawilonu. Oznacza to, że wg jej zapisów w ciągu najbliższych 16 miesięcy obiekt powinien być gotowy. „Dzięki inwestycji warszawiacy zyskają kolejne miejsce na mapie miasta, w którym poszerzą swoją wiedzę z zakresu ekologii. Szacujemy, że rocznie z tego nowoczesnego obiektu będzie mogło skorzystać nawet 25 tys. osób” – mówi Michał Olszewski, zastępca prezydenta m.st. Warszawy. W parterowym drewnianym pawilonie o horyzontalnym kształcie znajdą się m.in. wielofunkcyjna sala konferencyjno-warsztatowa, sale edukacyjne, pomieszczenia biurowe, szatnie i zaplecze sanitarne. Obiekt ma być w pełni dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, a także energooszczędny i ekologiczny. Źródłem ogrzewania będą pompy ciepła zasilane energią elektryczną z ogniw fotowoltaicznych. Na budynku znajdzie się zielony dach. Przewidziane jest także utworzenie ogrodu deszczowego. Głównymi odbiorcami programu, oferowanego w placówce mają być uczniowie szkół i przedszkoli, jednak zajęcia dla siebie na pewno znajdą tu także dorośli i całe rodziny. W pobliskiej leśniczówce, która przy okazji przejdzie remont zaplanowano kawiarnię, ale także przestrzenie wystawiennicze i miejsca spotkań autorskich.

Projekt Centrum Edukacji Ekologicznej na Młocinach w Warszawie

Centrum Edukacji Ekologicznej - metryczka projektu obiektu

Lokalizacja: ul. Papirusów 1/3, Warszawa
Inwestor: Miasto Stołeczne Warszawa / Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta
Projekt i wykonawstwo: konsorcjum firm MODANTA, Cora New oraz P.B.E. „ELBUD”

Powierzchnia: 1 200 m2
Kubatura: 4 971 m3

Projekt: 2020

Planowana realizacja: koniec 2023
Koszt inwestycji: 17,1 mln zł


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Projekt Architektoniczny, Projekt Budynku

Budowa Kulturoteki coraz bliżej
Budowa Kulturoteki coraz bliżej

W warszawskiej dzielnicy Wesoła być może już niedługo powstanie wyczekany budynek łączący bibliotekę ...

Urodziny Szybu Krystyna
Urodziny Szybu Krystyna

Budowa wieży wyciągowej szybu Kaiser Wilhelm II na terenie kopalni węgla kamiennego Hohenzollern zak ...

E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.
E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.

Regulacyjne i technologiczne zmiany w zakresie metod wznoszenia budynków doprowadziły w ostatnich la ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera