Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Jak zbudowana jest dobra dachówka ceramiczna?

 

Czas czytania: ~2 min


Dachówka ceramiczna to szlachetny rodzaj pokrycia dachowego, cechujący się dużą odpornością na działanie szkodliwych czynników, długą żywotnością, a także atrakcyjną estetyką. Najlepsze produkty wyróżnia także wysoka funkcjonalność, będąca efektem przemyślanych rozwiązań konstrukcyjnych. Na jakie elementy budowy dachówki ceramicznej należy więc zwrócić uwagę?

 

Dachówka ceramiczna

Dopracowane zamki – gwarancja ochrony przed wilgocią

Zamki - górne oraz boczne - to części dachówki ceramicznej, które ułatwiają montaż pokrycia i odpowiadają za skuteczne odprowadzenie wody z połaci. Im bardziej są one rozbudowane, tym lepszą zapewniają ochronę przed wnikaniem wilgoci pod dach. Dachówka ceramiczna z solidnie wykonanymi zamkami (taka jak na przykład płaska SIMPLA czy DOMINO z oferty CREATON) skutecznie uniemożliwi przedostawanie się deszczu pod połać, także w sytuacji, kiedy będzie on nawiewany przez silny wiatr. Przemyślany system odprowadzania wody, nawet w niesprzyjających warunkach sprawi, że nagromadzona wilgoć spłynie po powierzchni pokrycia. Doskonale zaprojektowane zamki o konstrukcji labiryntowej oferuje między innymi dachówka ceramiczna marsylka RAPIDO czy holenderka płaska TITANIA. Modele te dodatkowo wyróżnia możliwość szybkiego montażu. Jest on zasługą perfekcyjnie wykonanych zamków (górnych), o wyjątkowo szerokim zakresie tolerancji przesuwu. Jako dachówki ceramiczne najwyższej jakości gwarantują w każdych okolicznościach pełną szczelność, niezależnie od rozsunięcia (w granicach wskazanej tolerancji) na połaci.

Dachówka ceramiczna

Mostki i żebra – elementy zwiększające wytrzymałość oraz szczelność

Mostki ulokowane na spodzie dachówki uszczelniają zamek na całej jego szerokości. Stanowią więc kolejny element konstrukcji, zapobiegający przedostawaniu się wody pod połać. Dodatkowo dzięki nim ułożona na połaci dachówka ceramiczna jest bardziej stabilna. W produktach CREATON (na przykład w popularnych modelach TITANIA i FUTURA) mostki posiadają tylko dwa punkty styku z łatą. W efekcie zapewniają one bardzo dobrą spodnią wentylację połaci, co przekłada się na dłuższą żywotność wszystkich elementów konstrukcji dachowej. Dużą wytrzymałość dachówki ceramicznej gwarantują natomiast biegnące wzdłuż niej wzmacniające żebra. Wraz z mostkami mogą one tworzyć przemyślane systemy, których zastosowanie przełoży się na zwiększoną trwałość całego dachu. Korzyści te oferuje między innymi nowoczesna i płaska dachówka ceramiczna SIMPLA.

 

Funkcjonalne usprawnienia

Oceniając konstrukcję konkretnej dachówki ceramicznej, warto również zwrócić uwagę na elementy, które ułatwiają precyzję oraz szybkość jej układania – otwór montażowy oraz regulację w miejscu mocowania klamry. Dzięki nim praca dekarza przebiega znacznie sprawniej i trwa krócej. W efekcie, wybierając najlepsze produkty, jesteśmy w stanie zaoszczędzić na kosztach wykonania dachu. Dodatkowo zastosowanie klamer (w ofercie CREATON każda dachówka ceramiczna posiada swój własny dedykowany model) gwarantuje, że pokrycie zostanie zamocowane na połaci równo i estetycznie.

 

Artykuł Partnera


Podepnij swój artykuł

tagi

Technologie, Materiały Budowlane

Port Praski. Nowa dzielnica nad wodą.
Port Praski. Nowa dzielnica nad wodą.

Warszawa z roku na rok wzbogaca się o nowe kwartały zabudowy. Choć stolica jest dziś już dość gęsto ...

Akademia Muzyczna w Bydgoszczy. Szklana bryła dla muzyków
Akademia Muzyczna w Bydgoszczy. Szklana bryła dla muzyków

„Budowa kampusu Akademii Muzycznej jest ważna nie tylko dla tego regionu i Polski, ale też szerzej – ...

Nowe życie kamienicy w Bielsku-Białej
Nowe życie kamienicy w Bielsku-Białej

Bielsko-Biała chyba wciąż częściej kojarzy się z przystankiem w drodze na narty niż z miejscem pełny ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera