Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Nowoczesny zlewozmywak. Który będzie lepszy granitowy czy ceramiczny?

 

Czas czytania: ~2 min


Za czasów naszych babć i dziadków królowały białe, emaliowane zlewozmywaki nakładane na szafkę. W późniejszych latach pojawiły się stalowe zlewozmywaki, popularne do dnia dzisiejszego. Jednak oprócz tych ostatnich coraz częściej wybieramy sprzęt wykonany z innych o wiele trwalszych materiałów jak granit czy ceramika. Zyskują one coraz większą popularność. Co warto wiedzieć na temat każdego z nich? Jakie są ich wady i zalety? Który i dlaczego jest lepszy?

 

Jak wybrac zlewozmywak?

Zlewozmywak granitowy

Od jakiegoś czasu rosnącą popularnością w aranżacji wnętrz cieszą się zlewy granitowe, czyli kompozytowe, które uważane są za najlepsze pod względem stosunku jakości do ceny. To jednak niejedyna ich zaleta. Zlewozmywaki granitowe są eleganckie, trwałe i przyjemne w dotyku.

 

Produkty te są odporne na czynniki zewnętrzne i dzięki niejednolitej strukturze nie widać na nim zacieków, które mogą powstawać w skutek wylania do zlewu jakiegoś barwiącego płynu, np. kawy lub herbaty. Tego typu ślady najłatwiej zaobserwować na zlewie stalowym. Są zmorą niejednej pani domu.


W sklepach znajdziemy zlewy jednokomorowe, dwukomorowe, z ociekaczem lub bez. Szeroka gama kolorystyczna pozwala dopasować go do koloru blatu czy ścian. Bardzo popularne są ostatnio zlewozmywaki w kolorze białym, szarym i czarnym.


Jeśli chodzi o sposób montażu to mogą być one montowane od góry, czyli wpuszczane w blat, od dołu, czyli podwieszane lub nakładane na szafkę. Produkty te dostępne są w wielu rozmiarach od standardowych do nietypowych. Istnieje również możliwość zakupu zlewozmywaka narożnego.


Pomimo dużych zalet zlewozmywaki granitowe mają jedną wadę - są droższe od tych stalowych nawet dwu – trzykrotnie. Cena jaką musimy zapłacić za produkt z wyższej półki jest adekwatna do jakości i możliwości wykorzystania ich przy urządzaniu kuchni.

 

Zlewozmywak ceramiczny

Ceramika to bardzo trwały i odporny na uszkodzenia materiał, powstający z gliny wypalanej w bardzo wysokiej temperaturze. To zapewnia jej wyjątkowe cechy, którymi może się pochwalić mało który surowiec.

 

Zlewozmywak ceramiczny jest bardzo odporny na uszkodzenia mechaniczne i ciężko go zarysować, niestraszne są mu więc sztućce, czy ostre noże wrzucane niepostrzeżenie do komory. Bardzo łatwo się go czyści, można do tego celu używać praktycznie wszystkich środków czyszczących. Jest odporny na zabrudzenia, nie osadza się na nim kamień, nie odbarwia się pod wpływem działania kwasów czy barwników zawartych w produktach żywnościowych nie rdzewieje.

 

Produkty ceramiczne zniosą bardzo wysokie temperatury i skrajnie niskie. Bez obaw można więc wylewać do niego wrzątek, czy stawiać w nim gorące garnki.

 

Zlewy z ceramiki wyróżnia kolor. Biały zlewozmywak nie pasuje do wszystkich kuchennych wnętrz a wysoka czasami wręcz "zaporowa" cena zniechęca do zakupu. W przeciwieństwie do zlewozmywaków granitowych tu klienci mają zdecydowanie mniejszy wybór.

 

Stojąc przed wyborem zlewozmywak granitowy czy ceramiczny warto zainwestować w model kompozytowy. Jest to podyktowane nie tylko wysokim stosunkiem jakości do ceny, ale także dużym wyborem modeli i kształtów oraz bogatą kolorystyką dająca pole do popisu przy aranżacji kuchni. 

 

Artykuł Partnera

 


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Kuchnia, Aranżacja Kuchni, Wyposażenie Wnętrz

Urodziny Szybu Krystyna
Urodziny Szybu Krystyna

Budowa wieży wyciągowej szybu Kaiser Wilhelm II na terenie kopalni węgla kamiennego Hohenzollern zak ...

Kultura w kasynie
Kultura w kasynie

Kasyno Kultury, placówka kulturalna działająca w Kwidzynie od końca 2023 roku mieści się w budynku o ...

E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.
E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.

Regulacyjne i technologiczne zmiany w zakresie metod wznoszenia budynków doprowadziły w ostatnich la ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Wnętrza
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera