Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Nowy szef jedynego w Polsce Muzeum Architektury i niezwykła wystawa

 

Czas czytania: ~2 min


6 lipca 2022 roku ogłoszono publicznie wyniki konkursu na stanowisko dyrektora Muzeum Architektury we Wrocławiu. Jedenastoosobowa komisja konkursowa wybrała kandydaturę wieloletniego pracownika tej placówki, kuratora i do niedawna wicedyrektora, Michała Dudy, to on zostanie dyrektorem jedynego w Polsce Muzeum Architektury, a funkcję tę będzie pełnił przez kolejne pięć lat. Zastąpi szefującego muzeum od 2000 roku prof. Jerzego Ilkosza.

 

Nowy szef Muzeum Architektury we Wrocławiu

Michał Duda

Michał Duda jest historykiem sztuki, badaczem architektury i kuratorem i współkuratorem wielu ważnych i cenionych wystaw poświęconych przedwojennej i współczesnej architekturze, sztuce, projektowaniu. Jest również autorem wielokrotnie nagradzanej monografii „Patchwork. Architektura Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak”a także współautorem poświęconej tej architektce wystawy, która prezentowana była nie tylko we Wrocławiu, ale także w Nowym Jorku.

Muzeum Architektury we Wrocławiu

Przygotowania do wystawy na Treinnale Milano

Wystawa zmieniająca patrzenie na przestrzeń

15 lipca 2022 roku zostanie otwarta kolejna wystawa, która Michał Duda opracował wspólnie z Małgorzatą Devosges-Cuber. "Greenhouse Silent Disco", bo tak brzmi jej tytuł, będzie reprezentowała Polskę podczas Triennale Milano, ważnej międzynarodowej imprezy, kojarzonej z designem, ale mającej na celu przede wszystkim pobudzenie debaty na temat współczesnego projektowania i wyzwań, wobec których w obecnych czasach stają ci, którzy kreują przestrzeń.

Muzeum Architektury we Wrocławiu

Przygotowania do wystawy na Treinnale Milano

Michał Duda, Małgorzata Devosges-Cuber przestrzeń wystawy reprezentującej Polskę postanowili oddać we władnie… roślinom. Opierając się na badaniach naukowych, prowadzonych przez prof. Hazema Kalajiego z Katedry Fizjologii Roślin Instytutu Biologii Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, który na podstawie obserwacji fluorescencji chlorofilu bada, jak się czują i komunikują rośliny, kuratorzy we współpracy z gronem zaproszonych do współpracy projektantów stworzyli ekspozycję, na której będzie można zrozumieć, co „mówią” rośliny.

Muzeum Architektury we Wrocławiu

Wystawa Greenhouse Silent Disco

Poznać mowę roślin

Jak sami autorzy ją opisują: „Greenhouse Silent Disco to wypełniona roślinami instalacja-szklarnia, która umożliwi bezpośredni kontakt ludzi i roślin. Została ona wyposażona w cyfrowe sensory połączone z systemami komputerowymi, które będą na bieżąco śledzić i rejestrować wszystko to, co „mówią” rośliny. Każdy, kto wejdzie do polskiego pawilonu, będzie mógł usłyszeć indywidualną reakcję roślin na swoją obecność! „Mowę” roślin będzie można zrozumieć za pomocą zmieniających się kolorów świateł LED, a także dźwięków, na które będą ją przekładać systemy komputerowe

Muzeum Architektury we Wrocławiu

Wystawa Greenhouse Silent Disco

Muzeum Architektury we Wrocławiu

Wystawa Greenhouse Silent Disco

Wystawa "Greenhouse Silent Disco" będzie czynna od 15 lipca do 11 grudnia 2022 roku w Mediolanie, w 2023 roku będzie zaś prezentowana w Muzeum Architektury we Wrocławiu.

 

Źródło: facebook.com/MuzeumArchitektury, triennale.org/en/events/poland-greenhouse-silent-disco


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Muzeum, Architektura

Dom jak azyl
Dom jak azyl

Projekt domu, który zaplanowano jako schronienie dla dzieci pozostających w pieczy zastępczej powsta ...

Kameralny budynek biurowy
Kameralny budynek biurowy

Budynek usługowo-biurowy projektu pracowni ArchiSTYL stanął przy ulicy Jana Brzechwy w miejscowości ...

Osiedle z solarnymi żaglami
Osiedle z solarnymi żaglami

Osiedle Domów z Żaglami Solarnymi znajduje się w północnej części Krakowa, przy granicy z Zielonkami ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera