Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


RE: GRIGIO TURISMO CASA - dom w ciągłym ruchu

 

Czas czytania: ~2 min


Projekt domu RE: GRIGIO TURISMO CASA od REFORM Architekt zachwyca przede wszystkim swoją dynamiką. Ostre zarysowania bryły determinują jej oryginalny kształt, dzięki czemu dom wygląda, jakby był w nieustannym ruchu. Inspiracją do jego stworzenia był absolutnie kultowy model samochodu – Ferrari GTC4 Lusso.

 

RE: GRIGIO TURISMO CASA
RE: GRIGIO TURISMO CASA

Niezwykły dom

RE: GRIGIO TURISMO CASA to bez wątpienia dom niezwykły. Zastosowano tutaj nieoczywiste, niemal niemożliwe do osiągnięcia rozwiązania. Dwuspadowość, dominacja kątów ostrych, wyciągnięcie jednego z rogów z każdej strony, piętrowy taras – w każdym elemencie jest coś zaskakującego, a zarazem zachwycającego. Geometria jest tutaj w pełni zamierzona i kluczowa dla osiągnięcia wrażenia ciągłego ruchu. Efekt jest bardzo wyrazisty i zdecydowanie awangardowy. Z każdej strony dom prezentuje się inaczej. Front jest w pełni zabudowany, brak w nim okien, a drzwi wejściowe połączone są z garażem. Sprawia dzięki temu wrażenie ukrytego, niedostępnego, wprowadza wrażenie tajemniczości, będącej jednocześnie namiastką luksusu. Druga strona budynku jest przeciwieństwem frontu. Charakteryzuje ją nieoczywista kaskadowość, liczne przeszklenia oraz piętrowy taras, z którego rozciąga się zjawiskowy widok na jezioro.

RE: GRIGIO TURISMO CASA
RE: GRIGIO TURISMO CASA

W całym domu znajduje się wyłącznie jedno zaokrąglenie w postaci okna salonu, co jest formą przełamania ostrości całego projektu. Na uwagę zdecydowanie zasługuje także fasada budynku z płyt alucobond, która również została zaprojektowana przez REFORM Architekt. Jej wzór obejmuje zwielokrotniony obrys rzutu parteru domu łączony dodatkowymi trójkątami dla uzyskania spójności efektu. Oryginalnym, wielokształtnym projektem wykazała się także pracownia architektoniczna Atelje Sotamaa we współpracy z Vahanen Group. Według ich projektu w Finlandii powstał The Meteorite – dom w kształcie meteorytu.

RE: GRIGIO TURISMO CASA
RE: GRIGIO TURISMO CASA

Projekt architektoniczny inspirowany kultowym modelem Ferrari

Projekt domu RE: GRIGIO TURISMO CASA to kreatywna interpretacja kultowego modelu sportowego samochodu - Ferrari GTC4 Lusso. To co łączy te dwie bryły to nie tylko szybkość i ekskluzywność. Spoglądając na dom z lotu ptaka dostrzec będzie można podłużny kształt będący nawiązaniem do sylwetki samochodu. Miejsce, w którym zlokalizowane jest serce domu, czyli kuchnia i salon, jest nieprzypadkowe. Pomieszczenia mają się znajdować tam, gdzie w samochodzie umieszczony jest silnik – w jego przedniej części i pod maską. Na powierzchni 420 m2 znajduje się także część prywatna z sypialnią, łazienką oraz garderobą. Aby zapewnić jak największą intymność domowników jest ona oddzielona od reszty domu osobnymi schodami. Całość budynku owiana jest nutą tajemnicy. Od samego wejścia nie widać, gdzie znajdują się poszczególne pomieszczenia – salon, kuchnia, a nawet schody, co zdecydowanie wymusza spostrzegawczość.

 

Zobacz galerię zdjęć projektu domu

RE: GRIGIO TURISMO CASA - metryczka projektu domu

Biuro architektoniczne: REFORM Architekt

Główny architekt: Marcin Tomaszewski

Powierzchnia: 420 m2

Planowana realizacja: 2023-2024 rok


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Bryła Domu, Dom Jednorodzinny, Projekt Domu, Nowoczeny Dom

Lofty w fabryce
Lofty w fabryce

W 1887 roku Hugo Bressel przy ulicy Cegielnianej (dziś to ul. Wólczańska) uruchomił niewielką fabryk ...

E-konferencja: Dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze. Skorupa budynku.
E-konferencja: Dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze. Skorupa budynku.

Regulacyjne i technologiczne zmiany w zakresie metod wznoszenia budynków doprowadziły w ostatnich la ...

Plebiscyt Polska Architektura XXL 2023 – internauci wybrali najlepsze realizacje minionego roku
Plebiscyt Polska Architektura XXL 2023 – internauci wybrali najlepsze realizacje minionego roku

Znamy wyniki głosowania internautów szesnastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publicznoś ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera