Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Dom Podniesiony

 

Czas czytania: ~2 min


Studio ZA-Architekt odpowiedzialne jest za oryginalny projekt architektoniczny Domu Podniesionego w miejscowości Ilkowice w powiecie tarnowskim. Parterowa bryła jest wyjątkowa w swojej prostocie. Nieskomplikowany kształt, dwuspadowy dach w części centralnej oraz elewacja z drewna przywodzą na myśl nowoczesną stodołę. Dzięki zastosowanym rozwiązaniom dom jest podniesiony, co stwarza złudzenie lewitacji.

 

Projekt podniesionego domu

Dom z tarasem

Projekt zakłada kształt domu zbliżony do litery „C”. Na jego główną przestrzeń wspólną, zlokalizowaną od frontu, składa się salon z otwartą kuchnią oraz jadalnią. Strefa dzienna pokryta jest przez dwuspadowy dach. We wschodnim i zachodnim skrzydle budynku zlokalizowana jest przestrzeń nocna dla rodziców i dzieci. Klasyczny taras znajduje się w centrum domu, tworząc swego rodzaju wewnętrzne patio. Wejście na nie możliwe jest z każdej części domu – zarówno z pokoju dziennego, jak i obu części sypialnianych. Tarasy zaprojektowane są w taki sposób, aby z ich perspektywy możliwe było podziwianie nietuzinkowego pejzażu pobliskiej okolicy.

Projekt podniesionego domu

Projekt Domu Podniesionego został przemyślany pod kątem charakteru i klimatu sąsiedztwa, z uwzględnieniem mocnych stron działki, takich jak wspaniały widok na panoramę okolicy. Zgodnie z oczekiwaniami klientów cechuje go duża funkcjonalność. Budynek będzie otwarty, jasny, znajdować się w nim będzie duża przestrzeń wspólna, przy zachowaniu maksymalnej prywatności zarówno rodziców, jak i dzieci w strefach nocnych.

Projekt podniesionego domu

Bryła w stylu nowoczesnej stodoły

Architekci postawili na stonowane formy, barwy i materiały. Główna bryła wykończona będzie za pomocą białego tynku, efekt dekoracyjny stanowić będzie natomiast elewacja wykonana z wąskich desek w kolorze drewna naturalnego ułożonych wertykalnie, a także grafitowa ślusarka aluminiowa. Dach dwuspadowy ma być zrealizowany za pomocą białej blachy na rąbek stojący. W części zachodniej działki stanąć ma garaż, który będzie uzupełnieniem domu zarówno pod kątem kształtu bryły, jak i wykorzystanych materiałów. Architekci zadbali także o nowoczesne podejście przy tworzeniu projektu domu jednorodzinnego. To, co go wyróżnia, to „podcięcie” całości bryły poprzez przewieszenie ścian zewnętrznych nad fundamentowymi. W efekcie dom ma wyglądać tak, jakby się unosił ponad ziemią. Ten kreatywny zabieg dodaje lekkości oraz nuty awangardy całemu projektowi. Podnieść dom, choć w nieco inny sposób, zdecydowała się także grecka pracownia Mado Samiou Architecture. Stworzyła ona koncept o nazwie „Dom 6 stopni”, według którego bryła została skośnie uniesiona z jednej strony właśnie o sześć stopni.

Projekt podniesionego domu

Dom Podniesiony - metryczka projektu domu

Biuro architektoniczne: ZA-Architekt

Lokalizacja: Ilkowice, powiat tarnowski

Inwestor: prywatny

Projekt: 2022


Podepnij swój artykuł

tagi

Projekt Architektoniczny, Projekt Domu, Dom Jednorodzinny, Hot

Milestone Wrocław Fabryczna - akademik nowej generacji
Milestone Wrocław Fabryczna - akademik nowej generacji

373 pokoi, a w nich 512 łóżek ma się pomieścić w akademiku, jaki powstanie przy ulicy Fabrycznej we ...

Nowoczesna nadbudowa
Nowoczesna nadbudowa

Nadbudowa kamienicy przy ulicy Kościuszki 22 w Krakowie ma połączyć w sobie „dwa odmienne charaktery ...

Dom Szajtrów w Katowicach. Architektura, która zapewnia intymność mieszkańcom – prezentacja online i wywiad
Dom Szajtrów w Katowicach. Architektura, która zapewnia intymność mieszkańcom – prezentacja online i wywiad

Jak zaprojektować nowoczesny i funkcjonalny dom przy jednoczesnym zachowaniu intymności dla jego mie ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera