Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


The Grand – dwie geometryczne wieże projektu Franka Gehry'ego

 

Czas czytania: ~3 min


Dwa wieżowce zaprojektowane przez wybitnego architekta Franka Gehry'ego, które zawierają apartamenty mieszkalne, powierzchnie handlowe oraz hotel, zostały otwarte w Los Angeles. Kompleks The Grand zajmuje całą przecznicę w centrum Los Angeles, dokładnie naprzeciwko słynnej Walt Disney Concert Hall, którą Gehry ukończył w 2003 roku.

 

Wieżowce The Grand

Źródło zdjęcia: Gehry Partners

Wieżowce z widokiem na Walt Disney Concert Hall

"Od początku naszą misją było stworzenie projektu o ludzkiej skali i takiego, który byłby dobrym sąsiadem dla otaczających go budynków" - powiedział Gehry.

 

Dwie konstrukcje wyrastają z podstawy, która mieści powierzchnie handlowe i inne udogodnienia dla bloku, podczas gdy duży zewnętrzny dziedziniec pomiędzy dwoma budynkami jest zwrócony w kierunku Walt Disney Concert Hall.

Wieżowce The Grand

Źródło zdjęcia: Gehry Partners

Obydwie wieże mają sześcienne ściany boczne, które układają się w stosy i są ustawione naprzemiennie, aż do osiągnięcia pełnej wysokości. Budynki mają profil w kształcie litery L, aby zapewnić obramowanie centralnego dziedzińca. Najwyższa z dwóch konstrukcji - o wysokości 45 pięter - mieści przestrzenie mieszkalne. Posiada aż 436 pokoi, z czego 20 procent przeznaczono na mieszkania w przystępnych cenach.

Wieżowce The Grand

Źródło zdjęcia: Gehry Partners

Wnętrza dostosowane do charakteru budynków

W wieży o charakterze mieszkalnym ogólnodostępne przestrzenie zostały zaprojektowane przez nowojorskie studio projektowania wnętrz Rockwell Group. Pomieszczenia te obejmują lobby, serię loungów na 10 piętrze, centrum biznesowe oraz strefę fitness.

 

"Nasze podejście do projektu wnętrz było rzeźbiarskie i organiczne, celebrujące i zestawiające duże, odważne bryły architektoniczne Gehry'ego z lekką i zwiewną paletą, trawertynem, stolarką z orzecha włoskiego i panelami z drewna tekowego" – powiedział pracownik pracowni.

Wieżowce The Grand

Źródło zdjęcia: Gehry Partners

Gehry współpracował z założycielem Grupy Rockwell, Davidem Rockwellem, nad niektórymi aspektami wnętrz, w tym nad zaprojektowaną przez Gehry'ego czarną, niklową ladą recepcyjną. W uzupełnieniu tego, Grupa Rockwell umieściła ścianę z paneli tekowych inkrustowaną "rysunkiem" opartym na szkicach Gehry'ego dla The Grand.

 

Nowojorski projektant Tony Ingrao stworzył projekt dostosowanych do potrzeb pomieszczeń mieszkalnych, które obejmują zarówno studia, jak i apartamenty z trzema sypialniami. Lounge oraz pomieszczenia użytkowe w wieżach mieszkalnych mają wiele miejsc na zewnątrz, które wykorzystują przestrzeń dachową, co jest możliwe dzięki schodkowym blokom projektu Gehry'ego.

Wieżowce The Grand

Źródło zdjęcia: Gehry Partners

Wieżowce The Grand

Źródło zdjęcia: Gehry Partners

Wieża hotelowa

Druga wieża, licząca 28 pięter, mieści hotel Conrad Los Angeles, którego wystrój jest dziełem brytyjskiej projektantki wnętrz Tary Bernerd. Ten 305-pokojowy hotel został zaprojektowany z poszanowaniem zawiłości projektu Gehry'ego, a jednocześnie nawiązuje do swobodnego luksusu nowoczesnego wzornictwa Zachodniego Wybrzeża. W hotelu zastosowano wiele elementów z kamienia, płytek i ciepłego drewna, a szczególną uwagę poświęcono pokojom i pomieszczeniom ogólnodostępnym, których okna wychodzą na salę koncertową i miasto.

 

Dziedziniec łączący obie wieże posiada publiczną przestrzeń wspólną i platformę do oglądania pokazów świetlnych, które okresowo odbywają się z boku Walt Disney Concert Hall. Obie wieże stoją na podstawach, które zostały zaprojektowane tak, aby pasowały do charakteru krajobrazu ulicy. Seria kolumn i  przestrzeń pod nimi otwiera centralny dziedziniec na ulicę.

Wieżowce The Grand

Źródło zdjęcia: Gehry Partners

The Grand - metryczka projektu kompleksu

Lokalizacja: Los Angeles, USA

Powierzchnia: 1,500,000 m2

Realizacja: 2021

Architekt: Frank Gehry

Zespół projektowy: Related Companies i CORE USA

Kierownik budowy: AECOM

Źródło: foga.com


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

tagi

Wieżowiec, Projekt Wieżowca, Architektura Zagraniczna, Realizacje Zagraniczne, Obiekty Zagraniczne

Wzorcowa rewitalizacja w Łodzi
Wzorcowa rewitalizacja w Łodzi

W Łodzi od lat podejmowane są różnego rodzaju działania mające za zadanie poprawę jakości życia w mi ...

Sluishuis - nowatorski budynek na wodzie
Sluishuis - nowatorski budynek na wodzie

Budynek mieszkalny Sluishuis to realizacja powstała w Amsterdamie według projektu, który został stwo ...

Dom peryskop - dom z widokiem
Dom peryskop - dom z widokiem

MUS Architekci zaprojektowali dom jednorodzinny nad Jeziorem Żywieckim. Choć działka położona jest w ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera