Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Murale – inne oblicze architektury

 

Czas czytania: ~5 min


Murale już na stałe wpisały się w krajobraz polskich miast, stały się tak popularne, że coraz częściej trudno oprzeć się wrażeniu, że jest ich już za dużo. Nawet jeśli w upodobaniu do pokrywania ślepych ścian budynków posunęliśmy się już trochę za daleko, nie zmienia to faktu, że w polskich miastach znaleźć można wiele ciekawych i wartych zobaczenia przykładów takiego miejskiego malarstwa.

 

Galeria Malarstwa Monumentalnego

Murale Gdańsk – Zaspa

 

Pierwsze murale na ślepych ścianach bloków na Zaspie powstały jeszcze pod koniec lat 90. Od tamtej pory wciąż ich przybywa, a projekt, mający na celu odmianę oblicza szarych elewacji wielkich bloków przybrał zorganizowaną formę – nazywa się Galerią Malarstwa Monumentalnego, która ma swoje kolejne odsłony.

 

Murali na gdańskiej Zaspie jest już tak dużo, że powstał internetowy przewodnik, a osiedle stało się dzięki nim atrakcją turystyczną i ważnym punktem na mapie wycieczek. 

 

https://muralegdanskzaspa.pl/mapa/

Mural trójwymiarowy w Poznaniu

Mural trójwymiarowy w Poznaniu

 

Poznańska Śródka przez lata była okolicą dość zaniedbaną; dopiero kilka lat temu „odkryto ją” na nowo. Jednym z elementów, które rozsławiały tę część stolicy Wielkopolski, a nawet stały się na jakiś czas prawdziwym turystycznym hitem, był mural „Opowieść śródecka z trębaczem na dachu i kotem w tle”, który zrealizowała w 2015 roku Fundacja Artystyczno-Edukacyjna Puenta. Trójwymiarowy wielkoformatowy obraz powstał w oparciu o projekt autorstwa Radosława Barka, a przedstawia w poetycki, radosny sposób charakter i klimat Śródki, przez wieki zamieszkiwanej przez rzemieślnikowi kupców. 
www.poznan.pl

Murat ekologiczny w Poznaniu

 

Na mapie znanych polskich murali Poznań znalazł się znów kilka tygodni temu za sprawą dzieła, które zrealizowano na bocznej ścianie kamienicy przy ulicy Wawrzyniaka 14. Mural zaprojektował zespół autorski w składzie: Dorota Piechocinska, Dominik Dziedzina, Krzysztof Gruszczyński, a przedstawia postać przytulającą się do drzewa. Temat nie jest przypadkowy – mural jest bowiem nie tylko ma pobudzać wrażliwość na środowisko i zachęcaj do jego ochrony, ale i sam o nie dba. Został bowiem wykonany farbami oczyszczającymi powietrze, które w reakcji fotokatalizy oczyszczają powietrze ze smogu.

Realizatorem projektu jest Fundacja Feed Your Head oraz MUR.ALL Studio.

www.facebook.com/murall.studio

Craftsmen’s reserve – rezerwat rzemieślników w Gdyni

Pamięci gdyńskich rzemieślników

 

Działające w Gdyni (ale i poza nią) studio Traffic Design ma już wiele zasług w dziedzinie poprawiania jakości miejskiej przestrzeni. Wśród nich jest także promowanie wysokiej jakości estetyki pojawiających się w mieście komunikatów – szyldów czy właśnie murali. W ramach Festiwalu Traffic Design powstało kilka w doskonale zaprojektowanych, wielkoformatowych dzieł. W 2015 roku na ścianie domu przy ulicy Starowiejskiej powstał czarno-biały, stonowany, ale kryjący wiele treści mural projektu Jana Bajtlika. Nosi wiele mówiący tytuł: „Craftsmen’s reserve – rezerwat rzemieślników”.  To hołd dla gdyńskich rzemieślników.

https://trafficdesign.pl

Dziewczynka z konewką w Białymstoku

Dziewczynka z konewką w Białymstoku

 

Na ścianie domu przy ul. Piłsudskiego 11/4 w Białymstoku od 2013 roku dziewczyna z ogromnej konewki podlewa drzewo. Choć dziewczynka została namalowana, drzewo jest jak najbardziej prawdziwe: mural powstał na ścianie, obok której rośnie drzewo. Autorką pracy jest Natalia Rak. Mural powstał w ramach akcji „Folk on the street” w 2013 roku, jest najbardziej znanym muralem w Białymstoku, a jego urok docenił sam Sir David Attenborough, prezentując niegdyś fotografię dzieła w swoich mediach społecznościowych.

https://nataliarak.com/

Cztery pory roku z Korą

Cztery pory roku z Korą

 

Innym znanym muralem, który istnieje wespół z otaczającym go krajobrazem jest zrealizowany przy ulicy Nowy Świat w Warszawie mural przedstawiający Korę. Porter znanej artystki, zmarłej w 2018 roku, powstał kilka miesięcy po jej śmierci, a projektantem obrazu jest Bruno Althamer. Wizerunek piosenkarki został zlokalizowany na ścianie tak, aby rosnące obok drzewo stanowiło „fryzurę” bohaterki dzieła, a co za tym idzie wciąż zmieniało wygląd. Dzięki temu Kora o każdej porze roku wygląda nieco inaczej.
 

Mural on off w Katowicach

On - Off w Katowicach

 

Mural autorstwa hiszpańskiego artysty o pseudonimie Escif powstał w 2012 roku w ramach Katowice Street Art; można go podziwiać na ścianie bloku przy ul. Mikusińskiego w Katowicach. To praca udowadniająca, że w tego typu twórczości o wiele bardziej liczy się pomysł niż efektowna forma. Katowicki mural jest minimalistyczny, namalowany właściwie kilkoma kreskami. Przedstawia włącznik ustawiony w pozycji „on”. Znaczenie czy metaforykę tej pracy każdy może opowiedzieć sobie sam.

www.facebook.com/KatowiceStreetArt

Łódź – miasto murali

 

Bez wątpienia stolicą murali jest Łódź. Tu najdłużej zachowały się murale z „poprzedniej epoki” – malowane w drugiej połowie XX wieku na ścianach domów reklamy państwowych przedsiębiorstw; tu dziś nawet zaniedbane kamienice zdobi się kolorowymi muralami. Łódź jest także chyba jedynym miastem w Polsce, które ma własną mapę murali, ułatwiającą wędrowanie w ich poszukiwaniu. Ze względu nie tylko na ilość, ale i zwykle wysoką jakość łódzkich murali nie jest łatwo wybrać ten najciekawszy.

 

Znane i lubiane są m.in. „Madame Chicken” przy al. Politechniki 16, projekt Etam Crew, inspirowany wierszem Juliana Tuwima „W aeroplanie”, uśmiech wzbudza porter Artura Rubinsteina, jednego z najwybitniejszych pianistów, którego  Eduardo Kobra na ścianie przy Sienkiewicza 18 przedstawił w wyjątkowo podgony sposób; znany jest mural przy ul. Piotrkowskiej 152 z 2001 roku, namalowany przez łódzką grupę artystyczną Design Futura, bo przez jakiś czas znajdował się w „Księdze rekordów Guinnesa” jako największy na świecie.

https://lodz.travel/co-zobaczyc/murale/


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Hot

Urodziny Szybu Krystyna
Urodziny Szybu Krystyna

Budowa wieży wyciągowej szybu Kaiser Wilhelm II na terenie kopalni węgla kamiennego Hohenzollern zak ...

Kultura w kasynie
Kultura w kasynie

Kasyno Kultury, placówka kulturalna działająca w Kwidzynie od końca 2023 roku mieści się w budynku o ...

E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.
E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.

Regulacyjne i technologiczne zmiany w zakresie metod wznoszenia budynków doprowadziły w ostatnich la ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera