Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Współczesna kamienica z BXB Studio

 

Czas czytania: ~2 min


Forma nowa, ale zakorzeniona w tradycji, kulturze, kontekście miejsca, właściwej skali i odpowiedniej relacji z sąsiednimi budynkami – to zadanie, jakie postawili przed sobą członkowie pracowni BXB Studio Bogusława Barnasia, przystępując do projektowania nadbudowy i przebudowy kamienicy położonej wśród historycznej zabudowy ulicy Powiśle pod Wzgórzem Wawelskim w Krakowie. „Powstaje nowa forma na wskroś nowoczesna i futurystyczna jednak tak bardzo wyrastająca z historii i tradycji” – mówią architekci.

 

Nadbudowa i przebudowa kamienicy położonej wśród historycznej zabudowy ulicy Powiśle pod Wzgórzem Wawelskim w Krakowie

Projekt nadbudowy kamienicy w Krakowie

 

Wprowadzanie nowej zabudowy w historyczny kontekst – to zawsze trudne zadanie. Jak pokazują przykłady z Krakowa, Warszawy, ale też Barcelony czy Landskrony, 

dominuje trend, aby pomiędzy istniejącą, starą zabudowę wprowadzać bryły współczesne i nowoczesne, raczej stylistycznie kontrastujące z sąsiedztwem, a nie z nim stapiające. Na temat tego, jak powinien wyglądać budynek-plomba w historycznym kontekście zdań jest wiele, liczne jest także grono odbiorców, którzy wyżej cenią projektowanie na zasadzie mimikry, naśladowania kształtów sąsiednich domów. Pracownia BXB Studio podjęła się próby pokazania, że możliwy jest kompromis pomiędzy tymi dwoma postawami.

 

Pracując nad formą budowli, która miałaby uzupełnić zabudowaną kamienicami pierzeję ulicy Powiśle w Krakowie architekci poddali analizie znajdujące się już w okolicy domy, ale i dominujące w krajobrazie Krakowa style. To dlatego w fasadzie tej nowej wersji kamienicy można doszukać się echa do najmniej kilku z nich. Które wyliczają sami architekci: „Obserwując ten obiekt z dalekiej perspektywy budynek na charakter wyraźnie gotycki, posiada strzeliste linie, natomiast z bliskiej przypomina renesansowe arkady, jeszcze bliżej przechodzi w miękkie formy przypominające barokowe ornamenty”. Przyziemie kamienicy architekci zamienili w nowoczesną, szeroko przeszkloną witrynę, nad którą znalazły się dwie w tradycyjny sposób ukształtowane kondygnacje o elewacjach wyposażonych w historyzujący detal. Układ ich okien powyżej projektanci zamienili zaś w inspirowane gotykiem formy o ostrołukowych szczytach i drewnianym, kasetonowym stropie. „Tym samym otrzymaliśmy nową, dynamiczną formę nadbudowy krakowskiej kamienicy, którą percepcja oka ludzkiego definiuje na różne sposoby, w zależności od perspektywy. Obłą formę elewacji tej współczesnej drewnianej nadbudowy wykańczamy miedzianą łuską, tak charakterystyczną dla dachów i kopuł Krakowa” – opisują tę koncepcję sami architekci.

Nadbudowa i przebudowa kamienicy położonej wśród historycznej zabudowy ulicy Powiśle pod Wzgórzem Wawelskim w Krakowie

Style historyczne w XXI wieku

 

Znajdująca się dziś przy ulicy Powiśle kamienica u stóp Wzgórza Wawelskiego ma formę prostą, bo burzliwe losy miasta ogołociły ją z jej historycznych kształtów. W wyniku nadbudowy i przebudowy mogłaby na nowo dopasować się do składające się z zabytkowych kamienic sąsiedztwa, ale i po prostu stać się atrakcyjną bryłą w tej chętnie uczęszczanej przez turystów części Krakowa. Architekci w budynku widzą funkcje hotelowe, szczególnie atrakcyjne w dwupoziomowych apartamentach-komnatach ostatniej, „gotyckiej” kondygnacji. „Zlokalizowane na samej górze dwupoziomowe, wysokie, gotyckie komnaty mają na tyle elastyczną konstrukcję, że w przyszłości mogą zostać połączone i pełnić np. funkcję sali konferencyjnej, studia telewizyjnego czy inną reprezentacyjną funkcję salonu miejskiego” – dodają w swoim opisie.


Podepnij swój artykuł

tagi

Hot

Café Teri – koreańska kawiarnia z klasą
Café Teri – koreańska kawiarnia z klasą

W koreańskiej kulturze, kawiarnie odgrywają istotną rolę. Są traktowane jako miejsca spędzania wolne ...

Food Hall Browary w Browarach Warszawskich. Industrialne wnętrze pełne dobrego designu – prezentacja online i wywiad
Food Hall Browary w Browarach Warszawskich. Industrialne wnętrze pełne dobrego designu – prezentacja online i wywiad

Food Hall Browary to wyjątkowe miejsce na gastronomicznej mapie Warszawy. Nowoczesny street food pre ...

Architektura o niskim śladzie węglowym
Architektura o niskim śladzie węglowym

Kompleksowość działania branży architektonicznej i budowlanej sprawia, że nie jest łatwo mierzyć jej ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera