Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Open House Gdańsk 2022 - festiwal architektoniczny

 

Czas czytania: ~3 min


W dniach 9-10 września 2022 odbędzie się Open House Gdańsk, czyli coroczne święto architektury i miasta. Uczestnicy będą mogli odwiedzić przestrzenie na co dzień niedostępne, od prywatnych mieszkań po zaplecza instytucji, pracownie artystów, muzea i galerie, poznają bliżej gdańskie Dolne Miasto i Stare Przedmieście. Tematem przewodnim będzie równoważność w kontekście tożsamości architektonicznej oraz przełamywanie stereotypów w zawodach projektowych.

 

Festiwal Open House Gdańsk

Wydarzenie jest częścią Open House Worldwide zrzeszającego 50 miast na całym świecie, w tym m.in. Londyn, Madryt, Nowy Jork i Sztokholm. Pierwsza edycja festiwalu odbyła się 30 lat temu w Londynie. Ruch zapoczątkowała Victoria Thornton, członkini Królewskiego Instytutu Architektów Brytyjskich, która chciała, by mieszkańcy lepiej poznali okolicę, w której żyją.

 

Open House zaprasza do poznania miasta na nowo poprzez architekturę, sztukę i ludzi. Dzięki dostępnym na festiwalu ekspertom, uczestnicy dowiadują się więcej na temat historii budynków, obok których wcześniej wielokrotnie przechodzili do pracy, szkoły czy na zakupy. Mogę zajrzeć do ich wnętrz, lepiej zrozumieć ich ideę oraz funkcję jaką pełnią w miejskim organizmie. Często dodatkowym elementem tego poznania jest sztuka. Organizatorzy zapraszają do współpracy lokalnych fotografów, grafików i nie tylko.

 

Niezwykle ważną częścią festiwalu są też wizyty w mieszkaniach. Co roku w programie Open House można znaleźć kilka najciekawszych, prywatnych wnętrz. Ich właściciele zgadzają się zapraszać obce osoby do odwiedzin we własnym domu. To okazja nie tylko do zaczerpnięcia inspiracji wnętrzarskich, ale przede wszystkim niezwykłych spotkań z ciekawymi ludźmi i przełamania barier społecznych. Open House uczy, że miasto to w końcu nie tylko budynki, ale przede wszystkim ludzie i ich historie.

 

Cykliczne święto miejskiej architektury w Gdańsku skupia uwagę na specyfikę poszczególnych dzielnic-bohaterek, podejmując przy tym złożone i nierzadko uniwersalne zagadnienia przestrzenne oraz kulturowe. Bogaty program, jak i poprzedzająca go, kilkumiesięczna praca w dzielnicy prowadzi do wytwarzania, zacieśniania oraz odnawiania więzi społecznych. Pozwala nakreślić portret mieszkańców i mieszkanek w kontekście architektury, architekturę zaś ukazuje w jej wielowymiarowości - materialnej oraz społeczno-kulturowej.

 

Piąta edycja festiwalu architektury będzie okazją do tego, by porozmawiać o różnicach, równowadze i równoważności w kontekście tożsamości architektonicznej, stereotypów w zawodach projektowych, świadomości i odpowiedzialności środowiskowej.  W programie znajdzie się debata, która podejmie temat roli kobiet w projektowaniu - architektonicznym, graficznym i miejskim. Pracownia Centrala poprowadzi warsztaty pt. „Zazwierzęcanie miasta”, natomiast Bal Architektek skupi się w swoim wykładzie oraz zajęciach praktycznych na projektowaniu, które powinno uwzględniać potrzeby jak najszerszej grupy odbiorców. Jak co roku, mecenasem festiwalu został trójmiejski deweloper Invest Komfort.

 

W weekend 9-11 września uczestnicy zostaną zaproszeni zarówno do miejsc-symboli Dolnego Miasta i Starego Przedmieścia, takich jak Muzeum Narodowe, Królewska Fabryka Karabinów, Brama Nizinna czy Dwór Uphagena, jak i nowych punktów na mapie Śródmieścia, które zmieniają jego tożsamość - oddział Dolna Brama 8 oraz działające na Dolnym Mieście pracownie i firmy. Zwiedzający będą mieli okazję wysłuchać opowieści o wyjątkowym malowidle sufitowym „Niebo Polskie” mieszczącym się w auli Dawnego Gimnazjum Polskiej Macierzy Szkolnej. Miłośników wnętrz ucieszą wizyty w gościnnych progach mieszkań - bardzo zróżnicowanych i fascynujących jak ich mieszkańcy. Nie zabraknie także wydarzeń plenerowych tj. gry miejskiej oraz spacerów: architektoniczno-urbanistycznego, historycznego czy skupiającego się na industrialnym charakterze dzielnicy.

 

Więcej informacji o festiwalu Open House Gdańsk znajdziesz na stronie organizatora.

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Festiwal Architektoniczny, Zaproszenie Dla Architektów, Zaproszenie Dla Studentów Architektury

Nagroda Architektoniczna Prezydenta m.st. Warszawy vol. 10 - wyniki konkursu architektonicznego
Nagroda Architektoniczna Prezydenta m.st. Warszawy vol. 10 - wyniki konkursu architektonicznego

To była jubileuszowa, dziesiąta edycja konkursu o Nagrodę Architektoniczną Prezydenta m. st. Warszaw ...

Budowa Kulturoteki coraz bliżej
Budowa Kulturoteki coraz bliżej

W warszawskiej dzielnicy Wesoła być może już niedługo powstanie wyczekany budynek łączący bibliotekę ...

E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.
E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.

Regulacyjne i technologiczne zmiany w zakresie metod wznoszenia budynków doprowadziły w ostatnich la ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaproszenia
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera