Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Henning Larsen projektuje drewniany kościół w Kopenhadze

 

Czas czytania: ~2 min


Dzielnica Ørestad w Kopenhadze znana jest ze swojej ekspresyjnej, a często też eksperymentalnej architektury. Projekt Henninga Larsena na modernistyczny kościół dla tego obszaru oferuje kolejne ciekawe rozwiązanie architektoniczne. Rzeźbiarska linia dachu ma szansę stać się nowym punktem orientacyjnym i wyznaczyć naturalne miejsce spotkań dla lokalnej społeczności.

 

Ørestad Church
Ørestad Church

Nowoczesny pomnik dla stolicy Danii

Obiekt tworzy wrażenie baldachimu drzew w lesie, przez które przenika światło. Zaprojektowany z drewna i gontu kościół Ørestad przypomina miejsce spotkań na polanie. Obiekt odzwierciedla charakter krajobrazu dzielnicy. „Intencją było stworzenie kościoła, który przykuwa uwagę, jest nietknięty przez zgiełk miasta, wypełniony przestrzeniami o dystyngowanej prostocie, który oferuje mieszkańcom ukojenie od codzienności. Mając za zadanie zaprojektowanie budynku, który pozostaje w pamięci, zdecydowaliśmy się na stworzenie projektu, który harmonijnie wtapia się w otoczenie” – mówi Jakob Kurek, Global Design Director, Henning Larsen. Fasada kościoła ma zmieniać się w zależności od pory roku i upływu czasu, a jej szorstkość przypomina korę drzewa. Ceglana podłoga w różnych odcieniach wokół budynku nawiązuje do opadłych liści. Fragmentaryczne wyniesienia tworzą ławki i nisze do siedzenia.

Ørestad Church
Ørestad Church

Klimatyczne wnętrze do modlitwy

Wchodząc do kościoła widzimy kaplicę skąpaną w świetle, z góry otwiera się widok na niebo, przyciągając spojrzenia ludzi. Sala jest odpowiednikiem leśnej łąki, na której światło załamuje się w zależności od pory dnia i roku. Wykorzystanie drewna i gry światła buduje bardzo klimatyczne wnętrze do modlitwy i skupienia. W ramach konsultacji społecznych ustalono jakie funkcje będą znajdowały się w budynku. Oprócz sali kościelnej obiekt ma posiadać również kaplicę, wewnętrzny dziedziniec, biuro kościelne oraz nieformalne przestrzenie kulturalne. W projekcie znajdziemy jadalnię, małe sale koncertowe, sale do jogi, tańca oraz wykładów. Henning Larsen posiada wieloletnie doświadczenie w projektowaniu kościołów i budynków sakralnych w Danii, w tym ostatnio Kościół Højvangen, Centrum Kontemplacji i Wiary szpitala w Herlev, a także Enghvangen.

 

Zobacz galerię zdjęć projektu kościoła

Ørestad Church – metryczka projektu budynku

Projekt: Henning Larsen

Lokalizacja: Kopenhaga, Dania

Rok realizacji: 2022-2026

Powierzchnia: 2100 m2

Inwestor: Islands Brygges Parish

Projektant: Henning Larsen

Architektura krajobrazu: Henning Larsen

Konstrukcja: Ramboll

Wizualizacje: Vivid Vision

Źródło: henninglarsen.com/en


Podepnij swój artykuł

tagi

Projekt Architektoniczny, Projekt Budynku, Architektura Zagraniczna, Obiekty Zagraniczne

Orientarium w Łodzi - architektura w orientalnym klimacie
Orientarium w Łodzi - architektura w orientalnym klimacie

Działające od wiosny 2022 roku Orientarium w Łodzi - to jedna z najnowocześniejszych tego typu placó ...

Mała architektura dla Krakowa
Mała architektura dla Krakowa

Od 1 lipca 2022 roku obowiązuje w Krakowie tzw. uchwała krajobrazowa, według której pojawiające się ...

Drewniany dom Czarna Perła w Lanckoronie. Architektura, która łączy tradycję z nowoczesnością – prezentacja online i wywiad z architektem
Drewniany dom Czarna Perła w Lanckoronie. Architektura, która łączy tradycję z nowoczesnością – prezentacja online i wywiad z architektem

Czarna Perła w Lanckoronie to dom jednorodzinny, który skalą, formą i detalem nawiązuje do tradycyjn ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera