Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Żółty krokodyl. Niezwykłe przedszkole KIDO w Aleksandrowie Łódzkim – prezentacja online i wywiad z architektami

 

Czas czytania: ~2 min


Żółty krokodyl – to właśnie widzą w tej bryle dzieci. Dorośli dostrzegają w pilastym dachu echo fabrycznych zabudowań Łodzi. Tak naprawdę przedszkole KIDO w Aleksandrowie Łódzkim to technologiczna hybryda. Parter budynku jest murowany, natomiast piętro zostało wykonane w technologii CLT. Zapraszamy na prezentację projektu w ramach cyklu Finaliści i laureaci Plebiscytu Polska Architektura XXL oraz wywiad z twórcami przedszkola pracownią xystudio, którzy opowiedzą o realizacji, swojej pracowni, ciekawych projektach i planach na przyszłość. Widzimy się 25 listopada 2022 o godz. 11:00. Zapisz się już teraz.

 

Prezentacja przedszkola KIDO w Aleksandrowie Łódzkim


Publiczne przedszkole KIDO powstało na niewielkiej trójkątnej działce. Co więcej, pragnieniem twórców było, aby obiekt został wybudowany w dość krótkim czasie. To te sprawy zdeterminowały formę budynku, a przede wszystkim zastosowane materiały. Bo włączenie do bryły części wykonanej w technologii CLT umożliwiło postawienie energooszczędnego budynku w zaledwie 6 miesięcy.

 

Znakiem rozpoznawczym przedszkola stała się zygzakowata kondygnacja, której okładzina z żółtej stali we wzór łusek kryje pełną, drewnianą konstrukcję, wykonaną z wielkoformatowych płyt z drewna klejonego krzyżowo i skręconą jak szafki z IKEA (skręcanie piętra trwało dwa tygodnie).

 

Ściany i sufity pachną świerkowym lasem. Są jedynie przeszlifowane i zabezpieczone pożarowo specjalnym, bezbarwnym lakierem. Ściany oddychają, tłumią hałas i tworzą niepowtarzalny klimat tego miejsca” – tłumaczą Filip Domaszczyński, Dorota Sibińska i Marta Nowosielska z pracowni xystudio, dodając, że z tego powodu w obiekcie postawiono na naturalną wentylację.

 

W nawietrznikach ściennych są grzałki, które ogrzewają wpuszczone powietrze gdy temperatura spadnie poniżej 5 stopni. Na kominach są nasady hybrydowe wspomagające naturalną grawitację. Ogrzewanie podłogowe równomiernie oddaje ciepło. W upalnym lipcu było tam chłodno, w ostatnie mrozy ciepło. To zasługa głównie szczelnej konstrukcji pozbawionej mostków termicznych” – dodają architekci.

 

Obiekt uzupełnia tu trójkątny taras oraz rozległy teren wokół, z placem zabaw (pozbawiony syntetycznej nawierzchni na rzecz naturalnej), wokół którego wiosną pojawią się także drzewa.

 

Więcej o tym ciekawym projekcie dowiecie się podczas prezentacji. Będzie można zadawać pytania i komentować.

 

Prezentację poprowadzą Marta Nowosielska, Filip Domaszczyński, Dorota Sibińska z pracowni xystudio

xystudio

Absolwenci Wydziału Architektury i Urbanistyki Politechniki Warszawskiej. Od 2004 roku prowadzą własną pracownię projektową XYstudio, specjalizującą się w projektowaniu obiektów przeznaczonych dla najmłodszych. Od 2009 roku pracownia rozwija markę atestowanych mebli dziecięcych Locomoco, laureata nagrody „Must Have 2011”. Laureaci Nagrody Architektonicznej Polityki z 2015, Grand Prix Nagrody Architektonicznej Polityki z 2020, konkursu Życie w Architekturze w latach 2015-2020, Grand Prix Architektonicznej nagrody Prezydenta Warszawy wraz z tytułem ulubieńca mieszkańców, tytuł lidera dostępności w latach 2019, 2020, 2021 roku przyznawany przez Fundację Integracja oraz Architekta/Urbanisty 2020. Projekty XYstudio otrzymały nominacje europejskiej nagrody im. Mies van der Rohe. Skupieni na potrzebach człowieka promują architekturę odpowiedzialną społecznie.

 

Link do pokoju

Po rejestracji na wydarzenie przyjdzie potwierdzenie z linkiem do pokoju. Proszę sprawdzić folder SPAM. Jeśli tak się nie stanie prosimy o kontakt  [email protected]

 

Organizatorzy

Patroni honorowi

Patroni medialni

 

 


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Webinar, Webinarium, Webinarium Architektoniczne, Webinarium Dla Architektów, Prezentacja Obiektu, Prezentacja Online, Hot

Historyczna wieża ciśnień i Park Nauki Torus w Ciechanowie. Nowe realizacje.
Historyczna wieża ciśnień i Park Nauki Torus w Ciechanowie. Nowe realizacje.

Zbudowana w latach 70. według projektu warszawskiego architekta Jerzego Bogusławskiego wieża ciśnień ...

Najwyższy w Chorzowie
Najwyższy w Chorzowie

W czerwcu 2023 roku na chorzowskim Osiedlu Różanka rozpoczęła się budowa najwyższego budynku mieszka ...

Biura dla studentów
Biura dla studentów

Lipowy Office Park przy ul. Żwirki i Wigury w Warszawie został wybudowany w 2009 roku przez firmę Ho ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Webinaria dla architektów
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera