Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Czech Architecture Award 2022 - wyniki konkursu architektonicznego

 

Czas czytania: ~ 4 min


Agencja prasowa LINKA i Czeska Izba Architektów ogłosiły zwycięzcę oraz listę finalistów Czech Architecture Award 2022. Międzynarodowe jury złożone z siedmiu znakomitych i uznanych architektów oceniło 201 projektów. Były one bardzo różnorodne pod względem skali i programu, stanowiąc przekrój przez współczesną praktykę architektoniczną w Czechach. Projekty finalistów są przykładami idei, które podejmują wyzwania w sferze społecznej, środowiskowej i wyrażają potencjał architektury we wspieraniu i kierowaniu rozwojem społeczeństwa.

 

Kozina House – Aterlier 111 architekti

Konkurs zwyciężył projekt domu jednorodzinnego studia Atelier 111 architekti. Obiekt powstał w historycznej części małego czeskiego miasta Trhové Sviny. Miasto posiada niezwykłą atmosferę, a co za tym idzie ogromny potencjał. Dom ukryty jest przed zgiełkiem okolicznego ruchu, a jednocześnie dzieli go tylko kilka kroków od centrum miasta ze sklepami, usługami, urzędami. Projekt jest przykładem bardzo wyważonej przebudowy w historycznym kontekście. Sam obiekt powstał z połączenia dwóch sąsiadujących ze sobą domów. We wnętrzach znalazły swoje miejsce duży salon z tarasem, poddasze z pokojami dziecięcymi, sypialnia, ogród, duży warsztat i winda samochodowa. Autorzy postrzegają ten dom jako alternatywa dla podmiejskiej willi.

Pavillion Z – A8000

Jednym z finalistów konkursu jest projekt Pavillion Z pracowni A8000. Jest to również przykład przebudowy oparty na pierwotnym kształcie budynku. Inspiracją stał się motyw roślinny i proces hodowli bonsai. „W ten sam sposób, w jaki wycina się z rośliny starannie dobraną część liści, by uzyskać nowy, zwiewny i oryginalny wygląd, pozbawiliśmy ją pojedynczych osadów z epoki i przypadkowych warstw, które nie sprzyjały wyglądowi budynku” – komentują projektanci. Pawilon ma być wielofunkcyjny i wykorzystywany do różnych wydarzeń takich jak targi, wystawy, kongresy czy bale i koncerty. Odnowiony hol oferuje obecnie hol główny o pojemności 850 miejsc siedzących lub 1500 stojących.

IGI Library - atakarchitekti

Kolejnym z finalistów jest projekt biblioteki miejskiej IGI Library pracowni atakarchitekti zlokalizowanej w mieście Liberec. W tym wypadku przebudowano nieużywany dom plebanii rzymskokatolickiej. Oprócz biblioteki gmina zamierzała umieścić w tym domu salę wielofunkcyjną, pomieszczenia dla klubów i ośrodek położniczy. Dawna plebania nie mogła pomieścić wszystkich funkcji, więc zdecydowano się na przybudówkę o kontrastowej formie. Zachowany został jednak charakter starego domu. Oba budynki połączone są w piwnicy, a także mostem na pierwszym piętrze. Poprzez duże szklane ściany na parterze i na piętrze, biblioteka maksymalnie wykorzystuje widoki na ogród zamkowy. W czytelni kontakt z drzewami przez panoramiczne okno jest tak bliski, że czytelnicy czują się jakby siedzieli wewnątrz koron drzew.

The Guard Patrol – Mjölk architekti

Niezwykle malowniczym finalistą jest projekt punktów widokowych The Guard Patrol pracowni Mjölk architekti. Projekt The Guard Patrol rozpoczął się w 2014 roku, kiedy architekci zaprojektowali serię małych przystanków na górze. Pierwotnym zamiarem gminy było wybudowanie klasycznej wieży widokowej, ale  uwagi na morfologię terenu zdecydowano się na koncepcję kilku przystanków na skałach zainspirowanych postaciami z herbu miasta. Nad Rokytnicą góruje grzbiet góry Stráž. Jego zachodni kraniec opada do rwących wód rzeki Izery i dalej na wschód wzdłuż grzbietu Sachrův i Vlčí do mistycznej góry Kotel. Góra Stráž, lub Strážník, jak nazywają ją miejscowi, była jednym z miejsc, gdzie wysyłano sygnały ogniem, gdy wrogie wojska najeżdżały te ziemie. Sygnał dymny był wtedy odbierany przez inne patrole na Kozákovie i wysyłany w głąb Czech. Dziś Rokytnice nad Jizerou mają nowych strażników. Nad miastem czuwa czterech patronów z herbu. Stojąc na szczycie Strážníka, symbolizują cztery wioski, które w dawnych czasach połączyły się w miasto Rokytnice - Lisa, Niedźwiedzia, Owcę i Górnika - Patrol Strażników.

Palace of Electric Enterprises – Reconstruction and Conversion – TaK Architects

Powierzchniowo największym finalistą jest Palace of Electric Enterprises w Pradze. Pałac Przedsiębiorstw Elektrycznych jest jednym z największych i najważniejszych zabytków czeskiej międzywojennej architektury funkcjonalistycznej. Ideą renowacji było przedstawienie znaczących pomieszczeń w autentycznej zrekonstruowanej formie oraz nowoczesnego, funkcjonalnego budynku, zapewniającego ponadpodstawowe przestrzenie. Rdzeń stanowi część biurowa w pięciokondygnacyjnej nawie centralnej wyłożona galeriami po obwodzie. Projekt wnosi przede wszystkim nowe techniki i technologie renowacji obiektów z tego okresu. Przełomem była między innymi rekonstrukcja okładzin czy rehabilitacja fundamentów z glinobetonu. Zachęcamy również do zapoznania się z najnowszymi czeskimi projektami w tym najwyższego czeskiego wieżowca pracowni Chybik + Kristof.

Źródło: ceskacenazaarchitekturu.cz/en/


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Wyniki Konkursu Architektonicznego , Budynek Mieszkalny , Realizacja Architektoniczna , Realizacja Budynku

Antonio Gaudi będzie świętym?
Antonio Gaudi będzie świętym?

Kilka dni temu papież Franciszek zaaprobował dekret o heroiczności cnót hiszpańskiego architekta Ant ...

Internauci zdecydowali. Znamy zwycięzców głosowania w plebiscycie Polska Architektura XXL 2024
Internauci zdecydowali. Znamy zwycięzców głosowania w plebiscycie Polska Architektura XXL 2024

Znamy wyniki głosowania internautów w ramach siedemnastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. ...

Ceglane dworce odzyskują blask
Ceglane dworce odzyskują blask

Na chwilę przed wielkanocnymi podróżami świątecznymi prezentujemy kolejne dwa budynki dworcowe, któr ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Wyniki konkursów
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera