Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


E-konferencja: Fasady i prefabrykacja

 

Czas czytania: ~ 7 min


Fasady to elementy budynków, które są widoczne z zewnątrz i stanowią jego pierwszą i najważniejszą warstwę ochronną. W architekturze fasady pełnią ważną rolę estetyczną i funkcjonalną. Są elementem, który nadaje budynkowi charakter i wyróżnia go spośród innych obiektów w otoczeniu. Fasady mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak cegła, kamień, beton, szkło lub metal, a ich kształt i styl może być zróżnicowany. Mogą być gładkie lub zdobione dekoracyjnymi. W architekturze fasady są również ważnym elementem ochrony budynku przed warunkami atmosferycznymi oraz zapewniają izolację termiczną i akustyczną. W czasie naszej pierwszej e-konferencji z cyklu "Idee i technologie" w 2023 roku omówimy wszystkie te aspekty fasad w architekturze, a także zajmiemy się tematyką prefabrykacji ich elementów, jako ważnym elemencie optymalizacji ekologicznej współczesnego budownictwa. Widzimy się 22 lutego 2023 o godz. 9:00. Aby wziąć udział w spotkaniu wystarczy zarejestrować się.

 

E-konferencja: Fasady i prefabrykacja

30w6aJXK8Py28ZHPEBBPnbS0uzfDoqC0HSxkac5cyY1sQeGxvPIC6v5987D6_partnerzyjpg.jpg
   

 

smdP6wJewbEPGd8FjUBInH3ALL6ndFom5wWb1VW8iJskSFWiLjeejwNjZ5gH_programjpg.jpg
EinPpLt98lte4sG7DjlZ81oNl3eLaWgmVjZiysIczBl9LK5WMse8YG9317u6_respondekjpg.jpg

Obciążenia klimatyczne szyb zespolonych 

Szyby zespolone posiadają w swej konstrukcji szczelne szczeliny wypełnione gazem, co generuje pewne obciążenie związane z chwilowymi lub cyklicznymi zmianami warunków pogodowych. Na skutek ugięcia szyb składowych zestawu pod tym obciążeniem szczeliny zmieniają swą objętość, przez co wpływy klimatyczne są częściowo równoważone zmianą ciśnienia gazu w tych szczelinach. Wykład szczegółowo przedstawia wpływ konstrukcji zestawu (grubość szyb i szczelin, liczba szyb, wymiary geometryczne) obciążonego klimatycznie (ciśnienie atmosferyczne, temperatura, wiatr) na ugięcia i naprężenia w szybach. 

 

Prowadzący: Dr inż. Zbigniew Respondek jest adiunktem na Wydziale Budownictwa Politechniki Częstochowskiej.


Szyby zespolone, a w szczególności problematyka działających na nie obciążeń klimatycznych, jest jednym z wiodących zagadnień w jego pracy naukowej.
W pracy dydaktycznej realizuje przedmioty z zakresu budownictwa ogólnego, drogownictwa i technologii robót budowlanych.

 

FTqyMlwpmSFBEWWEX8GMnGZoTqAfnP9LPpYlbi86nZBmxyI988tuO5QdM3sw_ml-systemjpg.jpg

Fotowoltaiczne Fasady wentylowane w kontekście obowiązujących przepisów budowlanych  

Prezentacja będzie zawierała propozycję innowacyjnych rozwiązań fasad wentylowanych w kontekście obowiązujących przepisów ART.225 Warunków Technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie oraz w zakresie niepalności modułów fotowoltaicznych. 

 

Jednocześnie w prezentacji przedstawione zostaną nowoczesne formy modułów BIPV (ang. Building Integrated Photovoltaics) odzwierciedlających wyglądem podstawowe materiały budowlane takie jak beton, cegłę czy drewno. 

 

Prowadzący: Łukasz Gorzała, ML system

Manager Projektów w firmie ML System, absolwent AGH w Krakowie kierunek elektrotechnika, specjalizacja elektroenergetyka. Od 2014 roku związany z branżą energetyki odnawialnej oraz innowacyjnych technologii fotowoltaicznych. Pasjonat architektury oraz działań na rzecz zrównoważonego rozwoju w budownictwie.

 

kD78wJQkKavqvqm6GxneQDFxiz24iKRIMmTQb8o1suFNw2NE6UPm4kbNrEzU_berbesz-onyszkiewiczjpg.jpg

Poruszyć architekturę. Zastosowanie paneli samonośnych w architekturze mobilnej – studium przypadku 

Prowadzący: dr inż. arch. Anna Berbesz, dr. inż. arch. Jakub Onyszkiewicz

 

5v3jFVK1TqTE1SIcuLNziokU1qDgCOAQ9jYvr7U1QvAfARQ4hDia6FSxAG3B_farmacelljpg.jpg

JHE Fermacell: Systemy Fasadowe i lekkie przegrody obwodowe w budownictwie prefabrykowanym 

Systemy elewacyjne podwieszane i bezpośrednio mocowane do lekkich i klasycznych przegród zewnętrznych.

 

JHE Fermacell to bezpieczne rozwiązania przegród dla budownictwa gotowego, o lekkiej konstrukcji szkieletowej, gwarantujące znakomita jakość elementów tj.   stabilność, konstrukcyjność, izolacyjność ogniowa i akustyczną. 

 

Prowadzący: Jarosław Kijak

 

 

oiVw08BicUZvXh43tsu7A9ldXdpjJgv17wYhly2l3dg3mxP5y2I7GLqaUqg1_przerwa1jpg.jpg
ljwoz8zVShZ4Fwvc7FXzqWox8xCvQXXKCmkliuTLxWDCRNmDf8pe2HhvnluJ_pekabexjpg.jpg

Elementy fasadowe z prefabrykowanego betonu architektonicznego

Elementy prefabrykowane z betonu mogą stanowić doskonała alternatywę dla klasycznych fasad, nadając budynkom szczególnego charakteru. We współpracy z Inwestorami oraz Architektami produkujemy, dostarczamy oraz montujemy wymagające uwagi elementy uszlachetnione poprzez finalną obróbkę, betony barwione w masie oraz prefabrykaty realizowane na bazie białego cementu. W ramach wystąpienia omówimy przykłady realizacji oraz szerokie możliwości, jakie oferują prefabrykowane elementy fasadowe. 

 

Prowadzący: Bartosz Lewandowski – pełni funkcję Regionalnego Dyrektora Realizacji w Pekabex, zajmując się prefabrykacją od 10 lat. W ramach struktury grupy zarządza zespołem kierowników projektu realizujących kontrakty w Polsce, Niemczech i Danii. Absolwent Budownictwa na Politechnice Poznańskiej, Fizyki na UAM oraz studiów podyplomowych na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. 

 

Pekabex od ponad 50 lat jest największym polskim producentem elementów prefabrykowanych oraz generalnym wykonawcą. Ponad 2 tysiące naszych specjalistów zajmuje się projektowaniem, produkcją, logistyką, montażem oraz wykonawstwem i developmentem inwestycji. Produkujemy elementy wykorzystywane do realizacji w nowoczesnej technologii modułowej obiektów takich jak: hale produkcyjne, magazyny, biura, obiekty handlowe, dworce, parkingi, osiedla mieszkaniowe, mosty i tunele, w sześciu fabrykach w Poznaniu, Bielsku-Białej, Mszczonowie, dwóch w Gdańsku, a także w niemieckim Marktzeuln. Prowadzimy inwestycje budowlane w Polsce, krajach skandynawskich i Niemczech. 

 

 

SzYIvnEFTxEgT3LCZbStrZUoCRWAKGTI8sNI6GEdUgMcLXBuX8GxCsdtuWqV_a5-architekcijpg.jpg

Nowości w zakresie elewacji szklanych 

Prowadząca: Magdalena Wroniszewska, A5 Architekci

W 2005r. pracownię utworzyli Jakub Wroniszewski oraz biuro Archi5 SARL z Paryża.  Obecnie partnerami w biurze są Magdalena Wroniszewska i Jakub Wroniszewski.

 

Łączy nas nie tylko ten sam rodzaj wrażliwości etycznej i estetycznej, ale przede wszystkim czysta chęć budowania. Dzięki ścisłej współpracy z pracownią francuską, powiększaliśmy doświadczenie, a nasze projekty zdobyły uznanie i zostały wyróżnione w wielu konkursach, takich jak World Architecture Festival Awards, LEAF Awards, Archi Design Club Awards.

 

Od kilkunastu lat tworzymy projekty unikalne, oparte na tym, co wydaje nam się najważniejsze: miejscu i funkcji. Działamy na terenie Polski oraz poza jej granicami, w zakresie urbanistyki, architektury oraz infrastruktury. Opracowujemy obiekty o różnorodnej skali – począwszy od domu, aż po biurowiec czy stadion.

 

Zapewniamy wsparcie na każdym etapie inwestycji, począwszy od szkicu koncepcyjnego, poprzez sporządzenie kompletnej dokumentacji aż po nadzór nad realizacją. Stale współpracujemy z biurami inżynierskimi, które pomagają nam wykonać wszystkie prace związane z projektami konstrukcji, instalacji oraz krajobrazu.

 

8IQLXM5OzvNr7lA2OaG4j8TGLJmVAVCIOeloSJEJvrLoyJv6gdBLxCoLltxN_pozbrukjpg.jpg

Oblicza prefabrykacji

Prefabrykacja po latach ponownie cieszy się zainteresowaniem inwestorów, stanowiąc drogę do oszczędności czasowych, finansowych i ekologicznych. Technologia ta znajduje szerokie zastosowanie zarówno w przypadku budowy obiektów kubaturowych jak i mieszkalnych.

 

Dzisiejsze prefabrykaty, które powstają na nowoczesnych, zautomatyzowanych liniach produkcyjnych zapewniają przede wszystkim dokładność wykonania, oszczędność czasu i nakładów pracy, optymalizację robót budowlanych, a tym samym, ograniczenie kosztów.

 

Co równie ważne, przeniesienie procesu budowy do fabryki niesie za sobą wymierne korzyści dla środowiska naturalnego.

 

Prowadzący: Rafał Kurowski - product manager w grupie POZBRUK

Na rynku prefabrykacji aktywny od 2007 roku.


Nowoczesne technologie oraz nieustanna optymalizacja procesów produkcji to dwa niezmienne wyznaczniki, za którymi od 35 lat działalności podąża POZBRUK. Konsekwencja w realizacji tego podejścia stawia firmę w roli jednego z największych w Polsce producentów prefabrykatów budowlanych oraz pioniera badań nad wyrobami z betonu.  POZBRUK nie boi się wyzwań i realizacji trudnych, wymagających inwestycji. Dzięki świadczonym usługom projektowym i inżynieryjnym firma gwarantuje wypracowanie indywidualnych i kompleksowych rozwiązań dopasowanych do potrzeb Klientów. Doskonały przykład stanowią elewacje wieżowca „Bałtyk” w Poznaniu oraz kompleksu biurowo-hotelowego B10 we Wrocławiu, wykonanych we współpracy i na specjalne zamówienie inwestorów.

 

MpOQqvsTZicuiNscLOVqSCxRuauyWruqHeMX7S9RXn4ow9ftLtwsbdIzkgdq_maxbergjpg.jpg

Prefabrykacja żelbetowa wielowarstwowa 

 

Prowadzący: Karol Nieradka - architekt, założyciel biura projektowego maxberg oraz spółki Nowa Norma - domy prefabrykowane. Jest prezesem szczecińskiego oddziału SARP. Laureat nagrody Polski Cement w Architekturze 2022 oraz Brick Award 2019. Jego Dom w Dobrej znalazł się w gronie 10 najlepszych zrealizowanych domów jednorodzinnych w 2018r. wg portalu Archinea. Dom w Blankensee powtórzył ten sukces w 2019 roku, a Dom Atrialny znalazł się w zestawieniu Najlepszych domów w Polsce portalu F5.

 

Biuro projektowe maxberg powstało w 2010 roku w Szczecinie (od 2022 jako maxberg sp. z o.o.) z inicjatywy arch. Karola Nieradki. Od 5 lat realizujemy projekty jednorodzinne, jak i komercyjne z wielowarstwowych prefabrykatów żelbetowych. Ścisła współpraca z zakładami prefabrykacji pozwoliła nam wypracować i udoskonalić detale nadając indywidualny charakter naszej architektury. Wykorzystujemy zalety prefabrykacji i rozumiemy ograniczenia niejednokrotnie przesuwając ich granice. Projektujemy w przestrzeni trójwymiarowej w środowisku BIM, za co otrzymaliśmy nagrodę główną Polski Cement w Architekturze 2022. Obecnie biuro realizuje obiekty kubaturowe z wielowarstwowych prefabrykatów o łącznej powierzchni użytkowej około 60.000m2.

 

8cknJXWg3HoTnsIIGc7jMhoVieH0LOaxiJOkAzfUIwzSp7mjCs2HjCWN3cGX_zakonczeniejpg.jpg

Patroni medialni

 

 


uajqedgSSiS7NoXlBpdTsUoHhQkfglKUPiLRhiUQ8cEYuYYRQvqwwUVFBSnN_logo-idee-prop-2jpg.jpg

Idee i technologie w architekturze to cykl spotkań cyfrowych, których zadaniem jest dyskusja nad najważniejszymi ideowymi, materiałowymi oraz technologicznymi trendami we współczesnej architekturze. Składają się z prezentacji  poświęconych teoretycznym konceptom projektowym oraz wykładów dotyczących towarzyszącym im technologiom rynkowym. 


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Fasada , Fasady , Prefabrykacja , Konferencja Architektoniczna , Konferencja Dla Architektów , Webinar , Webinarium , Webinarium Architektoniczne , Webinarium Dla Architektów , Dla Architekta , Dla Studentów Architektury , Zaproszenie Dla Architektów , Zaproszenie Dla Studentów Architektury , Hot

Designerski TBS
Designerski TBS

Po wielu latach perturbacji i przygotowań ruszyła budowa TBS Banacha, dużego obiektu mieszkaniowego ...

Wiejski dom wielopokoleniowy w Borach Tucholskich
Wiejski dom wielopokoleniowy w Borach Tucholskich

W wiosce położonej wśród Borów Tucholskich powstał całoroczny dom wakacyjny zaprojektowany przez pra ...

Konferencja Architektura o niskim śladzie węglowym IV edycja
Konferencja Architektura o niskim śladzie węglowym IV edycja

Tegorocznym hasłem naszej cyklicznej konferencji będzie Low tech - high tech. W jej ramach będziemy ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Webinaria dla architektów
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera