Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


17 lutego 2023 roku zmarł Krzysztof Chwalibóg, architekt, który poza projektowaniem zajmował się działami na rzecz ładu przestrzennego.

 

Czas czytania: ~2 min


Krzysztof Chwalibóg urodził się w 1940 roku. Skończył studia na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej, był członkiem Izby Architektów RP oraz Stowarzyszenia Architektów Polskich, którego w latach 1991 – 2000 był prezesem. W czasach PRL odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi, Medalem 40-lecia Polski Ludowej i Odznaką „Zasłużony Działacz Kultury”. W 2012 został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, a w 2003 Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

 

Krzysztof Chwalibóg

Projektant epoki transformacji

 

Jako projektant Krzysztof Chwalibóg miał na koncie projekty mieszkaniowe, gmachy publiczne czy sakralne. Zaprojektował m.in. kościół św. Jana Kantego w Legionowie (pod koniec lat 70.) czy kaplicę pw. Św. Maksymiliana Kolbego - Dom im. Jana Pawła II "Totus Tuus" w Żychlinie niedaleko Konina (w latach 80.). Już po transformacji ustrojowej powstały projekty m.in. niewielkiego budynku biurowo-usługowego Aplauz na warszawskim Bemowie czy luksusowego osiedla szeregowców Gdynia Hill na wzgórzu, na skraju Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Większość projektów architektonicznych Krzysztofa Chwaliboga powstała w ramach pracowni Atelier 3 Chwalibóg-Girtler, którą współprowadził z Ryszardem Girtlerem.

Budynek Aplauz, Warszawa

Budynek Aplauz, Warszawa

Budynek Aplauz, Warszawa

Budynek Aplauz, Warszawa

Działalność zmarłego 17 lutego 2023 roku architekta nie ograniczała się jednak tylko do projektowania. Chwalibóg był inicjatorem powołania w 1996 roku Polskiej Rady Architektury, której był później przewodniczącym. Zasiadał też m.in. w Głównej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej i Radzie Dostępności Urzędu Transportu Kolejowego. Z żoną, Bożenną Turant-Chwalibóg zainicjował konkurs Międzynarodowej Unii Architektów „Przestrzenie przyjazne i dostępne”. Był jednym z pionierów projektowania uniwersalnego w Polsce, zwracając uwagę na konieczność projektowania z myślą o naprawdę wszystkich użytkownikach na długo zanim temat trafił do debaty publicznej. W ostatnich latach Krzysztof Chwalibóg był zaangażowany w działanie Grupy Arch50+, angażującej się na rzecz dostępności obiektów architektonicznych dla osób starszych oraz z niepełnosprawnościami. Architekt był autorem audytów dostępności obiektów użyteczności publicznej, w tym m.in. Pałacu Prezydenckiego, Kancelarii Premiera, Belwederu i Kancelarii Prezydenta, a także projektu dostępności Sejmu RP. Za wszystkie te działania w 2021 roku został laureatem nagrody Lider Dostępności.

Kaplica pw. Św Maksymiliana Kolbego Totus Tuus w Żychlinie

Kaplica pw. Św Maksymiliana Kolbego Totus Tuus w Żychlinie

Kosciol św. Jana Kantego w Legionowie

Kosciol św. Jana Kantego w Legionowie

Projektowanie uniwersalne

 

Krzysztof Chwalibóg miał na swoim koncie także liczne publikacje. W tym m.in. „Jakość mieszkań i zespołów mieszkaniowych, Centralny Ośrodek Informacji Budownictwa” (1970), „Ewolucja struktury zespołów mieszkaniowych (1976), „Krajobraz Polski. Nasze dziedzictwo i obowiązek” (2002), „Architektura przyjaznych przestrzeni” (2022). Na stronie Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki  można znaleźć publikację, w której Krzysztof Chwalibóg przedstawia swoje poglądy na architekturę czy powinności projektanta.

Osiedle Gdynia Hill

Osiedle Gdynia Hill

Źródło: https://sarp.warszawa.pl, https://pl.wikipedia.org

https://niaiu.pl/zasob/credo-krzysztof-chwalibog/


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Hot, Architekt

Historyczna wieża ciśnień i Park Nauki Torus w Ciechanowie. Nowe realizacje.
Historyczna wieża ciśnień i Park Nauki Torus w Ciechanowie. Nowe realizacje.

Zbudowana w latach 70. według projektu warszawskiego architekta Jerzego Bogusławskiego wieża ciśnień ...

Najwyższy w Chorzowie
Najwyższy w Chorzowie

W czerwcu 2023 roku na chorzowskim Osiedlu Różanka rozpoczęła się budowa najwyższego budynku mieszka ...

Biura dla studentów
Biura dla studentów

Lipowy Office Park przy ul. Żwirki i Wigury w Warszawie został wybudowany w 2009 roku przez firmę Ho ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera