Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


E-konferencja: Drewno w architekturze. III edycja.

 

Czas czytania: ~6 min


Współczesny powrót do technologii drewnianych w architekturze stawia przed projektantami wiele wyzwań związanych z nadążaniem za tempem zmian w tej dziedzinie. Przystosowanie formy do nowych konstrukcji, łączenie z innymi materiałami, sprostanie przepisom w zakresie bezpieczeństwa pożarowego, zabezpieczenie przed starzeniem, certyfikacja drewna - to tylko z niektórych wyzwań, z którymi trzeba się zmierzyć implementując budownictwo ekologiczne oparte na drewnie. W trakcie naszej konferencji poszukamy odpowiedzi na przynajmniej część tych pytań i wyzwań, które stawia przed projektantami nowa-stara technologia budowania z drewna. Widzimy się 27 kwietnia 2023 o godz. 10:00. Aby wziąć udział w spotkaniu wystarczy zarejestrować się.

 

Drewno w architekturze.


HVSdKPYDbLuBpJi2W0HfHjHUCdX9haFHVgu45a6PXGEjHU1pEQ3q8vVQ1SYK_partnerzyjpg.jpg
 

 

 

 
 

 

7s1XlWoGiv8iGUlJwUsyVTCE4JaI8Dwcb7JAiKDsqP7OobazU6wQft095XHf_programjpg.jpg
qym2OGDikjAkRz9klMbYWCftKCdjTYdFYdeU0a6jZxm3OpvPeHELLegCMKYo_tomasz-balcerowskijpg.jpg

Drewno w sektorze publicznym – doświadczenia firmy EKOINBUD

 

Prowadzący: Tomasz Balcerowski, Prezes firmy EKOINBUD. Wizja stworzenia proekologicznej firm budowlanej zaczęła kiełkować już na studiach w Skandynawii, budownictwem zajął się już w 1998 r. Od 2015 r. zajmuje się budownictwem drewnianym modułowym, od tego czasu w Polsce firma EKOINBUD wybudowała 65 wielkogabarytowych budynków użyteczności publicznej.

 

GxfWgVuqMuPEtB1pO89VhgunBpqVwQ3ycC07QyIPYN85VrxxLfnXh9nFflGM_jaroslaw-kijakjpg.jpg

System JHE Fermacell w budownictwie, o konstrukcji drewnianej

 

Prowadzący: mgr inż. Jarosław Kijak
Key Account Manager; Koordynator ds. budownictwa szkieletowego

 

RFMsmRBcPRkAwywOMJsrEtAjvpc2BROyhOS4zhHmuDWfQxYLvPSJBXcvHQ1l_tomasz-lubkowskijpg.jpg

Technologia montażu prefabrykowanych budynków drewnianych

 

Prowadzący: Tomasz Łubkowski pracuje w firmie EKOINBUD od 6-ciu lat. Technolog prac montażowych – odpowiada za nadzór techniczny nad prowadzonymi montażami budynków oraz za poszukiwanie i wdrażanie rozwiązań optymalizacyjnych dotyczących technologii prefabrykowanej o szkielecie drewnianym.

 

iWmaP3T0Bo4JxyLX3taLjLcXyi22qCjmF5YTo42VtThG5ngD5y4swu8ZwSK1_ewa-ingeborga-kotwicajpg.jpg

Wymagania stawiane drewnu konstrukcyjnemu i wyrobom konstrukcyjnym na jego bazie - z uwzględnieniem certyfikacji

 

Budownictwo drewniane jest częścią budownictwa ogólnego. Forma, kształt czy inne rozwiązania architektoniczne, które cieszą oko, nie zapewnią same w sobie wieloletniego, bezpiecznego i bezproblemowego użytkowania.  Najlepsze rozwiązania w zakresie energooszczędności nie zawsze będą właściwie działać. Warunkiem niezbędnym jest kompletny projekt konstrukcji oraz zaprojektowanie i wbudowanie właściwych wyrobów, wyprodukowanych i wprowadzonych do obrotu zgodnie z Ustawą o wyrobach budowlanych i CPR, jak i realizacja obiektu zgodna z projektem.

 

Konstrukcje drewniane są niestety wciąż mało znane, projekty w zakresie budownictwa drewnianego bywają niekompletne, a wyroby stosowane w ich realizacji nie zawsze spełniają wymagania norm zharmonizowanych. Często spotyka się brak zrozumienia, jakie wymagania należy spełnić, wyroby są mylone, a stosowania nomenklatura jest niewłaściwa i wprowadzająca w błąd. Dlatego podczas prezentacji postaram się przedstawić w skrócie wymagania dla wyrobów stosowanych w budownictwie drewnianym, jak i w podsumowaniu parę informacji dotyczących projektu.

 

Prowadząca: mgr inż. Ewa Ingeborga Kotwica

Absolwentka Politechniki Szczecińskiej. Uprawnienia wykonawcze. Czynny inżynier budownictwa specjalizujący się od wielu lat w zagadnieniach związanych z konstrukcjami drewnianymi. Wieloletnie doświadczenie wykonawcze, w tym w zakresie realizacji konstrukcji obiektów o znacznej rozpiętości. Od wielu lat działania na rzecz wdrażania dobrych praktyk w budownictwie drewnianym i „cywilizacji” procesów projektowo-wykonawczych. Autor wiodący m.in. pierwszego w Polsce podręcznika dotyczącego projektowania konstrukcji drewnianych według EC5 (2015), ekspertyzy „Budownictwo drewniane w Polsce” (2017-2018) opracowanej na zlecenie MIR czy serii poradników dla inwestora, wykonawcy oraz projektanta z zakresu budownictwa drewnianego (2022). Autorstwo artykułów, ekspertyz oraz opinii technicznych. Prowadzenie szkoleń z zakresu budownictwa drewnianego, stosowanych wyrobów oraz zasad projektowania, w tym dla przedstawiciel Nadzoru budowlanego i PSP. Stała współpraca ze Stowarzyszeniem EDG. Czynny udział w pracach KT 215 PKN (ds projektowania i wykonawstwa konstrukcji drewnianych). Udział w pracach COST.

 

pV75y1c35VgRW9zFJ7P6AtHVGYh4oPO7dU4lBN1CQGilo5GYIJ1tCPZqMiaZ_przerwajpg.jpg
SniXE8XudLGHIusdq1Y5Cpfn09nIoqruXVu5ZMK7ksVlLGmt2twyeusinyZT_pawel-kubaczjpg.jpg

Projektowanie z zastosowaniem drewna – refleksje architekta

 

Poruszane zagadnienia:
1. Zastosowanie drewna jako materiału elewacyjnego - drewno termowane i deski z recyklingu, na przykładzie budynków użyteczności publicznej: Centrum Edukacji Ekologicznej 1 w Warszawie, Centrum KUMAK w Urwitałcie i hotel w Ugoszczu.
2. Naturalne place zabaw – wykorzystanie drewna jako materiału konstrukcyjnego zabawek i małej architektury w przestrzeniach publicznych.
3. Małe obiekty wykonane całkowicie z drewna – perspektywa projektanta i inwestora. Niewielki budynek jednorodzinny, domy letniskowe i pływająca sauna.
4. Budynki użyteczności publicznej zaprojektowane jako całkowicie drewniane – na przykładzie Centrum Edukacji Ekologicznej 2 i Kocich Tarasów – pawilonu dla kotów w Warszawie.

 

Prowadzący: Paweł Kubacz, pracownia KWADRATURA
Wspólnikami są architekci Agnieszka Bojdecka, Paweł Kubacz i Barbara Śliwowska. W naszych projektach szczególny nacisk kładziemy na ekologię, chcemy by nasze projekty miały możliwie najmniejszy wpływ na przyrodę. Projektujemy obiekty w różnej skali, od małych form, jak place zabaw, po duże osiedla mieszkaniowe. Wiele naszych projektów dotyczy budynków użyteczności publicznej. W swoich projektach wykorzystujemy najnowsze technologie, które pozwalają na zmniejszenie śladu węglowego podczas budowy i eksploatacji budynków. Drewno jest naszym zdaniem materiałem, który umożliwia realizację celów architektury proekologicznej.

 

ERZjV2WDnpXCs2dPdNjjqCVkR43UFnud8FNoO1UQgcBR5JxHiqqhKImzXB8b_alicja-kubickajpg.jpg

Koncepcja pawilonu Polski na Expo w Osace efemeryczna spirala tożsamości 

Prowadząca: Alicja Kubicka, Architect interplay

 

H2hb2TT0EOWiNN80xchxHILOs6ze2PTQKvhdjmhdeSGDwveeOG8uqjbUL4Pw_karolina-kulisjpg.jpg

Drewno w przestrzeni podwórka

 

Poruszane zagadnienia:

1. Czym jest podwórko w przestrzeni miasta?
2. Drewno i jego inkluzywność w przestrzeni podwórka.
3. Przykłady ; wykorzystanego istniejącego drzewostanu na podwórku i jego przeróbka na drewno w tej samym miejscu.

 

Prowadząca: dr Karolina Kulis

Projektant i badacz sztuki, od 2022 wykładowca na Wydziale Architektury Wnętrz w Akademii Sztuki w Szczecinie. Jej projekty były prezentowane na wystawach w Warszawie, Łodzi, Porto i Kopenhadze. Ukończyła Projektowanie Produktu w Escola Superior de Artes e Design w Porto, a także Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie uzyskał tytuł doktora. Obecnie mieszka i pracuję na warszawskim Powiślu.

 

tNgLgyCaYMG1toZKpILNIASMUK92NmwuXqOVPcPgWMzsIPIIuVMEVMOfVhVJ_joanna-ochotajpg.jpg

Drewno w projekcie"Domu dla K" i jego różne oblicza

 

Poruszane zagadnienia:
1. Prezentacja projektu domu i projektu wnętrz, gdzie drewno zostało zastosowane w różnych kluczowych miejscach.
2. Akustyczna funkcja drewnianych rozwiązań systemowych we wnętrzu domu.
 

Prowadząca: Joanna Ochota, Concept JOanna Projektowanie Wnętrz

Od 2004 roku realizuje projekty wnętrz i projekty domów, które prezentowane są na łamach magazynów wnętrzarskich i katalogów branżowych. Od lat z powodzeniem projektuje wnętrza, zarówno mieszkalne jaki i publiczne. W swoich projektach i kontaktach z klientami proponuje indywidualne rozwiązania. W projektach wydobywa z przestrzeni naturalne piękno, gdzie inspiracją pozostaje zawsze jego przyszły użytkownik. Fascynatka koloru i prostoty we wnętrzach.
Autorka licznych artykułów o tematyce wnętrzarskiej oraz blogerka. Laureatka konkursów wnętrzarskich i związanych z wzornictwem przemysłowym. Po konkursie "Kreacje z natury" współtwórczyni kolekcji „Tastes of life” dla firmy Barlinek. Wyróżniona w konkursie Muraspec na projekt tapety. Wyróżnienie w konkursie Roca Designer." II nagroda w konkursie Laufen 2021 - Projekt boku ekspozycyjnego. I nagroda w konkursie Cerrad Creative Design II - CERRAD zmienia oblicza uczniowskich łazienek.

 

yBANy5sqqIoCC31Lop1xLzHBmrAMVDxDWaqMax0k9eERPYc4sggwdGfOUzCe_zakonczeniejpg.jpg

Patroni medialni

 

 


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Konferencja Architektoniczna, Konferencja Dla Architektów, Webinarium Architektoniczne, Webinarium Dla Architektów, Webinar, Webinarium, Zaproszenie Dla Architektów, Zaproszenie Dla Studentów Architektury, Hot

Piramida odnowiona
Piramida odnowiona

25 marca 2024 roku w sanatorium Narcyz zameldowali się pierwsi kuracjusze. Obiekt, razem z kilkunast ...

Konferencja Kolor w architekturze
Konferencja Kolor w architekturze

W ostatnich latach kolor stał się bardziej popularny. Po inspirowanej modernizmem modzie na biel i m ...

Zagłosuj w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2023. Wybierz najlepszą realizację architektoniczną minionego roku.
Zagłosuj w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2023. Wybierz najlepszą realizację architektoniczną minionego roku.

Weź udział w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2023 i oddaj swój głos na najlepszą realizację arch ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Webinaria dla architektów
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera