Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Budynek jak węgiel

 

Czas czytania: ~ 3 min


Projekt siedziby Śląskiego Interdyscyplinarnego Centrum Chemii Uniwersytetu Śląskiego został zaprezentowany 25 kwietnia 2023 roku. Założenia i wizualizacje nowego projektu przedstawiły władze uczelni jako kolejną jej dużą inwestycję.

 

Śląskie Interdyscyplinarne Centrum Chemii. Projekt obiektu.

Rektor UŚ prof. dr hab. Ryszard Koziołek mówił podczas konferencji prasowej: „Śląskie Interdyscyplinarne Centrum Chemii to jeden z flagowych projektów Uniwersytetu Śląskiego. Traktujemy tę inwestycję nie tylko jako cel sam w sobie, którym jest stworzenie jak najlepszych warunków do kształcenia oraz prowadzenia badań interdyscyplinarnych, ale także jako instrument do przynoszenia korzyści społeczeństwu i otoczeniu społeczno-gospodarczemu. Projekt ten wpisuje się w szerszy sposób myślenia o świecie akademickim oraz o uczelniach miasta i regionu, a mianowicie w ideę Zielonej Strefy Nauki. Będzie to miejsce pokazujące, że nauka przynosi korzyści społeczne oraz może uczestniczyć w przekształcaniu środowiska życia i pracy w przestrzeń zdrową i pożyteczną dla mieszkańców”.

Śląskie Interdyscyplinarne Centrum Chemii. Projekt obiektu.
Śląskie Interdyscyplinarne Centrum Chemii. Projekt obiektu.

Ogólnodostępny obiekt naukowy

Gmach Śląskiego Interdyscyplinarnego Centrum Chemii Uniwersytetu Śląskiego stanie na terenie kampusu uczelnianego w centrum Katowic, wśród budowli akademickich budowanych w tej okolicy od drugiej połowy XX wieku, między rektoratem a siedzibą Wydziału Humanistycznego, w pobliżu innej znanej współczesnej realizacji należącej do tego kompleksu, czyli Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej. Gabarytami nowa bryła zostanie dopasowana do sąsiednich obiektów. Siedzibę Śląskiego Interdyscyplinarnego Centrum Chemii Uniwersytetu Śląskiego zaprojektował architekt Aleksander Mirek z firmy Kontrapunkt Architektura.

Śląskie Interdyscyplinarne Centrum Chemii. Projekt obiektu.

Stworzenie przestrzeni do „kształcenia wyższego zorientowanego na potrzeby zielonej gospodarki, zniwelowanie skutków działalności przemysłowej oraz przeprowadzanej transformacji energetycznej w regionie” – to jedne z najważniejszych celów, jakie przyświecają budowie  Śląskiego Interdyscyplinarnego Centrum Chemii. Ale na tym nie koniec. Budynek ma być użytkowany nie tylko przez naukowców, studentów, badaczy. Ma być także otwarty dla osób spoza społeczności akademickiej, bo jego pomysłodawcy chcą prowadzić tu liczne działania edukacyjne z dziedziny popularyzacji wiedzy i nauki. Poza miejscem do poszerzania wiedzy obiekt może też nieść przyjemność – taką ma oferować zielony ogólnodostępny dach. „Na dach Śląskiego Interdyscyplinarnego Centrum Chemii będzie można zawsze wejść, przejść zielonym labiryntem i zejść z drugiej strony budynku. Jest to idea oddania przestrzeni publicznej mieszkańcom” – mówił podczas prezentacji projektu jego autor, Aleksander Mirek.

Śląskie Interdyscyplinarne Centrum Chemii. Projekt obiektu.
Śląskie Interdyscyplinarne Centrum Chemii. Projekt obiektu.

Labirynt na dachu

 

Sześciokndygnacyjny gmach założony na planie prostokąta będzie miał ciemne elewacje nawiązujące do górniczej przeszłości regionu – na przypominać węgiel, w którym odciśnięte są liście paproci. „Elewacja ma symbolizować pokłady węgla, które zostały porośnięte zielenią, albo w tej warstwie ideologicznej ma symbolizować przemianę, która następuje i nastąpi na Śląsku. Hałdy zostaną z powrotem zazielenione” – mówił w lokalnej prasie architekt. Charakterystycznym elementem bryły stanie się ażurowe zadaszenie rozpięte nad parkiem na dachu. Będzie ono zacieniało tę spacerową przestrzeń, ale nie tylko” wykonane z paneli fotowoltaicznych dostarczy budynkowi energię. Zielone będzie także otoczenie budynku, w przestrzeni publicznej mają pojawić się m.in. drzewa owocowe. Wnętrze gmachu zdominują nowoczesne laboratoria i sale dydaktyczne, ale pojawią się także m.in. sala gimnastyczna czy kawiarnia.

 

Śląskie Interdyscyplinarne Centrum Chemii - metryczka projektu obiektu

Lokalizacja: Katowice, ul. Moniuszki
Inwestor: Uniwersytet Śląski
Projekt architektoniczny: Kontrapunkt
Główny projektant: Aleksander Mirek
Projekt: 2023
Realizacja: 2027

Źródło: us.edu.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Projekt Architektoniczny , Projekt Budynku , Obiekt Architektoniczny

Transformacja dawnej zagrody
Transformacja dawnej zagrody

Projekt przebudowy dawnego gospodarstwa wiejskiego autorstwa Atelier Tom Vanhee w nowoczesny sposób ...

Najlepsza przestrzeń publiczna Europy jest w Warszawie
Najlepsza przestrzeń publiczna Europy jest w Warszawie

The European Prize for Urban Public Space - Europejska Nagroda dla Miejskiej Przestrzeni Publicznej ...

Retransmisja konferencji Medycyna w architekturze II
Retransmisja konferencji Medycyna w architekturze II

24 października 2024 w Centrum Olimpijskim odbyła się druga edycja konferencji Medycyna w architektu ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera