Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Morskie Centrum Nauki w Szczecinie. Dynamiczna bryła jak okręt. Nowe realizacje.

 

Czas czytania: ~2 min


Morskie Centrum Nauki im. prof. Jerzego Stelmacha na szczecińskiej wyspie Łasztownia to jedno z najnowocześniejszych obiektów w Polsce. Planetarium, multimedialna wystawa poświęcona żegludze morskiej, ponad 200 interaktywnych stanowisk na trzech poziomach, to tylko niektóre atrakcje jakie czekają na odwiedzających. Za projekt obiektu odpowiada pracownia Płaskowicki i Partnerzy. W ramach cyklu Nowe Realizacje zapraszamy na prezentację MCN, która odbędzie się 15 czerwca 2023 o godz. 10:00. Spotkanie online poprowadzi Piotr Płaskowicki. Zapisz się już teraz.

 

Morskie Centrum Nauki w Szczecinie


Ciekawy obiekt w Szczecinie

Kiedy pracownia wygrała konkurs na obiekt, w budynku miało mieścić się muzeum. Już w trakcie realizacji poszerzono funkcję gmachu także o interaktywne centrum naukowe. To właśnie z tego powodu projekt został nieco zmodyfikowany.

 

Elewacja budynku składa się z dwóch warstw. Jedną stanowią kolorowe panele elewacyjne, których układ i forma są – jak mówi architekci - „autorską interpretacją poprzesuwanych kontenerów morskich przypadkowo poukładanych, tworząc przestrzenny collage”. Z zewnątrz tę kolorystyczną kompozycję pokrywa czarna cięto-ciągniona siatka. Obie warstwy razem tworzą przestrzenny efekt, po zmroku uzupełniany także specjalnie zaprojektowaną iluminacją.

 

Budynek, który z daleka przypomina zacumowany u brzegu okręt, ma 122 metry długości i 14 metrów wysokości. Trzy poziomy w jego wnętrzu zajmą przestrzenie wystawiennicze; atrakcją budynku z pewnością jest planetarium, a funkcje gmachu uzupełniają także sale konferencyjne, edukacyjne, warsztatowe. Na dachu budynku znajduje się taras widokowy.

 

Minęło 11 lat od postawienia pierwszej kreski do zakończenia realizacji. Na każdym etapie projekt wywoływał wiele dyskusji i kontrowersji. Czas pokaże jak zostanie przyjęty przez mieszkańców Szczecina i gości. Mam jedynie nadzieję, że nie będzie to obojętna reakcja.” –  mówi Piotr Płaskowicki, projektant Morskiego Centrum Nauki

 

Więcej o tym ciekawym obiekcie dowiecie się podczas prezentacji. Będzie można zadawać pytania i komentować.

 

Prezentację poprowadzi Piotr Płaskowicki, Piotr Płaskowicki & Partnerzy Architekci

Piotr Płaskowicki, Piotr Płaskowicki & Partnerzy Architekci

W 2000 roku założył pracownię Piotr Płaskowicki & Partnerzy Architekci, specjalizującą się przede wszystkim w budynkach użyteczności publicznej. Autor m.in. takich realizacji, jak: przedszkole przy ul. Turmonckiej a także przy ul. Hieronima i przy ul. Korzona na warszawskim Targówku, kryta pływalnia sportowo-rehabilitacyjna oraz modernizacja szkoły podstawowej przy ul. Balkonowej w Warszawie, aquapark w Radomiu i Koszalinie, termy Warmińskie, zespoły hotelowe Baltic Park Molo, Baltic Park Fort w Świnoujściu, obiekt sanatoryjny Batic Wave w Kołobrzegu, a także czekającego na otwarcie Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie (I miejsce w konkursie na Muzeum Morskie w Szczecinie, 2011).

 

Link do pokoju

Po rejestracji na wydarzenie przyjdzie potwierdzenie z linkiem do pokoju. Proszę sprawdzić folder SPAM. Jeśli tak się nie stanie prosimy o kontakt  [email protected]

 

Organizatorzy

 

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Webinarium, Webinar, Webinarium Architektoniczne, Webinarium Dla Architektów, Prezentacja Obiektu, Prezentacja Online, Bryła Architektoniczna, Hot

Białe domy i amerykański sen
Białe domy i amerykański sen

An Nhiên House to wyjątkowy projekt autorstwa Ho Khue Architects, zlokalizowany w wietnamskim mieści ...

Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia
Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia

Zakończył się pierwszy etap przebudowy ulicy Bernardyńskiej we Wrocławiu. Finansowana przez dewelope ...

Szare pudełko na sztukę
Szare pudełko na sztukę

9 marca 2024 roku wystawami rzeźby Adolfa Ryszki oraz fotografii Chrisa Niedenthala zainaugurowała s ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Webinaria dla architektów
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera