Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Wielka zmiana na Nowym Targu

 

Czas czytania: ~2 min


Betonoza kontra zieleń – to jeden z bardziej żywych tematów we współczesnej debacie o architekturze, urbanistyce, projektowaniu i modernizacji miast. Bardzo wiele emocji wiąże się ostatnio z remontami i przebudowami przestrzeni publicznych, z których usuwa się drzewa czy trawniki na rzecz dużych, otwartych, kamiennych przestrzeni, które z punktu widzenia władz miejskich są bardziej przydatne, bo uniwersalne, które jednak coraz częściej krytykują mieszkańcy.

 

Nowa idea przestrzeni publicznej

Położony w centrum Wrocławia plac Nowy Targ był jednym z pierwszych, który przeszedł taki właśnie współczesny remont. Było to ponad 10 lat tematu. Już na etapie projektu wzbudzał on kontrowersje, został  jednak zrealizowany i mieszkańcy (nie mając wyjścia) przyzwyczaili się do niego. Wciąż jednak wiele grup upominało się o powrót zieleni do tego miejsca, podkreślając, że w swojej obecnej formie plac jest nieprzyjazny, nie przystaje także do idei związanych z minimalizowaniem środowiskowych skutków działalności człowieka, w tym ocieplenia klimatu.

Projekt placu Nowy Targ we Wrocławiu

Stan obecny

Projekt placu Nowy Targ we Wrocławiu

Stan obecny

Projekt placu Nowy Targ we Wrocławiu

Stan obecny

W połowie czerwca 2023 roku Zarząd Zieleni Miejskiej we Wrocławiu ogłosił, że uzyskał już komplet zgód, decyzji, ustaleń dotyczących zazielenienia placu Nowy Targ. W komunikacie wydanym przez władze miasta można było przeczytać, ile pojawi się tam roślin: „Blisko 200 drzew, a do tego byliny, paprocie, trawy oraz pnącza – plac Nowy Targ we Wrocławiu wkrótce zmieni się nie do poznania. Zamiast betonu pojawi się tam ponad 63 tysiące roślin!”. Aby ów plan mógł się ziścić potrzebne są spore zmiany. Nawierzchnia placu zostanie rozebrana i przekopana na głębokość 35, 45 i 60 cm - zastąpią ją nowe warstwy izolacji oraz warstwy drenująco-retencyjne z substratem glebowym; pod posadzką placu znajduje się garaż podziemny, potrzebne są więc specjalne systemy m.in. nawadniania i izolacji, nie ma tam też tradycyjnej gleby, ziemi nadającej się do sadzenia roślin.

 

Więcej zieleni!

Wraz z remontem zmienią się instalacje, powstanie przyłącze wodociągowe, powstanie system automatycznego nawadniania, zmieni się mała architektura, w którą wyposażony jest ten teren, powstanie nowe oświetlenie. „Wprowadzenie zieleni na Nowy Targ to spore wyzwanie, ale wierzymy, że będziemy w stanie zaprezentować innowacyjne możliwości, które pokażą jak w przyszłości otwierać na takie działania kolejne industrialne powierzchnie” – mówi Jacek Mól, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej we Wrocławiu.

Projekt placu Nowy Targ we Wrocławiu
Projekt placu Nowy Targ we Wrocławiu
Projekt placu Nowy Targ we Wrocławiu

Łącznie przebudowane zostanie około 60 procent placu. Po tym, jak uzyskano zgody i ustalenia nadszedł czas na ogłoszenie przetargu na wykonanie robót. Jeśli uda się on bez opóźnień plac w swoim nowym wcieleniu ma być gotowy wiosną przyszłego roku.

 

Źródło: facebook.com/zielonywroclaw, wroclaw.pl, facebook.com/sutrykjacek


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Przestrzeń Miejska, Przestrzeń Publiczna, Projekt Architektoniczny

Historia i tradycja we współczesnym designie. BXB Studio.
Historia i tradycja we współczesnym designie. BXB Studio.

Współczesna architektura napotyka szereg wyzwań związanych ze zrównoważonym rozwojem, ekologią czy i ...

Park do spotkań i działań
Park do spotkań i działań

Klub Studencki Szkoły Głównej Handlowej „Park” działał na warszawskim Polu Mokotowskim od końca lat ...

Retransmisja konferencji Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze III. Nowe Centrum Warszawy.
Retransmisja konferencji Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze III. Nowe Centrum Warszawy.

Za nami trzecia edycja konferencji "Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze", której temat ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Krajobraz
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera