Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Ceglane moduły do nauki

 

Czas czytania: ~ 2 min


Pod koniec maja 2023 roku został wmurowany kamień węgielny pod jeden z ważniejszych projektów Politechniki Koszalińskiej oraz jedną z bardziej zaawansowanych konstrukcji realizowanych ostatnio w tym mieście. Cognitarium powstaje pomiędzy uczelnianym campusem a halą widowiskowo-sportową przy ulicy Śniadeckich.

 

Projekt Centrum Wiedzy Cognitarium w Koszalinie
Projekt Centrum Wiedzy Cognitarium w Koszalinie

Ważny projekt dla miasta

Projekt budynku został wybrany w drodze konkursu architektonicznego rozstrzygniętego w 2020 roku. Pierwszą nagrodę otrzymał wówczas projekt pracowni  OVO Grąbczewscy Architekci. „Całość niesie ze sobą ładunek emocjonalny właściwy ikonicznej formie. (…) Projekt fascynuje formą architektoniczną, nastrojem, wielowarstwową narracją” – pisali o tym projekcie jurorzy w uzasadnieniu werdyktu. W maju 2023 roku rozpoczęła się realizacja projektu, który ma być gotowy na przełomie 2025 i 2026 roku.

Projekt Centrum Wiedzy Cognitarium w Koszalinie
Projekt Centrum Wiedzy Cognitarium w Koszalinie

Cognitarium ma stać się nową siedzibą dla Biblioteki Głównej PK czy uczelnianego archiwum, ale przede wszystkim - przestrzenią dla edukacji, popularyzacji nauki, wymiany doświadczeń. W bryle budynku znajdzie się miejsce na przestrzenie do realizowania społecznych projektów czy  do doświadczania i tworzenia wirtualnej rzeczywistości, powstanie obserwatorium słoneczne, a także galeria i kawiarnia. Atrakcją głównego holu ma być Wahadło Foucaulta. Nauka w obiekcie ma być dostępna dla młodszych i starszych, prezentowana w formie przystępnej dla każdego, bez względu na jego zasób wiedzy.

Projekt Centrum Wiedzy Cognitarium w Koszalinie
Projekt Centrum Wiedzy Cognitarium w Koszalinie

Koszalińskie centrum nauki

OVO Grąbczewscy Architekci wszystkie te funkcje umieścili w budynku skomponowanym z dziewięciu prostopadłościennych modułów o podstawie kwadratu i różnej wysokości (od 6 do 24 metrów). Moduły będą ze sobą połączone kładkami pieszymi, pomiędzy nimi zaś powstanie system pieszych „uliczek”, kameralnych przestrzeni publicznych. Moduły-budynki zostaną zbudowane z cegły – architekci uznali ten materiał za nawiązujący do budowlanych tradycji Koszalina. Niektóre ze ścian będą ażurowymi kompozycjami z cegieł – tam ukryte będą wewnętrzne dziedzińce. Co ważne, projekt został opracowany tak, aby budowlę można go było w przyszłości powiększyć, np. rozbudować o kolejne moduły.

Projekt Centrum Wiedzy Cognitarium w Koszalinie

Centrum Wiedzy Cognitarium - metryczka projektu obiektu

Lokalizacja: Koszalin,
Inwestor: Politechnika Koszalińska
Projekt architektoniczny: OVO Grąbczewscy Architekci (I nagroda w konkursie architektonicznym)

Wykonawca: Przedsiębiorstwo Inżynierii Środowiska Ekowodrol

Kubatura obiektów: 35 000 m 3

Powierzchnia zabudowy: 2 500 m 2

Powierzchnia całkowita: 6 000 m 2

Powierzchnia zagospodarowywanego terenu: 23 000 m 2

Projekt: 2020 (konkurs architektoniczny)
Planowana realizacja: 2025

Koszt inwestycji: ok.  65 mln zł


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Projekt Architektoniczny , Projekt Budynku , Obiekt Architektoniczny

Nowy standard w polskim budownictwie społecznym ?
Nowy standard w polskim budownictwie społecznym ?

Przez lata budownictwo społeczne w Polsce kojarzyło się głównie z cięciem kosztów i zaspokajaniem wy ...

Technolog medyczny i architekt – partnerstwo w imię jakości. Już 28 października 2026 odbędzie się kolejna edycja konferencji „Medycyna w Architekturze”
Technolog medyczny i architekt – partnerstwo w imię jakości. Już 28 października 2026 odbędzie się kolejna edycja konferencji „Medycyna w Architekturze”

Projektowanie współczesnego szpitala to balansowanie na granicy zaawansowanej inżynierii, medycyny o ...

Wyburzyli Mistera Budownictwa, by odpowiedzieć na nowy program użytkowy. Nowy Szczeciński Dom Sportu
Wyburzyli Mistera Budownictwa, by odpowiedzieć na nowy program użytkowy. Nowy Szczeciński Dom Sportu

Szczeciński Dom Sportu przez dekady stanowił ikonę modernistycznego Szczecina, lecz z biegiem lat pr ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera