Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Najlepsze budynki dostępne

 

Czas czytania: ~2 min


Konkurs „Lider Dostępności” organizowany jest przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji i Towarzystwo Urbanistów Polskich i odbywa się pod patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Jego pierwsza edycja odbyła się w 2016 roku. Celem konkursu jest promowanie projektowania uniwersalnego oraz najlepszych rozwiązań urbanistycznych i architektonicznych w zakresie dostosowania budynków i przestrzeni do potrzeb osób z różnego typu niepełnosprawnościami, ograniczeniami. Partnerem instytucjonalnym jest Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). „Po ośmiu edycjach nie mówimy już o likwidowaniu barier czy budowaniu wind i podjazdów, ale o czymś znacznie większym, o wrażliwości, o tym, że w swoich działaniach myślimy o wszystkich” - podkreśla prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji Ewa Pawłowska. Zdaniem Ewy Pawłowskiej dostępna przestrzeń to taka, w której jest miejsce i dla osoby na wózku i jej małego dziecka, dla seniorów i każdego człowieka, który chce z niej skorzystać.

 

OVO Grąbczewscy Architekci

OVO Grąbczewscy Architekci

Nagrodzeni Lider Dostepnosci 2023

Nagrodzeni Lider Dostepnosci 2023

Wyniki konkursu architektonicznego

 

W konkursie „Lider Dostępności” nagradzane są poszczególne realizacje architektoniczne, ale także pracownie, które swoim dorobkiem udowadniają swoją wrażliwość i zrozumienie potrzeb przyszłych użytkowników. W 2023 roku nagrodę otrzymała śląska pracownia OVO Grąbczewscy, biuro architektoniczne z siedzibą w Katowicach, prowadzone przez Barbarę, Oskara i Marka Grąbczewskich, zajmujące się projektowaniem we wszystkich skalach – od urbanistyki, architektury budynków publicznych https://sztuka-architektury.pl/article/4342/ovo-grabczewscy-architekci-dla-mieszkancow, obiektów kultury, przez budynki prywatne, domy, biurowe, wnętrza aż do instalacji artystycznych, wystaw i mebli. „Ta nagroda jest dla nas czymś wyjątkowym. Dotyka samej istoty tego, co jest najważniejsze w architekturze. Architektura jest czymś więcej niż tylko formą, jakimś dążeniem za ulotną nowoczesnością czy innowacyjnością. Architektura jest jedną z najstarszych sztuk i jej istotą zawsze było dawanie ludziom schronienia i bezpieczeństwa. Dostępność, czyli dawanie schronienia i bezpieczeństwa ludziom, którzy tego wybitnie potrzebują, jest najszczytniejszym zadaniem, jakie stoi przed architekturą” – mówił współzałożyciel nagrodzonego biura OVA Grąbczewscy Architekci.

Centrum Opieki Wytchnieniowej Dom Światła w Toruniu

Centrum Opieki Wytchnieniowej Dom Światła w Toruniu

Centrum Szyfrów Enigma

Centrum Szyfrów Enigma

Dom Ronalda McDonalda

Dom Ronalda McDonalda

Projekty dobre dla każdego

 

W konkursie „Lider Dostępności” przyznawane są także nagrody poszczególnym realizacjom architektonicznym, docenianym w kilku konkursowych kategoriach. Wśród przestrzeni publicznych jury przyznało dwie nagrody ex aequo. Otrzymały je Promenada Zdrowia w Świnoujściu (proj. Pracownia Projektowa PP Studio) oraz Izba Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy (proj. Bujnowski Architekci). Nagrodę w kategorii „Duży obiekt użyteczności publicznej” otrzymała Zachodnia Brama Metropolii Silesia – Centrum Przesiadkowe w Gliwicach projektu firmy Mostostal Zabrze Biprohut S.A.. Najlepszym – czyli uwzględniającym dostępność - obiektem usług lokalnych uznano oficynę Przytułku św. Franciszka Salezego (proj. ArDJ Sp. z o.o.). Wśród budynków biurowo-handlowych jury najwyżej oceniło dostępność kampusu biurowego Forest (proj. HRA Architekci). Wyróżnienie w tej kategorii trafiło do PZU Park (proj. Studio Quadra; Architekci PZU). Tytuł „Lidera Dostępności” wśród obiektów mieszkalnych i hotelowych otrzymał Dom Ronalda McDonalda projektu biura AFP Architekci. Wyróżnienie w tej kategorii trafiło do Pracowni Projektowej SKALA z Torunia za Centrum Opieki Wytchnieniowej „Dom Światła” w Toruniu. W kategorii „Obiekt zabytkowy” nagrodę zdobyło Centrum Szyfrów Enigma w Poznaniu, którego koncepcję ideową i funkcjonalną przygotowało biuro New Amsterdam.

Izba Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy

Izba Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy

Kampus biurowy Forest

Kampus biurowy Forest

Oficyna Przytułku św. Franciszka Salezego

Oficyna Przytułku św. Franciszka Salezego

Promenada Zdrowia w Świnoujściu

Promenada Zdrowia w Świnoujściu

PZU Park

PZU Park

Zachodnia Brama Metropolii Silesia – Centrum Przesiadkowe w Gliwicach

Zachodnia Brama Metropolii Silesia – Centrum Przesiadkowe w Gliwicach

Źródło: www.niepelnosprawni.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Hot, Konkurs Architektoniczy, Konkursy Architektoniczne

Historyczna wieża ciśnień i Park Nauki Torus w Ciechanowie. Nowe realizacje.
Historyczna wieża ciśnień i Park Nauki Torus w Ciechanowie. Nowe realizacje.

Zbudowana w latach 70. według projektu warszawskiego architekta Jerzego Bogusławskiego wieża ciśnień ...

Najwyższy w Chorzowie
Najwyższy w Chorzowie

W czerwcu 2023 roku na chorzowskim Osiedlu Różanka rozpoczęła się budowa najwyższego budynku mieszka ...

Biura dla studentów
Biura dla studentów

Lipowy Office Park przy ul. Żwirki i Wigury w Warszawie został wybudowany w 2009 roku przez firmę Ho ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera