Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Skwer do odpoczynku w centrum

 

Czas czytania: ~2 min


Wrocław ma krasnale – niewielkie odlewane z metalu figurki, które „zaludniają” ulice, place, skwery i najróżniejsze zakamarki miasta. Każdy jest inny, każdy posiada jakiś atrybut, który nawiązuje do miejsca lub czynności, jaką w danym miejscu wykonuje krasnal. Trasy wycieczkowe śladem tych figurek są niezwykle popularne, wrocławskie krasnale stały się atrakcją turystyczną. W ślad za Wrocławiem podążać zaczęły inne miasta, szukając dla siebie pomysłu na postacie, które w podobny sposób mogłyby się stać atrakcyjnymi symbolami. W ten sposób w Katowicach pojawiły się Beboki – małe stworki z legend (Beobokiem straszono niegrzeczne dzieci – złośliwy stworek miał je porywać). Jest ich już ponad dwadzieścia. 12 września 2023 roku jeden z nich stanął u stóp wieżowca .KTW. Pojawił się na oddanym tego dnia do użytku skwerze – nowej przestrzeni publicznej w centrum miasta. To Bebok bawiący się klockami, które nawiązują do charakterystycznej sylwetki biurowców górujących nad okolicą.

 

.KTW w Katowicach

Zieleń wśród biurowców

Skwer powstał obok dwóch nowych budynków biurowych, .KTW, z których jeden z nich jest najwyższą budowlą w stolicy Górnego Śląska (.KTW 2). Zarówno za projekt szklanych biurowców, jak od niedawna towarzyszącego im skweru odpowiadała pracownia Medusa Group. Skwer powstał przy al. Roździeńskiego i ul. Olimpijskiej w porozumieniu z Urzędem Miasta Katowice. Zaoferował przestrzeń rekreacji nie tylko dla pracowników kompleksów biurowego, ale też okolicznych mieszkańców i odwiedzających Strefę Kultury. W planach jest organizowanie tu plenerowych wydarzeń o różnym charakterze, od koncertów po pokazy filmowe.

Skwer przy budynku .KTW w Katowicach
Skwer przy budynku .KTW w Katowicach

Będzie to o tyle łatwe, że centralnym punktem skweru jest podest ze schodami, rodzaj małej architektury, która na co dziś pełni funkcje miejsc do wypoczynku, ale doskonale może też się spełniać jako amfiteatr. „Choć do biurowca .KTW II pierwsi najemcy wprowadzili się pod koniec minionego roku, to właśnie teraz możemy powiedzieć, że ten projekt stał się kompletny”– mówił podczas inauguracji skweru Maciej Wójcik z TDJ Estate, inwestora w tym przedsięwzięciu. „Zależało nam, by teren przy biurowcach zyskał czynnik miastotwórczy, wkomponował się w Strefę Kultury, a jednocześnie w pewien sposób upamiętniał osiągnięcia poprzedników” - dodawał.

Skwer przy budynku .KTW w Katowicach
Skwer przy budynku .KTW w Katowicach

Miejsce dla każdego

Poza podium ze schodami kluczową częścią skweru jest oczywiście zieleń. Zajęła 1100 metrów kwadratowych powierzchni: zasadzono ponad 6,5 tys. roślin, w tym przekraczające 2 m wysokości drzewa i krzewy. Obok zaś pojawiły się piaskowce, które przed laty w formie monumentalnych rzeźb zdobiły teren zewnętrzny znajdującego się tu budynku DOKP. To uhonorowanie pracy znanego śląskiego architekta, autora projektu DOKP, Jerzego Gottfrieda.

Skwer przy budynku .KTW - metryczka projektu przestrzeni

Lokalizacja: Al. Roździeńskiego 1, Katowice

Inwestor: TDJ Estate Sp. z o.o.
Projektanci: Medusa Group, architekci: Przemo Łukasik, Łukasz Zagała

Realizacja: 2023

Źródło: tdj.pl/estate; facebook.com/biurowce.ktw


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Skwer, Przestrzeń Mijeska, Przestrzeń Publiczna

Białe domy i amerykański sen
Białe domy i amerykański sen

An Nhiên House to wyjątkowy projekt autorstwa Ho Khue Architects, zlokalizowany w wietnamskim mieści ...

Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia
Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia

Zakończył się pierwszy etap przebudowy ulicy Bernardyńskiej we Wrocławiu. Finansowana przez dewelope ...

Szare pudełko na sztukę
Szare pudełko na sztukę

9 marca 2024 roku wystawami rzeźby Adolfa Ryszki oraz fotografii Chrisa Niedenthala zainaugurowała s ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Krajobraz
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera