Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Park Naturalny Golędzinów w Warszawie - wyniki konkursu architektonicznego

 

Czas czytania: ~3 min


„Przedmiotem konkursu jest wykonanie koncepcji adaptacji i niezbędnej modernizacji obszarów cennych przyrodniczo położonych na terenie Golędzinowa w Warszawie jako Park Naturalny Golędzinów, uwzględniającej w pierwszym stopniu istniejące uwarunkowania przyrodnicze i krajobrazowe jak też wzbogacającej istniejący teren o nowe, nieinwazyjne i wkomponowane w obecny charakter terenu formy małej architektury, nawierzchnie, miejsca wypoczynku i edukacji przyrodniczej” – można było przeczytać w opisie ogłoszonego wiosną tego roku konkursu na koncepcję Parku Naturalnego Golędzinów w Warszawie. Organizatorami konkursu było Miasto Stołeczne Warszawa w ramach którego działa Zarząd Zieleni m.st. Warszawy oraz SARP.

 

Zaprojektować naturalną przestrzeń

Park Naturalny Golędzinów miałby powstać na Pradze-Północ na terenie, który rozciąga się wzdłuż koryta Wisły na długości niemal trzech kilometrów – pomiędzy mostem Gdańskim a mostem Grota-Roweckiego i zajmuje powierzchnię około 65 hektarów. Na skraju tego obszaru w 2020 roku stanął Pawilon Edukacyjny Kamień. O ile jednak jego obecność nie zaburzyła naturalnego, pół-dzikiego charakteru tej okolicy, jej przebudowa w „park naturalny” wzbudziła wiele kontrowersji. Spora część mieszkańców Warszawy i użytkowników tego terenu uważa, że nie wymaga on ingerencji, jego naprawdę naturalny charakter daje możliwość spacerowania, ale jednocześnie jest ostoją wielu gatunków zwierząt i roślin. Przemiana tego terenu na bardziej uporządkowany na pewno miałaby wiele zalet, jednak zniszczyłaby ukształtowany przez samą przyrodę, bez ingerencji człowieka, obszar. Wśród krytycznych uwag podnoszono także fakt, że w Warszawie istnieje wiele innych wymagających modernizacji terenów zielonych, podczas gdy Golędzinów „dobrze radzo sobie sam”. Mimo tych obaw czy krytycznych uwag konkurs został 22 września 2023 roku rozstrzygnięty.

 

Pierwszą nagrodę otrzymał projekt nadesłany przez biuro eM4.Pracownia Architektury.Brataniec Marcin Brataniec z Krakowa (skład zespołu autorskiego: Marcin Brataniec, Urszula Forczek-Brataniec, Marek Bystroń, Aleksandra Irzyk). W uzasadnieniu werdyktu sądu konkursowego dostrzeżono między innymi, że „w pracy położono nacisk na ochronę wartości przyrodniczych przy spełnieniu wymogów konkursu, w szczególności w zakresie świadomego i konsekwentnego kształtowania rozwiązań funkcjonalno – użytkowych. Korzystnie rozwinięto dotychczasowe rozwiązania w zakresie różnorodności biologicznej, w szczególności łąki selernicowe. W projekcie dopełniono elementy kompozycji zieleni, wzmocniono wykorzystanie procesu sukcesji naturalnej, co zapewni utrzymać krajobrazowy charakter parku. Jednocześnie ochrona przyrody utrzymana jest poprzez wzmocnienie enklaw oraz ukierunkowanie ruchu użytkowników, poprzez wprowadzenie elementów regulacji ruchu w formie udogodnień (pomosty i platformy widokowe) lub barier utrudniających dostęp do szczególnie cennych obszarów (nasadzenia rodzimych krzewów, wprowadzenie elementów land art, utrzymanie naturalnych terenów podmokłych). W kształtowaniu przestrzeni oparto się na istniejących zadrzewniach, przy wprowadzeniu trafnych uzupełnień i niezbędnych korekt widokowych”. Nagrodę przyznano i za zastosowane rozwiązania w zakresie ochrony elementów przyrodniczych i ochrony różnorodności biologicznej, i zaproponowanie elementów małej architektury czy ekonomicznych rozwiązań w realizacji i utrzymaniu przy jednoczesnym zapewnieniu wysokiej jakości przestrzeni.

Drugą nagrodę jury przyznało pracy zgłoszonej przez Autorską Pracownię Architektury CAD z Warszawy. Tu w decyzji sądu zapisano, że nagrodę przyznano m.in. za „zastosowane rozwiązania w zakresie ochrony elementów przyrodniczych i ochrony różnorodności biologicznej; konsekwentne prowadzenie rozwiązań projektowych w zakresie obserwacji przyrodniczych; zastosowanie elementów małej architektury dowiązanych do kontekstu miejsca; zastosowanie ekonomicznych rozwiązań w realizacji i utrzymaniu”.

Trzecia nagroda trafiła do zespołu pracowni topoScape i Archigrest z Warszawy, który to projekt doceniono m.in. za „bardzo dobry schemat ukazujący w całościowym ujęciu zmienność przyrodniczą w kontekście pór roku oraz aktywności rzeki Wisły i możliwe w danym okresie aktywności w parku – duża wartość edukacyjna i możliwość dobrego programowania, konsekwentny układ i forma komunikacji na terenie parku przy jednoczesnej zmienności wykończenia materiałowego powierzchni ścieżek, aczkolwiek układ zbyt rozbudowany, podesty widokowe z możliwością korzystania przez osoby o szczególnych potrzebach, aczkolwiek bez zadaszenia”.

W konkursie przyznano również wyróżnienie. Otrzymali je wspólnie Pracownia Architektury Krajobrazu. Marta Tomasiak i Zygmunt Borawski z Warszawy.

Źródło: konkurs-goledzinow.sarp.warszawa.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Projekt Parku, Park, Wyniki Konkursu Architektonicznego, Projekt Architektoniczny

Mies van der Rohe Award 2024 jedzie do Niemiec
Mies van der Rohe Award 2024 jedzie do Niemiec

25 kwietnia 2024 roku poznaliśmy laureata najważniejszego na naszym kontynencie plebiscytu na najpię ...

Retransmisja konferencji Kolor w architekturze
Retransmisja konferencji Kolor w architekturze

10 kwietnia 2024 w Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego w Warszawie odbyła się pierwsza edycja konfere ...

Historyczna wieża ciśnień i Park Nauki Torus w Ciechanowie. Nowe realizacje.
Historyczna wieża ciśnień i Park Nauki Torus w Ciechanowie. Nowe realizacje.

Zbudowana w latach 70. według projektu warszawskiego architekta Jerzego Bogusławskiego wieża ciśnień ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Wyniki konkursów
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera