Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Pierwsza edycja konferencji „Medycyna w architekturze” za nami

 

Czas czytania: ~ 5 min


Dużym sukcesem okazała się pierwsza edycja konferencji na temat związków pomiędzy medycyną a architekturą, która została zorganizowana 24 października 2023 przez Grupę Sztuka Architektury w Centrum Olimpijskim w Warszawie. Udział w imprezie zadeklarowało prawie 400 osób, a ostatecznie wzięło w niej udział ponad 200 uczestników – architektów, menedżerów branży medycznej, lekarzy, przedstawicieli firm wykonawczych oraz producentów materiałów budowlanych. Impreza została zorganizowana dzięki bezpośredniej współpracy z ponad 10 partnerami branżowymi.

 

Konferencja Medycyna w architekturze

Dr Małgorzata Gałązka-Sobotka, Uczelnia Łazarskiego, red.nacz. Grupy Sztuka Architektury Krzysztof Sołoducha

Value Based Healthcare to koncepcja organizacji i oceny publicznego systemu opieki zdrowotnej, której autorem jest amerykański ekonomista Michael Porter. Wedle tej teorii nacisk w ochronie zdrowia kładziony być powinien nie tyle na sam fakt świadczenia usług, ile na efekty kompleksowej poprawy zdrowia i jakości życia pacjenta. W kręgu zainteresowań autorów koncepcji VBH mieści się także jakość oraz organizacja przestrzeni w której odbywa się proces leczenia. Jak wykazują badania ma to wpływ na tempo oraz skuteczność procesu terapeutycznego.

 

W czasie pierwszej edycji konferencji pt. „Medycyna w architekturze” prelegenci zwracali uwagę przede wszystkim na to, że wdrożenie koncepcji VBH w architekturze powinno być oparte na konkretnych danych pochodzących z badań nad wpływem przestrzeni na proces rekonwalescencji pacjentów, a więc koncepcja VBH powinna być uzupełniona o element określany jako Evidence Based Design czyli projektowanie oparte na dowodach, kształtujące przestrzeń w oparciu o naukowe opracowania, które pozwalają na optymalizację rozwiązań przestrzennych przygotowanych dla pacjentów.

 

Zwracał na to uwagę już pierwszy prelegent konferencji prof. Michał Grzymała Kazłowski, prezes firmy Archimed wyspecjalizowanej w projektowaniu obiektów medycznych. Główną część jego prezentacji zdominowały refleksje nad zastosowaniem metod naukowych do projektowania optymalnych obiektów medycznych. Zaprezentował także przykłady realizacji wykreowanych przy użyciu takich narzędzi.

Konferencja Medycyna w architekturze

Dr inż. Architekt Michał Grzymała-Kazłowski, prof. WSEiZ, Prezes Archimed Sp. z o.o.

Z kolei Pan Szymon Pekowski z będącej partnerem konferencji firmy Informer Med zaprezentował na przykładzie inwestycji szpitalnych z całej Polski skuteczne strategie optymalizacji inwestycji medycznych oraz korzyści, jakie przyniosły te metodologie organizacji procesu budowy i wyposażania obiektów o funkcji medycznej.

Konferencja Medycyna w architekturze

Szymon Pekowski, Informer Med

Dr inż. Jakub Bil zajął się w prezentacji problemem specyficznych zasad projektowania szpitali psychiatrycznych. Jest to ważny problem w obliczu pogarszającej się kondycji psychicznej szczególnie osób młodego pokolenia. Między innymi z tego powodu wykład spotkał się z dużym zainteresowaniem słuchaczy.

Konferencja Medycyna w architekturze

Dr inż.arch. Jakub S. Bil, MPH

Z kolei prezentacja firmy Formed dotyczyła pojęcia kompleksowości, jako ważnego kryterium wyboru dostawcy wyposażenia w inwestycjach medycznych. Takie podejście gwarantuje zdaniem Joanny Barcik lepszą integrację i współdziałanie aparatury oraz znacznie podwyższoną sprawność oraz terminowość dostaw dostosowanych do harmonogramu budowy.

Konferencja Medycyna w architekturze

Joanna Barcik, Architekt Wnętrz w firmie Formed

Dyrektor Instytutu Matki i Dziecka, szef grupy badawczej Naczelnej Izby Lekarskiej Pan Tomasz Maciejewski wskazał na rolę architektury we wdrażaniu innowacji w szpitalnictwie związanej z cyfryzacją oraz pogłębiającą się personalizacją usług.

Konferencja Medycyna w architekturze

Dr n. med. Tomasz Maciejewski, Dyrektor Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie

Z kolei dzięki ponad 60-letniemu doświadczeniu firmy Dräger w projektowaniu medycznych stanowisk pracy, jej przedstawiciel, Pan Konrad Staniewski zaprezentował jaki jest wpływ poprawnej organizacji pracy i procesów klinicznych na opiekę nad pacjentem.  Szczególnie podkreślił rolę czterech czynników, którymi są personalizacja, ergonomia, środowisko wspierające terapię, a przede wszystkim  profilaktyka zakażeń.

Konferencja Medycyna w architekturze

Konrad Staniewski, Specjalista ds. Projektów Infrastruktury Medycznej w Dräger Polska Sp. z o. o.

Spójny blok konferencji stanowiły prezentacje kameralnych realizacji szpitalnych, jak projektu Domowego Szpitala w Białej Podlaskiej, zaprezentowanego przez  autora - dr inż. arch. Piotra Trojniela, Ośrodka Kompleksowej Rehabilitacji im. dr Teodora Dunina, który zaprezentowała Olga Strużyna Mazurkiewicz oraz Przychodni zdrowia z częścią biurową i małą gastronomią w Chorzowie przedstawionej przez autora, arch. Jacka Forysia.

Konferencja Medycyna w architekturze

Dr inż. arch. Piotr Trojniel, Wydział Architektury Politechniki Białostockiej, Biuro Projektowe ARCH-DOM

Konferencja Medycyna w architekturze

Olga Strużyna-Mazurkiewicz specjalista w Ośrodku Kompleksowej Rehabilitacji im. dr. Teodora Dunina w Rudce

Konferencja Medycyna w architekturze

Jacek Foryś, Architekt Izby Architektów RP oraz Stowarzyszenia Architektów Rzeczpospolitej (SARP)

Prezentacje realizacji zostały przedzielone ciekawymi prelekcjami producentów materiałów budowlanych oraz wykończeniowych. Pan Maciej Jaworski z firmy Hewi zaprezentował rozwiązania do projektowania i realizacji łazienek dla osób niepełnosprawnych, Pani Agnieszka Zadura z firmy Geze przestawiła rozwiązania automatyki medycznej dla obiektów medycznych, a z kolei Pani inż. Monika Sadłowska z firmy Ecophon przedstawiła wpływ komfortu akustycznego na pacjentów oraz personel sektora medycznego.

Konferencja Medycyna w architekturze

Maciej Jaworski, Dyrektor Handlowy firmy Hewi

Konferencja Medycyna w architekturze

Agnieszka Zadura, Geze

Konferencja Medycyna w architekturze

Monika Sadłowska, Ecophon

Ostatni blok prezentacji bardziej skupiony był na aranżacji wnętrz obiektów medycznych. Pani Hanna Pietras z biura Hanna Pietras Architects przedstawiła swoje podejście i przykłady realizacji obiektów medycznych, a dr Natalia Olszewska opowiedziała o tym, jak projektowanie biofiliczne w przestrzeniach medycznych może wpływać korzystnie na ludzką fizjologię oraz neurobiologię, a tym samym na dobrostan pacjentów, personelu medycznego i jakość opieki zdrowotnej. W trakcie wystąpienia zostały przeanalizowane konkretne przypadki, badania oraz strategie projektowania, które kładą nacisk na stworzenie otoczenia sprzyjającego zdrowieniu i skupionego na pacjencie.

Konferencja Medycyna w architekturze

Hanna Pietras, Hanna Pietras Architects

Konferencja Medycyna w architekturze

Dr Natalia Olszewska, Impronta

Prezentacje wnętrzarskie zostały przedzielone prezentacjami firmy Muraspec, której szefowa, Pani Barbara Łukasiak przestawiła, jak ściany obiektów medycznych mogą być bakteriostatyczne, trudnopalne i zmywalne dzięki wykorzystaniu produktów Muraspec. Z kolei Katarzyna Baranowska z firmy Gerflor przedstawiła 8 trendów w projektowaniu obiektów medycznych, które wynikają z doświadczeń firmy.

Konferencja Medycyna w architekturze

Barbara Łukasiak, Muraspec

Konferencja Medycyna w architekturze

Katarzyna Baranowska Marketing Manager Gerflor Polska

Konferencję zakończyła dyskusja prowadzona przez dr Małgorzatę Gałązkę-Sobotkę z Uczelni Łazarskiego, dyrektora podyplomowych studiów dla menedżerów branży medycznej. W rozmowie wokół tematu „Przestrzeń zorientowana na wartość zdrowotną” wzięli udział zarówno szefowie inwestycji w szpitalnictwie, jak Arkadiusz Lendzion, dyrektor ds. Administracyjno-Technicznych Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Gdańsku czy Andrzej Kamasa, dyrektor Specjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego Ciechanowie. Dyskutowali także przedstawiciele administracji państwowej odpowiedzialnej za ochronę zdrowia, jak Joanna Adasik, dyrektor Departamentu Oceny Inwestycji w Ministerstwie Zdrowia czy dr Rafał Staszewski, zastępca Prezesa ds. finansowania badań z Agencji Badań Medycznych. Swoje opinie zaprezentowali architekci, jak prof. Michał Grzymała-Kozłowski, prezes Archimed Sp. z o.o. oraz lekarze jak dr Tomasz Maciejewski - dyrektor Instytutu Matki i Dziecka i dostawcy rozwiązań technicznych dla szpitalnictwa, jak dyrektor handlowy firmy Formed - Remigiusz Cichocki.

Konferencja Medycyna w architekturze

Dr Małgorzata Gałązka-Sobotka, Uczelnia Łazarskiego, dr Rafał Staszewski, Zastępca Prezesa ds. Finansowania badań, Agencja Badań Medycznych, Joanna Adasik, Dyrektor Departamentu Oceny Inwestycji w Ministerstwie Zdrowia, Remigiusz Cichocki, Dyrektor Handlo

Pierwsza konferencja pt. „Medycyna w architekturze” organizowanej przez Wydawnictwo Grupa Sztuka Architektury spotkała się z bardzo dobry odbiorem uczestników. Z pewnością doczekamy się więc jej kolejnej edycji.      

 

Zobacz fotorelację z konferencji       

 

Zdjęcia: Marta Wasilewska, martafotografuje.pl

 

NUzgBSvsBTTpa7JKPuiVevN4ai5gHQlzPWBLXLLaH6hM3LHpzsqKUHg1pnuS_partnerzyjpg.jpg

 

WZvPzDGMx3RxMD43ruNHV5zQYRNxTjDomhq3Lb71inTwTNP3YunkSJI6Gov6_partnerzy-merytorycznijpg.jpg
 

 

q7tRY4hXIG7jYtuiJbqqYStjj2xBx3jPW6un6vBPS0GYS4CujLbtNVksjuJU_patroni-honorowijpg.jpg

 

VajsKwOQrJHn9Pf8FZenyFd3w1QtlQlhuw7h4aGaEWvvjPWYCdg4eZMYd9S8_patroni-medialnijpg.jpg

 


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Architektura Medyczna , Konferencja Architektoniczna , Konferencja Dla Architektów , Dla Studentów Architektury , Dla Architekta , Hot

Miejska willa na Żoliborzu z ręcznie formowanej cegły
Miejska willa na Żoliborzu z ręcznie formowanej cegły

Nowa willa na warszawskim Żoliborzu projektu Trzop Architekci jest interesującym przykładem współcze ...

Politechnika Poznańska buduje nowy rektorat
Politechnika Poznańska buduje nowy rektorat

Na terenie kampusu „Warta” w Poznaniu trwa budowa nowej siedziby Rektoratu Politechniki Poznańskiej. ...

Konferencja Architektura o niskim śladzie węglowym IV edycja
Konferencja Architektura o niskim śladzie węglowym IV edycja

Tegorocznym hasłem naszej cyklicznej konferencji będzie Low tech - high tech. W jej ramach będziemy ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera