Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


E-konferencja: Akustyka w architekturze. III edycja.

 

Czas czytania: ~7 min


Architektura i akustyka to dwie dziedziny nierozerwalnie ze sobą związane. Wraz z nieustannie rosnącym poziomem hałasu, więź pomiędzy architekturą i akustyką coraz bardziej się zacieśnia. Komfort użytkowania przestrzeni w znacznym stopniu zależy od dobrostanu akustycznego. Jak zatem projektować, by akustyka szła w parze z architekturą? Jakim wyzwaniom w tym obszarze architekci stawiają czoła? W trakcie naszej konferencji skupimy się na teoretycznych i praktycznych aspektach projektowania dla słuchu. Widzimy się 30 listopada 2023 o godz. 10:00. Aby wziąć udział w spotkaniu wystarczy zarejestrować się.

 

Akustyka w architekturze. III edycja.


wEcsYxoqZpyxoYBhMo8GnJRd3v0vfAR1X8yFIaCkkbd4ej4qdyETj4HYFD5J_partnerzyjpg.jpg

 
 

 

 

CkRVrB2wRWGUqOxf7grOiaumYEzxHHgdMteIp9rF0TyXxp4uHA41vqjNubDW_partnerzy-merytorycznijpg.jpg

 

 

 

3cPQZ6417F1PFpbKupXkgqjLcOz2hwLA6Dl8VUv8Uv03wmlTvzTjr9WoWNo1_patroni-medialnijpg.jpg

Patroni medialni

 

 

OXenixKQgT4Abx6W9PupsTkF9UeyLvzL5Yq2hNx8Z1wHPFuGBEBHAy5zpcSI_programjpg.jpg

sss

LSyOwmOlU1fAEDXKJeaKe99ugRZkkFRlxhY6vI0tZGFJiZ2VRdRQWyGMt9ED_mikolaj-jaroszjpg.jpg

Wpływ akustyki pomieszczeń szkolnych na uczniów i nauczycieli

 

Wykład będzie dotyczył wpływu akustyki pomieszczeń szkolnych na efektywność pracy, samopoczucie i zdrowie uczniów i nauczycieli. Zaprezentowane zostaną wyniki dwóch badań ankietowych dotyczących tego tematu.

 

Prowadzący: Mikołaj Jarosz, Komfort Ciszy  

Architekt po Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej. Od 2000 r. w firmie Ecophon, od 2007 specjalizuje się w zagadnieniach akustyki wnętrz w obiektach oświatowych i sportowych. Członek Polskiego Komitetu Normalizacyjnego i współautor pierwszej Polskiej Normy dotyczącej akustyki wnętrz obiektów użyteczności publicznej. Prezes Stowarzyszenia „Komfort Ciszy”. Autor kilkudziesięciu artykułów popularyzujących zagadnienia związane głównie z akustyką szkół i obiektów sportowych. Prowadzi wykłady dla studentów architektury, szkolenia dla architektów oraz seminaria dla dyrektorów szkół i przedstawicieli samorządów.

 

UseIGtfYtzPDeKAKIk0T56vKRrj02IaQKCbEGskEO0zG9P4OB0SEXEoDViRh_jaroslaw-kijakjpg.jpg

Izolacyjność akustyczna przegród w Systemie JHE Fermacell

 

Marka fermacell® oferuje od przeszło pięćdziesięciu lat system płyt poszyciowych do budowy i obudowy przegród w budownictwie  klasycznym i w budownictwie  szkieletowym.

 

W skład systemu fermacell® wchodzą: płyty gipsowo-celulozowe FC,  płyty cementwo-włóknowe typu PP oraz płyty do fasad podwieszanych typu JH Panel i JH Plank.

 

Produkcja odbywa się w sposób przyjazny dla środowiska wyłącznie na bazie surowców naturalnych (papier makulaturowy, gips i woda),  bez użycia dodatkowego kleju.

 

Nie zawierają szkodliwych substancji, takich jak formaldehyd, są bez emisyjne, skutkuje to zminimalizowanie  negatywnego  oddziaływania na środowisko.

Właściwości budowlano-biologiczne płyt gipsowo-włóknowych fermacell® zostały potwierdzone certyfikatem IBR Instytutu Biologii Budowlanej w Rosenheim oraz certyfikatem "Produkt niskoemisyjny" wydanym przez renomowany instytut ekologiczny w Kolonii.

 

Płyty gipsowo-włóknowe i fermacell® i elementy jastrychowe fermacell® podczas oceny uzyskały ujemną wartość pod względem emisji CO2, a tym samym spełniają najwyższe standardy zrównoważonego budownictwa.

 

Deklaracje i Certyfikaty : LEED, BREAM , EPD, IBR, BBA dostępne na żądanie

 

Ochrona przeciwpożarowa:

Przegrody zewnętrzne Fermacell®, o konstrukcji drewnianej  spełniają cechy dotyczące nierozprzestrzeniania ognia oraz wymagania odnośnie odporności ogniowej ścian zewnętrznych i wewnętrznych, które dla naszych przegód wynoszą od REI 30 do REI 120 wg EN .

 

Ochrona akustyczna:

Masa jednostkowa płyty Fermacell® ( 1250 kg/m3 )  oraz system szczelnego połączenia powodują, że przegrody Fermacell® skuteczne  nie przenoszą dźwieku na drugą stronę i spełniają normowe wymagania dotyczące izolacji akustycznej przegród.

 

System  przegród w systemie Fermacell®  to przebadanych akustycznie i ogniowo ponad 130 przegród,  o konstrukcji stalowej i drewnianej  w tym  40 ścian zewnętrznych.

 

Prowadzący: mgr inż. Jarosław Kijak, Koordynator ds. budownictwa szkieletowego 

 

ofY1GeNEiM6x3O0sahjwCw68eqE3J1g676VQgyUKVR9dfKpVzmG3ZnoyMzQU_monika-sadlowskajpg.jpg

Akustyka biur – jak na nas wpływa i jakie przepisy ją regulują

 

Podczas prezentacji wyjaśnione zostanie jak akustyka biur wpływa na komfort pracowników. Przedstawione zostaną badania nt. wpływu hałasu na naszą koncentrację i produktywność, a także obowiązujące wymagania normy pogłosowej PN-B-02151-4 w kontekście pomieszczeń biurowych. Jednym z poruszonych tematów będzie również hałas w przestrzeniach typu open-space.

 

Prowadząca: Monika Sadłowska, Komfort Ciszy

Absolwentka wyższych studiów magisterskich Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej. Członek Stowarzyszenia „Komfort Ciszy”. Od ponad 6 lat związana z firmą Ecophon, która specjalizuje się w kształtowaniu akustyki pomieszczeń w obiektach użyteczności publicznej. Współpracuje z architektami oraz inwestorami przy projektach związanych z szeroko pojętym segmentem służby zdrowia, pomagając w tworzeniu odpowiedniego komfortu akustycznego w tych obiektach. Wspiera działania mające na celu zwiększanie świadomości odpowiedniej akustyki w budynkach.

 

G9I7F0SFXZGXCIpGc8Y12OyLRU7g2mZx2HNw52weXzxp90ChVQadeVS9gF6R_ireneusz-stachurajpg.jpg

Schöck Tronsole® - system izolacji akustycznej w klatkach schodowych

 

Spokój należy do elementu potrzeb człowieka. W czasach pełnych pospiechu i hałasu ludzie coraz bardziej pragną spokoju. Z tego powodu izolacja akustyczna w budynkach nie jest żadnym luksusem, lecz koniecznością. W szczególności na klatkach schodowych w budynkach wielorodzinnych projektanci powinni tej kwestii poświecić więcej uwagi, bowiem hałas w tym miejscu jest częstym źródłem sporów w naszej codzienności.

 

Prowadzący: Ireneusz Stachura, Schöck

Magister inżynier budownictwa lądowego w specjalności konstrukcje budowlane i inżynierskie. Studiował na Politechnice Częstochowskiej w latach 1977-1982. Od 2005 roku pracuje w firmie Schöck jako doradca techniczny. Przedmiotem jego szczególnych zainteresowań jest fizyka budowli – zagadnienia mostków cieplnych i akustycznych w budynkach.

 

fNnUB6aclPSseAGCjorK3hxtcJYzV2YZodk7fAMLSDim1BzUX86aaB7ppIm9_przerwajpg.jpg

fff

Qdg35IrHA48bKFM88u38TebxtgoM6rIJY6TGLWmCp6vjc9DwuVnTxB1R5tbn_barbara-lukasiakjpg.jpg

Akustyczne panele filcowe PET do aranżacji wnętrz publicznych i prywatnych. Ekologia, niski ślad węglowy, polska produkcja.

 

Muraspec to wiodący producent materiałów akustycznych do aranżacji wnętrz publicznych. Dla nas akustyka jest bardzo ważna, a dbałość o środowisko wpisane jest w nasze DNA.

 

Nasze tapety poprawiające akustykę zawierają 30% materiału pochodzącego z recyklingu, panele filcowe 70% zawartości z recyklingu.

 

Wszystkie materiały nadają się do dalszego recyklingu

 

Prowadząca: Barbara Łukasiak, dyrektor handlowy Muraspec

Dyrektor handlowy Muraspec Sp. z o.o (producent tapet obiektowych), hotelarz, międzynarodowy doradca inwestycyjny w branży wnętrzarskiej.


Oprócz prowadzenia działalności handlowej oraz intensywnej pracy szkoleniowej i edukacyjnej (targi branżowe, warsztaty, prezentacje dla hotelarzy, projektantów wnętrz i dekoratorów), na co dzień wspiera i inspiruje architektów w ich codziennej pracy projektowej. Długoletnie doświadczenie w pracy w sektorze hotelarskim sprawia, że całym sercem wspiera projekty, które stawiają na jakość i indywidualizm.


Przez biznesowych partnerów ceniona za profesjonalizm, kreatywność, energię do działania i szukanie rozwiązań, w sytuacji w której inni mówią, że „się nie da”.  W kwestii wykończenia ścian nie ma dla Muraspec rzeczy niemożliwych.

 

sXjvtFklFOQjRH9X1woBuSX9SG7DFqrDmABiHVifYqfL8n5tCPKzLbjTYL5m_michal-koscielny-bartosz-knapikjpg.jpg

Problem akustyki w budynkach z antresolą na przykładzie projektu domu jednorodzinnego w Wilamowicach.

 

Domy z wysokimi sufitami i otwartą przestrzenią prawie zawsze generują problemy z akustyką -  z dużym  pogłosem. Możliwości poprawy akustyki w budynku poprzez zastosowanie dedykowanych materiałów poprawiających akustykę budynku oraz ograniczającą czas pogłosu.

 

Prowadzący:

Michał Kościelny, architekt - założyciel firmy Lobo - pracownia architektoniczna

Bartosz Knapik, specjalista w zakresie akustyki, doradca sprzedaży rozwiązań akustycznych.

 

iam0oXFTKRSBMDM75Ppd4cuWLb6KMWOaIMiiaBIICeJuSuDvl43AcZ0Ei6EU_karol-salaganjpg.jpg

Zaawansowane Technologie w Pomiarach Akustyki Budowlanej: Przegląd Nowoczesnej Aparatury

 

Tematem prezentacji będzie profesjonalna aparatura pomiarowa polskiego producenta firmy SVANTEK. Dowiemy się o nowościach w zakresie aparatury wykorzystywanej do pomiarów izolacyjności akustycznej, czasu pogłosu i szeroko rozumianej akustyki.

 

Prowadzący: Karol Sałagan, Svantek

W Svantek od 2009 r. Od 5 lat kieruję działem sprzedaży i wsparcia klienta na terenie Polski. Dobieramy aparaturę pomiarową na potrzeby naszych klientów.

 

KudFa58wVygkD2ivrxjZDn0gYxfKpkMUjQOU8EXpFCvAQPm52uLoJ5esfil8_piotr-z-kozlowskijpg.jpg

Zagadnienia akustyczne w projektowanie obiektów budowlanych

 

1. Jak zapewnić dobre warunki akustyczne w budynku mieszkalnym lub biurowym?

2. Jak uzyskać wyśmienitą akustykę w obiektach widowiskowych?

 

Prowadzący: dr inż. Piotr Z. Kozłowski, CEO PAK Pracownia Akustyczna Kozłowski

Wykładowca Katedry Akustyki, Multimediów i Przetwarzani Sygnałów Politechniki Wrocławskiej. Założyciel i główny projektant w PAK Pracownia Akustyczna Kozłowski odpowiedzialnej za projekty technologiczne (ochrona przeciwdźwiękowa, akustyka wnętrz, nagłośnienie, oświetlenie, mechanika) dziesiątek obiektów widowiskowych w tym m.in.: NOSPR (Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach), Opera Wrocławska, Opera na Zamku w Szczecinie, Filharmonia Sudecka w Wałbrzychu, Teatr Rozrywki w Chorzowie, Muzeum Historii Polski, Muzeum Wojska Polskiego, Muzeum Katyńskie, sale koncertowe akademii i szkół muzycznych, … i wielu innych. Konsultuje warstwę akustyczną i dźwiękową spektakli.

 

 

 

FoWTfcIM28AJis5sI4xhkZpRxZcWrnDqXJJuEsOQsGYHRUBRDqwzWgUQ2sWG_zakonczeniejpg.jpg

D1b3IDxhPihy3ZN6UCUi9FlENG9hITXrGP5GJdvmHQCZAIWh5ijDLVXkXohi_logo-idee-prop-2jpg.jpg

Idee i technologie w architekturze to cykl spotkań cyfrowych, których zadaniem jest dyskusja nad najważniejszymi ideowymi, materiałowymi oraz technologicznymi trendami we współczesnej architekturze. Składają się z prezentacji  poświęconych teoretycznym konceptom projektowym oraz wykładów dotyczących towarzyszącym im technologiom rynkowym.


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Konferencja Architektoniczna, Konferencja Dla Architektów, Webinarium Architektoniczne, Webinarium Dla Architektów, Webinarium, Webinar, Akustyka, Hot

Historyczna wieża ciśnień i Park Nauki Torus w Ciechanowie. Nowe realizacje.
Historyczna wieża ciśnień i Park Nauki Torus w Ciechanowie. Nowe realizacje.

Zbudowana w latach 70. według projektu warszawskiego architekta Jerzego Bogusławskiego wieża ciśnień ...

Najwyższy w Chorzowie
Najwyższy w Chorzowie

W czerwcu 2023 roku na chorzowskim Osiedlu Różanka rozpoczęła się budowa najwyższego budynku mieszka ...

Biura dla studentów
Biura dla studentów

Lipowy Office Park przy ul. Żwirki i Wigury w Warszawie został wybudowany w 2009 roku przez firmę Ho ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Webinaria dla architektów
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera