Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


E-konferencja: Akustyka w architekturze. III edycja.

 

Czas czytania: ~7 min


Architektura i akustyka to dwie dziedziny nierozerwalnie ze sobą związane. Wraz z nieustannie rosnącym poziomem hałasu, więź pomiędzy architekturą i akustyką coraz bardziej się zacieśnia. Komfort użytkowania przestrzeni w znacznym stopniu zależy od dobrostanu akustycznego. Jak zatem projektować, by akustyka szła w parze z architekturą? Jakim wyzwaniom w tym obszarze architekci stawiają czoła? W trakcie naszej konferencji skupimy się na teoretycznych i praktycznych aspektach projektowania dla słuchu. Widzimy się 30 listopada 2023 o godz. 10:00. Aby wziąć udział w spotkaniu wystarczy zarejestrować się.

 

Akustyka w architekturze. III edycja.


wEcsYxoqZpyxoYBhMo8GnJRd3v0vfAR1X8yFIaCkkbd4ej4qdyETj4HYFD5J_partnerzyjpg.jpg

 
 

 

 

CkRVrB2wRWGUqOxf7grOiaumYEzxHHgdMteIp9rF0TyXxp4uHA41vqjNubDW_partnerzy-merytorycznijpg.jpg

 

 

 

3cPQZ6417F1PFpbKupXkgqjLcOz2hwLA6Dl8VUv8Uv03wmlTvzTjr9WoWNo1_patroni-medialnijpg.jpg

Patroni medialni

 

 

OXenixKQgT4Abx6W9PupsTkF9UeyLvzL5Yq2hNx8Z1wHPFuGBEBHAy5zpcSI_programjpg.jpg

sss

LSyOwmOlU1fAEDXKJeaKe99ugRZkkFRlxhY6vI0tZGFJiZ2VRdRQWyGMt9ED_mikolaj-jaroszjpg.jpg

Wpływ akustyki pomieszczeń szkolnych na uczniów i nauczycieli

 

Wykład będzie dotyczył wpływu akustyki pomieszczeń szkolnych na efektywność pracy, samopoczucie i zdrowie uczniów i nauczycieli. Zaprezentowane zostaną wyniki dwóch badań ankietowych dotyczących tego tematu.

 

Prowadzący: Mikołaj Jarosz, Komfort Ciszy  

Architekt po Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej. Od 2000 r. w firmie Ecophon, od 2007 specjalizuje się w zagadnieniach akustyki wnętrz w obiektach oświatowych i sportowych. Członek Polskiego Komitetu Normalizacyjnego i współautor pierwszej Polskiej Normy dotyczącej akustyki wnętrz obiektów użyteczności publicznej. Prezes Stowarzyszenia „Komfort Ciszy”. Autor kilkudziesięciu artykułów popularyzujących zagadnienia związane głównie z akustyką szkół i obiektów sportowych. Prowadzi wykłady dla studentów architektury, szkolenia dla architektów oraz seminaria dla dyrektorów szkół i przedstawicieli samorządów.

 

UseIGtfYtzPDeKAKIk0T56vKRrj02IaQKCbEGskEO0zG9P4OB0SEXEoDViRh_jaroslaw-kijakjpg.jpg

Izolacyjność akustyczna przegród w Systemie JHE Fermacell

 

Marka fermacell® oferuje od przeszło pięćdziesięciu lat system płyt poszyciowych do budowy i obudowy przegród w budownictwie  klasycznym i w budownictwie  szkieletowym.

 

W skład systemu fermacell® wchodzą: płyty gipsowo-celulozowe FC,  płyty cementwo-włóknowe typu PP oraz płyty do fasad podwieszanych typu JH Panel i JH Plank.

 

Produkcja odbywa się w sposób przyjazny dla środowiska wyłącznie na bazie surowców naturalnych (papier makulaturowy, gips i woda),  bez użycia dodatkowego kleju.

 

Nie zawierają szkodliwych substancji, takich jak formaldehyd, są bez emisyjne, skutkuje to zminimalizowanie  negatywnego  oddziaływania na środowisko.

Właściwości budowlano-biologiczne płyt gipsowo-włóknowych fermacell® zostały potwierdzone certyfikatem IBR Instytutu Biologii Budowlanej w Rosenheim oraz certyfikatem "Produkt niskoemisyjny" wydanym przez renomowany instytut ekologiczny w Kolonii.

 

Płyty gipsowo-włóknowe i fermacell® i elementy jastrychowe fermacell® podczas oceny uzyskały ujemną wartość pod względem emisji CO2, a tym samym spełniają najwyższe standardy zrównoważonego budownictwa.

 

Deklaracje i Certyfikaty : LEED, BREAM , EPD, IBR, BBA dostępne na żądanie

 

Ochrona przeciwpożarowa:

Przegrody zewnętrzne Fermacell®, o konstrukcji drewnianej  spełniają cechy dotyczące nierozprzestrzeniania ognia oraz wymagania odnośnie odporności ogniowej ścian zewnętrznych i wewnętrznych, które dla naszych przegód wynoszą od REI 30 do REI 120 wg EN .

 

Ochrona akustyczna:

Masa jednostkowa płyty Fermacell® ( 1250 kg/m3 )  oraz system szczelnego połączenia powodują, że przegrody Fermacell® skuteczne  nie przenoszą dźwieku na drugą stronę i spełniają normowe wymagania dotyczące izolacji akustycznej przegród.

 

System  przegród w systemie Fermacell®  to przebadanych akustycznie i ogniowo ponad 130 przegród,  o konstrukcji stalowej i drewnianej  w tym  40 ścian zewnętrznych.

 

Prowadzący: mgr inż. Jarosław Kijak, Koordynator ds. budownictwa szkieletowego 

 

ofY1GeNEiM6x3O0sahjwCw68eqE3J1g676VQgyUKVR9dfKpVzmG3ZnoyMzQU_monika-sadlowskajpg.jpg

Akustyka biur – jak na nas wpływa i jakie przepisy ją regulują

 

Podczas prezentacji wyjaśnione zostanie jak akustyka biur wpływa na komfort pracowników. Przedstawione zostaną badania nt. wpływu hałasu na naszą koncentrację i produktywność, a także obowiązujące wymagania normy pogłosowej PN-B-02151-4 w kontekście pomieszczeń biurowych. Jednym z poruszonych tematów będzie również hałas w przestrzeniach typu open-space.

 

Prowadząca: Monika Sadłowska, Komfort Ciszy

Absolwentka wyższych studiów magisterskich Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej. Członek Stowarzyszenia „Komfort Ciszy”. Od ponad 6 lat związana z firmą Ecophon, która specjalizuje się w kształtowaniu akustyki pomieszczeń w obiektach użyteczności publicznej. Współpracuje z architektami oraz inwestorami przy projektach związanych z szeroko pojętym segmentem służby zdrowia, pomagając w tworzeniu odpowiedniego komfortu akustycznego w tych obiektach. Wspiera działania mające na celu zwiększanie świadomości odpowiedniej akustyki w budynkach.

 

G9I7F0SFXZGXCIpGc8Y12OyLRU7g2mZx2HNw52weXzxp90ChVQadeVS9gF6R_ireneusz-stachurajpg.jpg

Schöck Tronsole® - system izolacji akustycznej w klatkach schodowych

 

Spokój należy do elementu potrzeb człowieka. W czasach pełnych pospiechu i hałasu ludzie coraz bardziej pragną spokoju. Z tego powodu izolacja akustyczna w budynkach nie jest żadnym luksusem, lecz koniecznością. W szczególności na klatkach schodowych w budynkach wielorodzinnych projektanci powinni tej kwestii poświecić więcej uwagi, bowiem hałas w tym miejscu jest częstym źródłem sporów w naszej codzienności.

 

Prowadzący: Ireneusz Stachura, Schöck

Magister inżynier budownictwa lądowego w specjalności konstrukcje budowlane i inżynierskie. Studiował na Politechnice Częstochowskiej w latach 1977-1982. Od 2005 roku pracuje w firmie Schöck jako doradca techniczny. Przedmiotem jego szczególnych zainteresowań jest fizyka budowli – zagadnienia mostków cieplnych i akustycznych w budynkach.

 

fNnUB6aclPSseAGCjorK3hxtcJYzV2YZodk7fAMLSDim1BzUX86aaB7ppIm9_przerwajpg.jpg

fff

Qdg35IrHA48bKFM88u38TebxtgoM6rIJY6TGLWmCp6vjc9DwuVnTxB1R5tbn_barbara-lukasiakjpg.jpg

Akustyczne panele filcowe PET do aranżacji wnętrz publicznych i prywatnych. Ekologia, niski ślad węglowy, polska produkcja.

 

Muraspec to wiodący producent materiałów akustycznych do aranżacji wnętrz publicznych. Dla nas akustyka jest bardzo ważna, a dbałość o środowisko wpisane jest w nasze DNA.

 

Nasze tapety poprawiające akustykę zawierają 30% materiału pochodzącego z recyklingu, panele filcowe 70% zawartości z recyklingu.

 

Wszystkie materiały nadają się do dalszego recyklingu

 

Prowadząca: Barbara Łukasiak, dyrektor handlowy Muraspec

Dyrektor handlowy Muraspec Sp. z o.o (producent tapet obiektowych), hotelarz, międzynarodowy doradca inwestycyjny w branży wnętrzarskiej.


Oprócz prowadzenia działalności handlowej oraz intensywnej pracy szkoleniowej i edukacyjnej (targi branżowe, warsztaty, prezentacje dla hotelarzy, projektantów wnętrz i dekoratorów), na co dzień wspiera i inspiruje architektów w ich codziennej pracy projektowej. Długoletnie doświadczenie w pracy w sektorze hotelarskim sprawia, że całym sercem wspiera projekty, które stawiają na jakość i indywidualizm.


Przez biznesowych partnerów ceniona za profesjonalizm, kreatywność, energię do działania i szukanie rozwiązań, w sytuacji w której inni mówią, że „się nie da”.  W kwestii wykończenia ścian nie ma dla Muraspec rzeczy niemożliwych.

 

sXjvtFklFOQjRH9X1woBuSX9SG7DFqrDmABiHVifYqfL8n5tCPKzLbjTYL5m_michal-koscielny-bartosz-knapikjpg.jpg

Problem akustyki w budynkach z antresolą na przykładzie projektu domu jednorodzinnego w Wilamowicach.

 

Domy z wysokimi sufitami i otwartą przestrzenią prawie zawsze generują problemy z akustyką -  z dużym  pogłosem. Możliwości poprawy akustyki w budynku poprzez zastosowanie dedykowanych materiałów poprawiających akustykę budynku oraz ograniczającą czas pogłosu.

 

Prowadzący:

Michał Kościelny, architekt - założyciel firmy Lobo - pracownia architektoniczna

Bartosz Knapik, specjalista w zakresie akustyki, doradca sprzedaży rozwiązań akustycznych.

 

iam0oXFTKRSBMDM75Ppd4cuWLb6KMWOaIMiiaBIICeJuSuDvl43AcZ0Ei6EU_karol-salaganjpg.jpg

Zaawansowane Technologie w Pomiarach Akustyki Budowlanej: Przegląd Nowoczesnej Aparatury

 

Tematem prezentacji będzie profesjonalna aparatura pomiarowa polskiego producenta firmy SVANTEK. Dowiemy się o nowościach w zakresie aparatury wykorzystywanej do pomiarów izolacyjności akustycznej, czasu pogłosu i szeroko rozumianej akustyki.

 

Prowadzący: Karol Sałagan, Svantek

W Svantek od 2009 r. Od 5 lat kieruję działem sprzedaży i wsparcia klienta na terenie Polski. Dobieramy aparaturę pomiarową na potrzeby naszych klientów.

 

KudFa58wVygkD2ivrxjZDn0gYxfKpkMUjQOU8EXpFCvAQPm52uLoJ5esfil8_piotr-z-kozlowskijpg.jpg

Zagadnienia akustyczne w projektowanie obiektów budowlanych

 

1. Jak zapewnić dobre warunki akustyczne w budynku mieszkalnym lub biurowym?

2. Jak uzyskać wyśmienitą akustykę w obiektach widowiskowych?

 

Prowadzący: dr inż. Piotr Z. Kozłowski, CEO PAK Pracownia Akustyczna Kozłowski

Wykładowca Katedry Akustyki, Multimediów i Przetwarzani Sygnałów Politechniki Wrocławskiej. Założyciel i główny projektant w PAK Pracownia Akustyczna Kozłowski odpowiedzialnej za projekty technologiczne (ochrona przeciwdźwiękowa, akustyka wnętrz, nagłośnienie, oświetlenie, mechanika) dziesiątek obiektów widowiskowych w tym m.in.: NOSPR (Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach), Opera Wrocławska, Opera na Zamku w Szczecinie, Filharmonia Sudecka w Wałbrzychu, Teatr Rozrywki w Chorzowie, Muzeum Historii Polski, Muzeum Wojska Polskiego, Muzeum Katyńskie, sale koncertowe akademii i szkół muzycznych, … i wielu innych. Konsultuje warstwę akustyczną i dźwiękową spektakli.

 

 

 

FoWTfcIM28AJis5sI4xhkZpRxZcWrnDqXJJuEsOQsGYHRUBRDqwzWgUQ2sWG_zakonczeniejpg.jpg

D1b3IDxhPihy3ZN6UCUi9FlENG9hITXrGP5GJdvmHQCZAIWh5ijDLVXkXohi_logo-idee-prop-2jpg.jpg

Idee i technologie w architekturze to cykl spotkań cyfrowych, których zadaniem jest dyskusja nad najważniejszymi ideowymi, materiałowymi oraz technologicznymi trendami we współczesnej architekturze. Składają się z prezentacji  poświęconych teoretycznym konceptom projektowym oraz wykładów dotyczących towarzyszącym im technologiom rynkowym.


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Konferencja Architektoniczna, Konferencja Dla Architektów, Webinarium Architektoniczne, Webinarium Dla Architektów, Webinarium, Webinar, Akustyka, Hot

Białe domy i amerykański sen
Białe domy i amerykański sen

An Nhiên House to wyjątkowy projekt autorstwa Ho Khue Architects, zlokalizowany w wietnamskim mieści ...

Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia
Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia

Zakończył się pierwszy etap przebudowy ulicy Bernardyńskiej we Wrocławiu. Finansowana przez dewelope ...

Szare pudełko na sztukę
Szare pudełko na sztukę

9 marca 2024 roku wystawami rzeźby Adolfa Ryszki oraz fotografii Chrisa Niedenthala zainaugurowała s ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Webinaria dla architektów
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera