Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Przebudowa Hali Lodowej w Oświęcimiu - wyniki konkursu architektonicznego

 

Czas czytania: ~4 min


Katowicki oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP) właśnie ogłosił rezultaty dwuetapowego konkursu na przebudowę i rozbudowę historycznej hali lodowej przy ul. Chemików 4 w Oświęcimiu. Obiekt z lat 60. ma przemienić się w nowoczesny stadion zimowy, oferujący nie tylko lodowisko ogólnodostępne, ale także przestrzeń do organizacji imprez masowych. Zwycięzcą konkursu zostało biuro M.O.C. Architekci, które zaproponowało innowacyjne podejście do rozbudowy, zachowując jednocześnie charakterystyczny styl istniejącego obiektu.

 

Historia i stan obecny Hali Lodowej w Oświęcimiu

Miejska Hala Lodowa, powstała według projektu Tadeusza Gabora w 1964 roku, odgrywa kluczową rolę w sportowym krajobrazie Oświęcimia. Po zmodernizowaniu w latach 70., zyskała żelbetowe trybuny na 5 tysięcy widzów i charakterystyczny łukowy dach. Jednak, z biegiem czasu, obiekt wymagał kolejnych remontów. Obecnie wykorzystywany przez cały rok, zarówno do ogólnego korzystania z lodowiska, jak i rozgrywek ligi hokeja, hala stanie się areną dla jeszcze szerszego spektrum wydarzeń po zakończeniu zaplanowanej rozbudowy.

 

Założenia konkursowe

Jak podano w regulaminie konkursu: „Zamawiający proponuje rozbudowę obiektu o drugą taflę w stronę południową. Ostateczna propozycja leży po stronie uczestników konkursu. Istotne jest takie przestrzenne i funkcjonalne połączenie istniejącego obiektu z rozbudową, żeby uzyskać przestrzeń o możliwie najwyższych walorach estetycznych i użytkowych”. Według założeń, po przeprowadzeniu modernizacji, hala lodowa w Oświęcimiu ma pełnić rolę miejsca do organizacji masowych wydarzeń, takich jak wystawy, koncerty czy targi. Jednocześnie ma ona stać się miejscem dla społeczności, której członkowie mogą spędzać czas wolny oraz promować zdrowy styl życia poprzez aktywność fizyczną.

 

Jury konkursowe

mgr inż. arch. Piotr Buśko (SARP Katowice) - Przewodniczący Sądu konkursowego;

mgr inż. arch. Marek Pelc (SARP Katowice) - Sędzia referent;

mgr inż. arch. Marcin Brataniec (SARP Kraków);

mgr inż. arch. Jacek Czech (SARP Kraków);

Pan Janusz Chwierut - Prezydent Miasta Oświęcim;

Pan Andrzej Bojarski - Wiceprezydent Miasta Oświęcim;

Pani Agata Gworek - Dyrektorka MOSiR w Oświęcimiu;

mgr inż. arch. Henryk Piątek (SARP Katowice)

 

I nagroda - M.O.C. Architekci

Zespół projektowy: Ewa Janik, Błażej Janik, Małgorzata Karolak-Góra, Karolina Supron, Klaudia Kwaśny

„Nagrodę przyznano za klarowną kompozycyjnie i skuteczną funkcjonalnie propozycję przebudowy i rozbudowy Hali Lodowej. Nowe, znaczącej wielkości, kubatury harmonijnie uzupełniają strukturę urbanistyczną i krajobrazową miejsca, którego atmosferę tworzą sąsiadujące tereny parkowe z dominantą istniejącej hali.” - uzasadnia jury konkursowe.

 

Architekci zdecydowali się zachować istniejącą kubaturę hali, wprowadzając jednak kluczowe zmiany. Nowy obiekt o dwóch kondygnacjach został zarysowany na planie kwadratu, przy czym druga kondygnacja została cofnięta o około 8 metrów względem parteru, tworząc harmonię z otwartymi narożnikami hali. Wizję zrealizowano poprzez stworzenie krytego przejścia, a całość otrzymała wykończenie z płyt włóknowo-cementowych i drewnianych lamel. Układ funkcjonalny kompleksu został podzielony na pięć głównych stref: zaplecze sportowe z lodowiskiem i trybunami, szatnie, sale treningowe, zaplecze kibica oraz zaplecze techniczne. Centralnym miejscem, skąd można dotrzeć do wszystkich kluczowych stref, jest ogólnodostępny, dwukondygnacyjny hol wejściowy. Znajdziemy tam punkt informacyjny, punkty gastronomiczne, szatnię i wypożyczalnię łyżew.

II nagroda - Makowscy Mużacz

Zespół projektowy: Krzysztof Makowski, Łukasz Mużacz

„Sąd Konkursowy przyznał II Nagrodę za bardzo dobre, harmonijne powiązanie dyspozycji urbanistycznych i architektonicznych służących rozwiązaniu problemu konkursowego. Praca proponuje nową, spójną kompozycję kubaturową dla przestrzeni istniejącej hali i rozbudowy funkcjonalno-przestrzennej.” - uzasadnia jury konkursowe.

 

Ciekawym rozwiązaniem w tej propozycji jest zlokalizowanie placu wejściowego na poziomie +5. Mimo dość sporych rozmiarów, nowo proponowana kubatura bardzo harmonijnie wpisuje się w całe założenie, co zostało również dostrzeżone przez jury. 

Wyróznienie - Loesch + Partnerzy

Zespół projektowy: Konrad Loesch, Anita Kaczmarczyk,  Krystian Krawczyk, Marta Lorek, Kinga Dziki, Jakub Miśniakiewicz

 

„Wyróżnienie przyznano za zachowanie dominanty istniejącej hali lodowej, właściwą propozycję wyznaczenia wejścia do obiektu oraz czytelne etapowanie inwestycji.”

Wyróżnienie honorowe - Archigrest

Zespół projektowy: Maciej Kaufman, Marcin Maraszek

 

Sąd konkursowy docenił plan organizacji planowanego programu poprzez zaproponowanie trzech odrębnych, funkcjonalnie zdefiniowanych brył, co zaowocowało stworzeniem intymnego placu wejściowego.

 

Wyniki konkursu na projekt Hali Lodowej w Oświęcimiu

Wyróżnienie honorowe: Archigrest

Wyróżnienie honorowe - Prolog

Zespół projektowy: Bartosz Kowal, Mirabela Jurczenko, Marek Martynowicz, Wojciech Mazan, Bartłomiej Poteralski, Apolonia Slesarow

 

Sąd konkursowy wyraził uznanie dla innowacyjnego, nietypowego podejścia architektoniczno-konstrukcyjnego, polegającego na kompleksowym okryciu istniejącej hali, co zaowocowało stworzeniem zwartej kubistycznej bryły. Jednocześnie projekt zachował „ślad” oryginalnej formy obiektu w wewnętrznych aranżacjach.

 

Źródło: sarp.katowice.pl/Konkurs__1005.html


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Wyniki Konkursu Architektonicznego, Projekt Architektoniczny, Projekt Budynku

Historyczna wieża ciśnień i Park Nauki Torus w Ciechanowie. Nowe realizacje.
Historyczna wieża ciśnień i Park Nauki Torus w Ciechanowie. Nowe realizacje.

Zbudowana w latach 70. według projektu warszawskiego architekta Jerzego Bogusławskiego wieża ciśnień ...

Najwyższy w Chorzowie
Najwyższy w Chorzowie

W czerwcu 2023 roku na chorzowskim Osiedlu Różanka rozpoczęła się budowa najwyższego budynku mieszka ...

Biura dla studentów
Biura dla studentów

Lipowy Office Park przy ul. Żwirki i Wigury w Warszawie został wybudowany w 2009 roku przez firmę Ho ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Wyniki konkursów
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera