E-konferencja: Światło w architekturze. III edycja.
Data dodania: 05.12.2023 Czas czytania: ~ 7 min
Państwa głos został zapisany. Głosować można raz na 24 godzinny na jeden obiekt z wybranej kategorii.
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera
Data dodania: 05.12.2023 Czas czytania: ~ 7 min
Światło odgrywa dużą rolę w każdej dziedzinie życia. Zwłaszcza w architekturze, ponieważ ma znaczący wpływ na wizualną percepcję budynku, nastrój i zadowolenie użytkowników oraz na bilans energetyczny budynku. Dlatego światło można śmiało określić jako jeden z najważniejszych elementów, na które architekci powinni zwracać szczególną uwagę przy tworzeniu projektów. W trakcie naszej konferencji poddamy analizie wszystkie aspekty właściwego korzystania ze światła. Widzimy się 14 grudnia 2023 o godz. 10:00. Aby wziąć udział w spotkaniu wystarczy zarejestrować się.
Poruszane zagadnienia:
1. 3x R: Reduce, Reuse i Recycle w praktyce. Korzyści z wdrożenia Circular Design Rules w Grupie Zumtobel.
2. Jak projektować rozwiązania w duchu gospodarki o obiegu zamkniętym na przykładzie oprawy ARTELEA
3. GOZ dla produktów już wprowadzonych na rynek, możliwości ponownego wykorzystania
Prowadzący: Łukasz Manowiecki, Business Development Manager / Zumtobel Group; Ekspert / Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego
Doświadczony profesjonalista w dziedzinie automatyki przemysłowej, systemów sterowania i oświetlenia. Absolwent Wydziału Mechatroniki Wojskowej Akademii Technicznej, od niedawna związany z Zumtobel. Aktualnie najbardziej aktywny zawodowo w zagadnieniach związanych z nowoczesnymi i inteligentnymi rozwiązaniami oświetleniowymi zwiększającymi komfort i bezpieczeństwo człowieka.
Czy wiesz, że według badań ludzie spędzają około 90% czasu w ciągu doby w budynkach? Światło słoneczne wpływa nie tylko na komfort przestrzeni wewnętrznej, ale również na zdrowe i bezpieczne stanowiska pracy. Na tym wykładzie dowiesz się, jak dużą rolę odgrywa światło słoneczne w zapewnieniu komfortu użytkowania budynków oraz poznasz strategie optymalnego wykorzystania światła we wnętrzach.
Prowadząca: Agnieszka Pikus, JW-A
Absolwentka budownictwa na Akademii Górniczo-Hutniczej, związana z krakowską firmą JW+A od lipca 2018 roku, obecnie na stanowisku Energy and Building Performance Manager. Specjalistka w zakresie analiz eksperckich w tym analiz dostępności światła dziennego do budynków, analiz LCA, obliczeń śladu węglowego, autorka EPD. Zaangażowana w działalność naukową i badawczą, współautorka aplikacji do liczenia śladu węglowego budynków, eduktorka, autorka postów i artykułów, wykładowczyni na krakowksich uczelniach: AGH i AK.
Wykład dotyczy analizy istniejących przepisów, regulujących nasłonecznienie mieszkań. Omówione zostaną aktualne wady tych regulacji oraz propozycje zmian mające na celu usprawnienie unormowań i kryteriów dotyczących dostępu do światła słonecznego w budynkach mieszkalnych. Celem wykładu jest zwrócenie uwagi na istniejące niedoskonałości oraz zaproponowanie konkretnych rozwiązań mających poprawić standardy nasłonecznienia w budownictwie mieszkaniowym w Polsce.
Prowadzący: dr inż. arch. Wojciech Gwizdak, 2g studio
Architekt, w 2021 r. ukończył studia doktoranckie na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej, zdobywając stopień doktora w dziedzinie architektury i urbanistyki. Specjalizuje się od wielu lat w badaniach dotyczących wpływu światła słonecznego na budynki mieszkalne.
W ciągu swojej długoletniej kariery zawodowej pełnił m.in. funkcję Sekretarza Krajowej Rady Izby Architektów RP V kadencji (2018-2022). W latach 2012-2019 był Prezesem SARP Oddział Kielce, aktywnie przyczyniając się do rozwoju i promocji branży architektonicznej na szczeblu regionalnym.
Jako właściciel pracowni architektonicznej, 2G Studio, skupia się zarówno na projektowaniu różnego rodzaju obiektów, jak i przygotowywaniu analiz nasłonecznienia i przesłaniania, będących cennym źródłem informacji dla deweloperów, pracowni architektonicznych i instytucji publicznych.
Wykład skupia się na analizie różnych modeli prawnej ochrony prawa dostępu do światła słonecznego w kontekście zabudowy mieszkaniowej na całym świecie.
Zaprezentowana zostanie analiza różnorodnych regulacji i systemów prawnych, jakie przyjęte są w różnych krajach w celu zapewnienia mieszkańcom odpowiedniego dostępu do naturalnego światła.
Celem wykładu jest zrozumienie zróżnicowania podejść prawnych oraz wyciąganie wniosków mogących być inspiracją dla ewentualnych zmian w regulacjach dotyczących ochrony dostępu do światła słonecznego w polskiej zabudowie mieszkaniowej.
Prowadzący: Dr inż. arch. Wojciech Gwizdak, 2g studio
Oświetlenie wnętrza to nie tylko element funkcjonalny i dekoracyjny, ale ważne narzędzie wpływania na emocje i zachowania użytkowników. Psychologia środowiskowa uczy jak budować świetlne scenariusze sprzyjające aktywności albo relaksowi. Zwraca też uwagę na konieczność synchronizowania rytmu dobowego z rytmem natury. Jak więc projektować oświetlenie tak, aby wpływało korzystnie na samopoczucie? Poznaj rolę światła w budowaniu nastroju wnętrza i emocji jego użytkowników.
Prowadząca: Anna Gacka, Psycholożka i projektantka wnętrz
Uczy, jak projektować wnętrza wzmacniające poczucie psychicznego dobrostanu użytkowników. Łączy zasady psychologii środowiskowej, psychologii designu i stosowanej psychologii koloru. Autorka bloga psychologiadomu.pl oraz kursu "Psychologia w projektowaniu wnętrz".
W ostatnich latach w oświetleniu wnętrz coraz powszechniej stosuje się lampy LED, które zużywają sześciokrotnie mniej energii niż tradycyjna żarówka. Czy wobec tak znaczących oszczędności warto rozważać zastosowanie energooszczędnych systemów automatycznego sterowania oświetleniem? Jakie możliwości oferują tego typu systemy oraz jakie są korzyści i niedogodności wynikające z zastosowania tego typu rozwiązań? Jakie są współczesne kierunki rozwoju systemów inteligentnego oświetlenia (typu smart)?
Prowadzący: dr inż. Mirosław Dechnik, Małopolskie Laboratorium Budownictwa Energooszczędnego, Politechnika Krakowska
Naukowiec, absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, gdzie ukończył elektrotechnikę, a następnie uzyskał stopień doktora w dziedzinie nauk inżynieryjno-technicznych, w dyscyplinie automatyka, elektronika i elektrotechnika. Od lat związany z Małopolskim Laboratorium Budownictwa Energooszczędnego Politechniki Krakowskiej. Uczestnik licznych konferencji i szkoleń branżowych. Uprawniony elektryk. Ukończył także studium psychologii stosowanej. Autor ponad 15 publikacji naukowych, między innymi z prestiżowej listy JRC oraz prezentowanych na krajowych i międzynarodowych konferencjach naukowych, a także publikacji w czasopismach branżowych. Główne obszary zainteresowania naukowego dotyczą zintegrowanych systemów sterowania i automatyzacji w budynkach typu smart (tzw. inteligentnych), w szczególności zagadnień automatycznego sterowania oświetleniem oraz sterowania zorientowanego na użytkownika.
Projektowanie iluminacji obiektów architektonicznych jest trudną sztuką kreowania nocnego obrazu obiektów i jego otoczenia. Wymaga doświadczenia, ale również użycia odpowiednich metod i narzędzi. Podczas wystąpienia przedstawione zostaną możliwości, cechy, zarówno zalety, jak i wady wszystkich metod projektowania iluminacji. Na przykładach zaprezentowane zostaną obecnie stosowane w procesie projektowym metody, jak również rozwiązania naukowe opracowane przez Zakład Techniki Świetlnej Politechniki Warszawskiej. Szczególna uwaga skupiona zostanie na fotorealistycznej wizualizacji oświetlenia.
Prowadzący: Dr hab. inż. Rafał Krupiński, prof. uczelni, Zakład Techniki Świetlnej, Instytut Elektroenergetyki, Wydział Elektryczny, Politechnika Warszawska
Jego badania naukowe koncentrują się na metodach kształtowania i analizy rozkładów luminancji, głównie obiektów zewnętrznych, symulacjach komputerowych oświetlenia oraz wykorzystania wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości w technice świetlnej. Jest autorem lub współautorem 55 publikacji naukowych i konferencyjnych, dwóch monografii, jednego podręcznika, pięciu patentów oraz dwóch znaków towarowych na wdrożone narzędzia projektowe związane z projektowaniem oświetlenia. Zrealizował ponad 100, w większości prestiżowych projektów iluminacji zewnętrznych obiektów architektonicznych oraz równie dużą ilość projektów oświetlenia wewnętrznego, analiz technicznych
i naukowych.
Poruszane zagadnienia:
1. Czym jest HCL - Human Centric Lighting.
2. Dostosowanie warunków oświetleniowych do biologicznego zegara człowieka.
3. Wpływ natężenia i barwy światła na polepszenie samopoczucia, warunków pracy oraz nauki.
Prowadzące: Aneta Dudek, NABOO, Studio, Monika Komalska, YAK.
Idee i technologie w architekturze to cykl spotkań cyfrowych, których zadaniem jest dyskusja nad najważniejszymi ideowymi, materiałowymi oraz technologicznymi trendami we współczesnej architekturze. Składają się z prezentacji poświęconych teoretycznym konceptom projektowym oraz wykładów dotyczących towarzyszącym im technologiom rynkowym.
Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Konferencja Architektoniczna , Webinarium , Webinar , Webinarium Architektoniczne , Webinarium Dla Architektów , Zaproszenie Dla Architektów , Zaproszenie Dla Studentów Architektury , Hot
Bardzo często słyszy się dziś o modernizacjach istniejących budynków, obiektów poprzemysłowych, zaby ...
Hasłem czwartej edycji konferencji Architektura o niskim śladzie węglowym był Low tech - high tech. ...
Hasłem przewodnim drugiej edycji naszej konferencji Medycyna w architekturze będzie projektowanie pr ...
Hasłem czwartej edycji konfere...
Za nami trzecia edycja konfere...
Ma 452 metry długości i łączy...
10 kwietnia 2024 w Muzeum Uniw...
ZOBACZ WSZYSTKIEStrona korzysta z plików cookies w celu zapewnienia realizacji usług. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce...
Komentarze
Zaloguj się, aby dodać komentarz