Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Polski Cement w Architekturze vol. XXVII - wyniki konkursu architektonicznego

 

Czas czytania: ~2 min


Stowarzyszenie Architektów Polskich oraz Stowarzyszenie Producentów Cementu ogłosiły wyniki konkursu na najlepszą realizację z użyciem technologii żelbetowej. Celem konkursu jest pokazanie możliwości twórczego użycia technologii betonowej w budownictwie. Pod ocenę jury trafiają co roku obiekty budownictwa ogólnego, budownictwa przemysłowego, realizacje inżynierskie. Konkurs, który nosi nazwę „Polski cement w architekturze” w 2023 roku został rozstrzygnięty po raz dwudziesty siódmy.

 

W konkursie „Polski cement w architekturze” Grand Prix otrzymywały i domy jednorodzinne, i przestrzenie publiczne i gmachy użyteczności publicznej. Pokazuje to, jak uniwersalnym materiałem jest beton, jak wielu bardzo zróżnicowanym funkcjom może służyć. W tegorocznej edycji konkursu rywalizujące o Grand Prix budowle oceniało jury pod przewodnictwem arch. Marka Chrobaka, wiceprezesa SARP, w składzie: arch. Maciej Araszkiewicz - przedstawiciel Rady Prezesów SARP, arch. Michał Sadowski - laureat ubiegłorocznej edycji Konkursu Polski Cement w Architekturze, arch. Karol Fiedor - członek Kolegium Sędziów Konkursowych SARP, powołany przez ZG SARP, Zbigniew Pilch - dyrektor ds. marketingu i public affairs Stowarzyszenia Producentów Cementu, arch. kraj. Marek Szeniawski - sekretarz jury. Do konkursu zgłoszonych było 31 obiektów, jury do finału nominowało 15 z nich, spośród których po dalszej dyskusji i kolejnym głosowaniu nagrodzono i wyróżniono pięć.

 

Żelbetowe bryły

Grand Prix XXVII edycji konkursu „Polski cement w architekturze” otrzymała pracownia Bujnowski Architekci za projekt Izby Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy. W opinii jury zapisano: „(...) nagroda została przyznana za konsekwentne, umiejętne i z pełną świadomością zastosowanie technologii wylewanego warstwowo betonu. Alegoria idei wielowarstwowości życia i pamięci odzwierciedlona w strukturze i formie architektonicznej tworzy niespotykany mezalians Pamięci i Architektury. Niesamowity klimat autor opisuje tak: „Betonowe masywne ściany, tak twarde i niewzruszone, monolityczne, wydaje się, że są wyrwane z panowania czasu niczym ściany grobowca, a jednak na swój sposób także wskazujące formy pamięci, jak cienie drzew wędrujące po powierzchni”.

Dwie równorzędne drugie nagrody zostały przyznane pracowni LIGAS Architekci Pracowni Projektowej za Kino Plenerowe w Suszcu oraz pracowni DB2 Architekci za Gimnazjon.

Jury nie przyznało trzeciej nagrody. Natomiast Nagrodę Specjalną Stowarzyszenia Producentów Betonu Towarowego w Polsce otrzymała pracownia PL.architekci za Dom betOnowy.

Jury postanowiło także wyróżnić biuro Indo Pracownia Projektowa za projekt budynku Yume House w Krakowie.

Źródło: polskicement.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Wyniki Konkursu Architektonicznego, Realizacja Architektoniczna, Architektura Betonowa, Beton Architektoniczny

Historyczna wieża ciśnień i Park Nauki Torus w Ciechanowie. Nowe realizacje.
Historyczna wieża ciśnień i Park Nauki Torus w Ciechanowie. Nowe realizacje.

Zbudowana w latach 70. według projektu warszawskiego architekta Jerzego Bogusławskiego wieża ciśnień ...

Najwyższy w Chorzowie
Najwyższy w Chorzowie

W czerwcu 2023 roku na chorzowskim Osiedlu Różanka rozpoczęła się budowa najwyższego budynku mieszka ...

Biura dla studentów
Biura dla studentów

Lipowy Office Park przy ul. Żwirki i Wigury w Warszawie został wybudowany w 2009 roku przez firmę Ho ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Wyniki konkursów
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera