Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Polski Cement w Architekturze vol. XXVII - wyniki konkursu architektonicznego

 

Czas czytania: ~ 2 min


Stowarzyszenie Architektów Polskich oraz Stowarzyszenie Producentów Cementu ogłosiły wyniki konkursu na najlepszą realizację z użyciem technologii żelbetowej. Celem konkursu jest pokazanie możliwości twórczego użycia technologii betonowej w budownictwie. Pod ocenę jury trafiają co roku obiekty budownictwa ogólnego, budownictwa przemysłowego, realizacje inżynierskie. Konkurs, który nosi nazwę „Polski cement w architekturze” w 2023 roku został rozstrzygnięty po raz dwudziesty siódmy.

 

W konkursie „Polski cement w architekturze” Grand Prix otrzymywały i domy jednorodzinne, i przestrzenie publiczne i gmachy użyteczności publicznej. Pokazuje to, jak uniwersalnym materiałem jest beton, jak wielu bardzo zróżnicowanym funkcjom może służyć. W tegorocznej edycji konkursu rywalizujące o Grand Prix budowle oceniało jury pod przewodnictwem arch. Marka Chrobaka, wiceprezesa SARP, w składzie: arch. Maciej Araszkiewicz - przedstawiciel Rady Prezesów SARP, arch. Michał Sadowski - laureat ubiegłorocznej edycji Konkursu Polski Cement w Architekturze, arch. Karol Fiedor - członek Kolegium Sędziów Konkursowych SARP, powołany przez ZG SARP, Zbigniew Pilch - dyrektor ds. marketingu i public affairs Stowarzyszenia Producentów Cementu, arch. kraj. Marek Szeniawski - sekretarz jury. Do konkursu zgłoszonych było 31 obiektów, jury do finału nominowało 15 z nich, spośród których po dalszej dyskusji i kolejnym głosowaniu nagrodzono i wyróżniono pięć.

 

Żelbetowe bryły

Grand Prix XXVII edycji konkursu „Polski cement w architekturze” otrzymała pracownia Bujnowski Architekci za projekt Izby Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy. W opinii jury zapisano: „(...) nagroda została przyznana za konsekwentne, umiejętne i z pełną świadomością zastosowanie technologii wylewanego warstwowo betonu. Alegoria idei wielowarstwowości życia i pamięci odzwierciedlona w strukturze i formie architektonicznej tworzy niespotykany mezalians Pamięci i Architektury. Niesamowity klimat autor opisuje tak: „Betonowe masywne ściany, tak twarde i niewzruszone, monolityczne, wydaje się, że są wyrwane z panowania czasu niczym ściany grobowca, a jednak na swój sposób także wskazujące formy pamięci, jak cienie drzew wędrujące po powierzchni”.

Dwie równorzędne drugie nagrody zostały przyznane pracowni LIGAS Architekci Pracowni Projektowej za Kino Plenerowe w Suszcu oraz pracowni DB2 Architekci za Gimnazjon.

Jury nie przyznało trzeciej nagrody. Natomiast Nagrodę Specjalną Stowarzyszenia Producentów Betonu Towarowego w Polsce otrzymała pracownia PL.architekci za Dom betOnowy.

Jury postanowiło także wyróżnić biuro Indo Pracownia Projektowa za projekt budynku Yume House w Krakowie.

Źródło: polskicement.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Wyniki Konkursu Architektonicznego , Realizacja Architektoniczna , Architektura Betonowa , Beton Architektoniczny

Antonio Gaudi będzie świętym?
Antonio Gaudi będzie świętym?

Kilka dni temu papież Franciszek zaaprobował dekret o heroiczności cnót hiszpańskiego architekta Ant ...

Internauci zdecydowali. Znamy zwycięzców głosowania w plebiscycie Polska Architektura XXL 2024
Internauci zdecydowali. Znamy zwycięzców głosowania w plebiscycie Polska Architektura XXL 2024

Znamy wyniki głosowania internautów w ramach siedemnastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. ...

Ceglane dworce odzyskują blask
Ceglane dworce odzyskują blask

Na chwilę przed wielkanocnymi podróżami świątecznymi prezentujemy kolejne dwa budynki dworcowe, któr ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Wyniki konkursów
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera