Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


BIM DAYS 2023 za nami

 

Czas czytania: ~5 min


Za nami dziewiąta już edycja BIM DAYS, która w tym roku odbyła się pod hasłem Ekosystem danych. W konferencji, w trybie stacjonarnym i online, wzięło udział 1000 osób.

 

BIM DAYS 2023 | Ekosystem danych to 3 dni wypełnione 40 sesjami merytorycznymi. Dyskusje toczyły się wokół rosnącej cyfryzacji przedsiębiorstw z całej branży, zrównoważonego rozwoju, którego założenia są coraz częściej wplatane w inwestycje oraz danych i współpracy opartej o ich wykorzystanie. 

 

- Konferencja BIM DAYS 2023 pokazała, jak bardzo wszystkie podmioty zaangażowane w proces inwestycyjny potrzebują wspólnego ekosystemu wymiany danych. Skuteczna komunikacja w całym procesie wpływa na jakość projektu, ograniczenie liczby błędów. Z kolei dane, ich analiza pozwolą na optymalizację i podnoszenie produktywności w branży. Rosnące zainteresowanie ze strony wykonawców, inwestorów i zarządców nieruchomości daje szansę na większą współpracę, właśnie w oparciu o dane – podsumowała Agnieszka Staniewicz, Account Based Marketing Manager, Autodesk.

 

Nowym punktem w agendzie była sesja poświęcona produkcji dla branży budowlanej, szczególnie istotnej zwłaszcza w kontekście mierzenia wbudowanego śladu węglowego. Jest to zagadnienie wymagające współpracy całego rynku.

BIM DAYS 2023 | Ekosystem danych – cyfryzacja, dane i zrównoważony rozwój

Przyszłość to chmura i dostęp do informacji

W wystąpieniu otwierającym konferencję Yuri van de Laak, Director, AEC+O Sales, DACH & Eastern Europe, Autodesk,  przedstawił ewolucję, którą przeszło i przechodzi projektowanie i wspomagany cyfrowo proces budowlany. Dzięki nowemu podejściu do projektowania i zarządzaniu danymi w chmurze obecnie mówimy o kompleksowym zarządzaniu informacją o budynku w całym jego cyklu życia, z czego czerpać korzyści mogą wszyscy uczestnicy procesu budowlano-inwestycyjnego.

 

- Klienci będą mogli pracować w środowisku hybrydowym, wykorzystując już istniejące aplikacje desktopowe do części zastosowań oraz możliwości, które daje Autodesk Forma i dostęp do danych w chmurze – do innych. Dzięki wspólnemu ekosystemowi danych otwieramy do nich dostęp dla wszystkich zainteresowanych. Chcemy, by ludzie pracowali skupiając się na innowacjach, nie ograniczeniach – powiedział Yuri van de Laak.

BIM DAYS 2023 | Ekosystem danych – cyfryzacja, dane i zrównoważony rozwój

Na jakim etapie jest cyfryzacja polskich firm z sektora budowlanego?

Debatę otwierającą „Transformacja cyfrowa – strategia czy walka na pilotażach” poprowadził Przemysław Nogaj, Territory Account Sales Executive Poland, Autodesk. Jak wygląda poziom cyfryzacji polskich przedsiębiorstw? Kto jest inicjatorem zmian? Jak lepiej wykorzystywać dane powstające w trakcie procesu budowlanego? – na takie pytania odpowiedzi szukali zaproszeni paneliści.

 

- W ciągu ostatnich kilku lat zrobiliśmy duży krok do przodu i nie mamy się czego wstydzić, jeśli chodzi o stosowanie rozwiązań cyfrowych. Mamy świadomych inwestorów, projektantów i wykonawców i jesteśmy w stanie „przeskoczyć” pewne etapy wdrożeń, które występowały na Zachodzie i przejść od razu do bardziej zaawansowanych rozwiązań. Przed nami interoperacyjność: działanie na wspólnych standardach, które jeszcze wymagają opracowania i podnoszenie świadomości, zwłaszcza inwestorów publicznych – powiedział Maciej Smoliński, Menedżer zespołu VDC, Skanska S.A.

BIM DAYS 2023 | Ekosystem danych – cyfryzacja, dane i zrównoważony rozwój

Zrównoważone budownictwo – nowa normalność?

Konferencja dotycząca działalności branży budowlanej nie mogła obejść się bez zagadnień dotyczących zrównoważonego rozwoju, ponieważ szacuje się, że budownictwo jest odpowiedzialne za ok. 40 proc. światowej emisji CO2. W panelu prowadzonym przez Magdalenę Wojtas z Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego wyraźnie przewijał się motyw dużej roli prawodawstwa i powiązanych z nim zmian w procesie projektowym, budowlanym i inwestycyjnym, ale także możliwości wspierania projektowania odpowiedzialnego środowiskowo przez nowe rozwiązania informatyczne.

 

- Technologia jest w stanie zniwelować lukę kompetencyjną. Chociażby analizy środowiskowe stają się tak dostępne, jak nigdy wcześniej. Dzięki Autodesk Forma możemy w krótkim czasie otrzymać analizę, na którą kiedyś czekaliśmy dwa tygodnie… Nowe narzędzia zwiększają dostępność metod, co pociągnie za sobą zainteresowanie architektów, pozytywnie wpływając na jakość projektów i otoczenia, w którym żyjemy  – powiedział Jan Rubel, Design Technology Director, Kuryłowicz & Associates.

BIM DAYS 2023 | Ekosystem danych – cyfryzacja, dane i zrównoważony rozwój

Dane w centrum uwagi

Trzecia debata poświęcona była zagadnieniom związanym z wykorzystaniem danych i współpracy między poszczególnymi uczestnikami procesu budowlanego. Dzięki obecności wśród dyskutantów przedstawicieli projektantów, generalnych wykonawców i inwestorów można było przyjrzeć się temu tematowi ze wszystkich punktów widzenia.

 

- Największą korzyścią metodyki BIM jest ograniczanie ryzyk. Problemy wynikające z kolizji lub posługiwania się przez podwykonawców nieaktualną dokumentacją na etapie budowy przestają występować, ponieważ proces jest transparentny dla wszystkich jego uczestników, a dane są na bieżąco aktualizowane. Oszczędności wynikające ze stosowania BIM czy CDE nie polegają na tym, że wylejemy mniej betonu na budowie, ale na tym, że unikniemy niepotrzebnych kosztów – powiedział Adam Samsonowicz, BIM Manager, Dom Development.

 

Podobnie jak w latach ubiegłych swoimi doświadczeniami dzielili się praktycy. Wśród nich przedstawiciele firm: Algorable, APA Wojciechowski Architekci, EPR Architecst, Danfoss, Dom Development, Dura Vermeer, Enprom, Fort Polska, Frescon, HAG, Invest Komfort, PBPA, PKBI, PM, PM Group, PORR, R&D, Rebel Concept, Scan3D, SRDK Architekci, Stowarzyszenie Energooszczędne Domy Gotowe, Strabag SA, TA, Tech Engineering, ThinkCo, 7R

 

Na uwagę zasługuje bardzo szeroki zakres tematyczny. Prelegenci pokazywali w jaki sposób wdrażać BIM w organizacji, jak zarządzać zespołem pracującym w BIM, ale również jak optymalizować i automatyzować pracę. Znaczącym wątkiem była współpraca, w tym w oparciu o platformę CDE. Zainteresowanie wzbudził również blok tematyczny z prezentacjami poświęconymi stosowaniu BIM w branży retail.

 

- Dużą i ważną częścią BIM DAYS są zawsze prezentacje oparte na doświadczeniach użytkowników rozwiązań Autodesk. Tak też było w tym roku. Liczymy, że przyszłoroczna konferencja będzie równie ciekawa pod tym względem i już teraz zapraszamy do aktywnego udziału. Rozwój płaszczyzny wymiany doświadczeń i edukacja rynku to wartość dodana każdej z edycji BIM DAYS – mówi Agnieszka Staniewicz.

Więcej informacji o konferencji BIM DAYS 2023 znajdziesz na stronie organizatora.

 

Byliśmy patronem medialnym konferencji


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Wydarzenia Dla Architektów, Wydarzenie Architektoniczne, Spotkanie Architektoniczne

Plebiscyt Polska Architektura XXL 2023 rozstrzygnięty. Znamy najlepsze realizacje minionego roku!
Plebiscyt Polska Architektura XXL 2023 rozstrzygnięty. Znamy najlepsze realizacje minionego roku!

Za nami szesnasta edycja Plebiscytu Polska Architektura XXL. Profesjonalne jury oraz publiczność wyb ...

Rdzawy most pieszo-rowerowy przez Wisłę w Warszawie. Nowe realizacje.
Rdzawy most pieszo-rowerowy przez Wisłę w Warszawie. Nowe realizacje.

Ma 452 metry długości i łączy dwie strony miasta. To nowy most pieszo-rowerowy w Warszawie, który je ...

Retransmisja konferencji Kolor w architekturze
Retransmisja konferencji Kolor w architekturze

10 kwietnia 2024 w Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego w Warszawie odbyła się pierwsza edycja konfere ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera