Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Modne aranżacje z gresem w roli głównej. 5 ciekawych propozycji.

 

Czas czytania: ~4 min


Drewniana podłoga, niewymagająca uciążliwej pielęgnacji, a może efektowny i… niedrogi beton na ścianie? To jest realne, wystarczy pokryć je płytkami gresowymi. Z ich pomocą można urządzić pomieszczenie np. w stylu glamour, rustykalnym albo jeszcze innym. Warto zainspirować się naszymi pomysłami.

 

Gres w roli głównej

1. Przytulne i funkcjonalne wnętrze

Największą zaletą płytek gresowych jest to, że mogą imitować inne materiały: drewno, beton, a nawet lastryko. To sprawia, że są nie tylko designerskie, ale przede wszystkim praktyczne i tanie, zwłaszcza w porównaniu ze wspomnianymi materiałami.

 

Właściciele domów i mieszkań najchętniej wybierają gres drewnopodobny, który – dzięki zaawansowanej technologii – może być pokryty słojami i żłobieniami charakterystycznymi dla konkretnego gatunku drzewa. Gres z taką teksturą dodaje wnętrzu przytulności, a przy tym jest o wiele łatwiejszy w utrzymaniu niż naturalne drewno. Cechuje się też większą odpornością na uszkodzenia mechaniczne.

Drewnopodobne kafelki można położyć na podłodze w kuchni urządzonej w stylu rustykalnym (wiejskim). Świetnie sprawdzą się w salonie, gabinecie, a nawet w sypialni, nawet jeśli zamontowano w niej ogrzewanie podłogowe. W tym przypadku dobrym wyborem są płytki, które kształtem nawiązują do modnego w ostatnich sezonach parkietu.

 

Natomiast imitujący drewno gres szkliwiony świetnie sprawdzi się w łazience, ponieważ jest nienasiąkliwy. Za jego pomocą można przełamać szary lub biały wystrój.

Gresem w roli głównej

2. Lastryko znowu w modzie

Lastryko to mieszanka wody, cementu oraz grysu (najczęściej marmuru, granitu oraz bazaltu), która ma niejednorodną, ciekawą powierzchnię. Przez wiele lat ten materiał był niedoceniany, lecz obecnie wraca na salony w postaci imitujących go płytek.

 

Kafelki lastryko są z reguły stosowane w łazienkach, gdzie mogą być położone zarówno na podłodze, jak i na ścianie. Zazwyczaj stanowią mocny akcent stylistyczny w jasnym, białym wnętrzu, aczkolwiek równie często zestawia się je z intensywnymi kolorami. Dzięki temu wnętrze nabiera barw.

 

Płytki imitujące gres będą też dobrym pokryciem podłogi w kuchni w stylu retro. Rzadziej stosuje się je w salonie, aczkolwiek w zestawieniu z krzesłami Chierowskiego, owalnym stolikiem kawowym i meblami stylizowanymi na lata 70., płytki te będą wyglądały doskonale.

Gres w roli głównej

3. Wielkoformatowy gres

Czy z pomocą płytek można uzyskać gładką, harmonijną powierzchnię? Tak, trzeba jedynie wybrać wielkoformatowy gres. Oprócz tego, że wygląda efektownie, ma jeszcze jedną zaletę – nie wymaga szerokich spoin, dzięki czemu fugi optycznie nie przerywają wzoru. Powstaje jednolite podłoże. Co więcej, takie płytki sprawdzą się nie tylko w dużych pomieszczeniach. Często są dobrym rozwiązaniem w małej łazience, kuchni lub w salonie, ponieważ sprawiają, że pomieszczenie wydaje się bardziej przestronne.

 

Wielkoformatowy gres dobrze pasuje do każdej aranżacji. W zależności od wzoru może mieć charakter minimalistyczny, elegancki, nowoczesny, a nawet glamour.

Gres w roli głównej

4. Surowy beton w eleganckim wydaniu

Beton to materiał, który nie wychodzi z mody już od wielu sezonów. Obecnie, zamiast kłaść tynk strukturalny, stosuje się płytki gresowe imitujące beton. Po prostu są tańsze i szybciej się je montuje.

 

Betonowa podłoga lub ściana zwykle zdobi wnętrza modernistyczne, industrialne lub loftowe. Nie każda osoba wie jednak o tym, że beton pasuje także do eleganckiego wystroju. Jedną z najbardziej wyrafinowanych propozycji jest połączenie szarego betonu na podłodze z czarnymi meblami oraz złotymi dekoracjami. Całość wygląda spójnie i luksusowo, choć jest utrzymana raczej w nowoczesnym niż klasycznym wydaniu.

 

Inną możliwością jest zestawienie betonowych płytek z marmurowymi, zarówno białymi, jak i czarnymi. Jeśli chodzi o aranżację łazienki, to prosty przepis na sukces.

Gres w roli głównej

5. Patchworkowe i wzorzyste kafelki

Płytki gresowe typu patchwork stanowią wyrazisty, mocny element aranżacyjny. Rzadko kładzie się je w całym pomieszczeniu – najczęściej pokrywa się nimi wnęki lub część ścian, ale i tak od razu przykuwają uwagę. Mogą mieć rozmaite wzory oraz kolory, od bardziej stonowanych, po żywe. Najpopularniejszy jest gres patchworkowy, czyli barwna mozaika, np. w stylu marokańskim. Atrakcyjnie prezentują się też wielkoformatowe płytki z delikatnym, ale wciąż doskonale widocznym wzorem.

 

Takie płytki nadają się zwłaszcza do łazienki, ale również do kuchni – mogą wypełnić przestrzeń pomiędzy meblami. Czasami patchworkowy gres zastępuje tapetę (doskonale imituje konkretny wzór). Warto o tym pomyśleć, jeśli w danym pomieszczeniu – ze względu na dużą wilgotność – nie można pokryć ścian tapetą.

Gres w roli głównej

Modne wnętrze z gresem w roli głównej

Płytki gresowe zapewniają nieograniczone możliwości w aranżowaniu wnętrza. Mogą imitować drewno, kreować przytulną atmosferę lub wręcz przeciwnie, przypominać surowy beton albo luksusowy marmur. Dostępne są w różnych wzorach, kolorach oraz kształtach, łatwo więc je dopasować je do każdej przestrzeni. Płytki gresowe charakteryzują się nie tylko modnym wyglądem, lecz także funkcjonalnością. Są łatwe w pielęgnacji, nienasiąkliwe oraz odporne na zarysowania i uszkodzenia. Dlatego warto się na nie zdecydować podczas remontu domu czy mieszkania.

 

Artykuł sponsorowany


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Aranżacja Mieszkania, Aranżacja Wnętrz, Designerskie Wnętrze, Dodatki Do Wnętrz, Wyposażenie Wnętrz

Dom na słupach
Dom na słupach

Na warszawskich Kabatach dobiega końca budowa nowego zespołu mieszkaniowego. Jako inwestor stoi za n ...

Rdzawy most pieszo-rowerowy przez Wisłę w Warszawie. Nowe realizacje.
Rdzawy most pieszo-rowerowy przez Wisłę w Warszawie. Nowe realizacje.

Ma 452 metry długości i łączy dwie strony miasta. To nowy most pieszo-rowerowy w Warszawie, który je ...

Retransmisja konferencji Kolor w architekturze
Retransmisja konferencji Kolor w architekturze

10 kwietnia 2024 w Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego w Warszawie odbyła się pierwsza edycja konfere ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Wnętrza
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera