Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


The ONE House - minimalistyczny czarny dom

 

Czas czytania: ~ 2 min


Nowy projekt The ONE House Marcina Tomaszewskiego zaskakuje swoją prostotą. W obiekcie wykorzystano tylko jeden kolor i materiał. Celem architekta było stworzenie czegoś unikatowego.

 

Projekt The ONE House
Projekt The ONE House

Dom z jednego materiału

Idea stojąca za projektem The ONE opiera się na koncepcji jedności, a kolor i materiał mają symbolizować głębszą filozofię projektu.Ta decyzja architektoniczna ma podkreślać unikalność pojedynczej jednostki oraz znaczenie kluczowych wyborów, które mają wpływ na całość naszej egzystencji. W projekcie, pojedynczy materiał, będący podstawą całej konstrukcji, jest metaforą prostoty i dążenia do doskonałości - dwóch wartości, które odgrywają kluczową rolę we współczesnym świecie i w procesie podejmowania decyzji. Architekt pragnie pokazać, że mimo ograniczeń, takich jak użycie tylko jednego materiału, można osiągnąć innowacyjność i wyjątkowość, przekraczając tradycyjne podejście do projektowania i tworzenia przestrzeni.

Projekt The ONE House
Projekt The ONE House

Modułowa bryła

Bryła podzielona będzie na moduły pełniące odrębne funkcje. Przy wejściu znajdą się wejście do garażu oraz pomieszczenia techniczne. W głębi domu na parterze zlokalizowany będzie również przestronny salon oraz jadalnia. W części budynku z dominującymi przeszkleniami umiejscowiona będzie specjalna strefa przeznaczona do rozwijania pasji i zainteresowań domowników. Natomiast na piętrze, w przeszklonym nadwieszeniu, zaprojektowano sypialnie, zapewniając im unikalne położenie i widoki. Od strony frontowej budynek ma mieć zwartą formą, natomiast elewacja ogrodowa prawie w całości będzie przeszklona. Zapewnia to ciągłość między strefami wewnętrznymi i strefą zewnętrzną. Cały obiekt miał być wyrazem charakteru klientów oraz umiejętności architekta, który jest również autorem takich projektów jak SAMURAI House czy Skyfall Project.

Projekt The ONE House
Projekt The ONE House

Monochromatyczna elewacja

Monochromatyczna elewacja wykonana jest z alucobondu, który wprowadzi do obiektu pionowe podziały. Podniosą one optycznie wysokość budynku. "Piękno tkwi nie tylko w kolorze, lecz w harmonii linii i proporcji. Czernią wyrażamy nieograniczoną elegancję i głębię, a minimalistyczna forma to dialog między funkcją a doskonałością." – jak zauważa sam Tomaszewski. Na elewacji domu znajdą się pionowe podziały przypominające dyfuzory. Są one inspirowane limitowaną edycją samochodu włoskiej marki Ferrari, a konkretnie serią Daytona SP3. Dyfuzory charakteryzują się pociągłymi, równoległymi liniami, które mają przełamać monolityczność i gładkość elewacji. Architekt dodaje: „To miejsce to rezultat zanurzenia się w świecie nowoczesnych technologii i osobistych pasji. Tutaj architektura spotyka innowacje, a moje osobiste fascynacje przekładają się na unikalny charakter tego budynku i  jego ogólną prostotę. To więcej niż konstrukcja — to wizja, która powstała z pasji do nowoczesnych rozwiązań, inspirując zarówno mnie, jak i tych, którzy odkryją w nim coś wyjątkowego”.

 

Zobacz projekt domu

The ONE House - metryczka projektu budynku

Projekt: Reform Architekt, Marcin Tomaszewski

Projekt: 2023

Źródło: reformarchitekt.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Projekt Architektoniczny , Dom , Bryła Domu , Projekt Domu , Projekt Budynku

Design na Jeżycach
Design na Jeżycach

„Odważna bryła, w której próżno szukać wyłącznie prostych kątów i klasycznych rozwiązań” – tak o inw ...

Retransmisja konferencji Architektura o niskim śladzie węglowym IV edycja
Retransmisja konferencji Architektura o niskim śladzie węglowym IV edycja

Hasłem czwartej edycji konferencji Architektura o niskim śladzie węglowym był Low tech - high tech. ...

Konferencja Medycyna w architekturze. Nowe trendy w projektowaniu szpitali i obiektów medycznych II edycja
Konferencja Medycyna w architekturze. Nowe trendy w projektowaniu szpitali i obiektów medycznych II edycja

Hasłem przewodnim drugiej edycji naszej konferencji Medycyna w architekturze będzie projektowanie pr ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera