Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Lider Dostępności 2024 - konkurs architektoniczny

 

Czas czytania: ~ 3 min


To już 9. edycja ogólnopolskiego konkursu Lider Dostępności organizowanego przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji i Towarzystwo Urbanistów Polskich. Po raz kolejny przekonamy się, które obiekty i przestrzenie w Polsce są najlepiej dostosowane do potrzeb wszystkich grup użytkowników, w tym do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

 

Lider Dostępności 2024

Regulamin konkursu architektonicznego

Organizator

Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji

ul. Andersa 13, 00-159 Warszawa

 

Cel konkursu architektonicznego

Celem Konkursu jest promowanie projektowania uniwersalnego oraz najlepszych  rozwiązań urbanistycznych i architektonicznych w zakresie dostosowania budynków i przestrzeni do potrzeb osób z niepełnosprawnością.

 

Przedmiot konkursu architektonicznego

Przedmiotem Konkursu są obiekty i przestrzenie publiczne, zrealizowane przez dowolny podmiot gospodarczy lub administrację publiczną, odpowiednio do kategorii.

 

Kategorie konkursu architektonicznego

1. Przestrzeń publiczna – za najlepiej zaprojektowaną lub zmodernizowaną pod względem dostępności przestrzeń publiczną, otwartą dla społeczności. W tej kategorii oceniane są takie miejsca, jak place, rynki, skwery, bulwary, parki, ogrody, ścieżki dydaktyczne, plaże, place zabaw, tereny rekreacyjne, tereny sportowe, przestrzenie komunikacyjne, transportowe.

2. Mały obiekt użyteczności publicznej – za nowo zrealizowany lub adaptowany obiekt o jednolitej funkcji i stosunkowo niedużej powierzchni, nie przekraczającej 10 000 m2, który wyróżnia się jakością dostosowania do potrzeb osób z niepełnosprawnością. W tej kategorii oceniane są takie obiekty, jak przedszkola, szkoły, przychodnie rejonowe, apteki, domy kultury, restauracje, obiekty administracji lokalnej, budynki służące do obsługi bankowej, handlu, gastronomii, obsługi pasażerów.

3. Duży obiekt użyteczności publicznej – za nowo zrealizowany lub adaptowany obiekt o dużej powierzchni i złożonej funkcji usługowej, który wyróżnia się jakością dostosowania do potrzeb osób z niepełnosprawnością. W tej kategorii oceniane są takie obiekty, jak muzea, obiekty sportowe, szpitale, dworce kolejowe, lotnicze, autobusowe, uniwersytety.

4. Obiekt biurowy/handlowy – za nowo zrealizowany lub adaptowany obiekt o funkcji biurowej lub handlowej, który wyróżnia się jakością dostosowania do potrzeb osób z niepełnosprawnością. W tej kategorii oceniane są punkty handlowe oraz obiekty o charakterze biurowym (np. placówki bankowe, biurowce, centra handlowe).

5. Obiekt mieszkalny/hotelowy – za nowo zrealizowany lub adaptowany obiekt o funkcji mieszkalnej lub hotelowej, który w największym stopniu spełnia wymagania dostępności, lub w którym zostały zrealizowane ciekawe i nowatorskie rozwiązania w zakresie dostępności.

6. Obiekt zabytkowy – za najlepszą inwestycję związaną z modernizacją budynku zabytkowego, z uwzględnieniem potrzeb osób z niepełnosprawnością.

7. Architekt/Urbanista – nagroda za całokształt prac twórczych dla osoby lub firmy, której projekty odznaczają się uwzględnianiem potrzeb osób z niepełnosprawnością.

8. GRAND PRIX – nagroda specjalna, przyznawana przez Kapitułę dla wyróżniającej się firmy lub instytucji (niezależnie od kategorii).

 

Sąd konkursowy

Organizator w porozumieniu ze współorganizatorem powołuje 12-osobową Kapitułę
Konkursu, składającą się z 3 przedstawicieli Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji, 3
przedstawicieli Towarzystwa Urbanistów Polskich oraz 6 innych osób,  zaproponowanych przez obie organizacje i Kancelarię Prezydenta RP.

 

Kryteria oceny

Przy ocenie zgłoszonych prac Kapituła Konkursu będzie kierowała się kryteriami
uwzględniającymi zakres zastosowania rozwiązań urbanistycznych i  architektonicznych ułatwiających dostęp dla osób z niepełnosprawnością, ich  przydatność dla promowania najlepszych praktyk w tym zakresie oraz oryginalność rozwiązań, a także ich kompleksowość oraz walory estetyczne nadesłanych realizacji.

 

Termin

29 marca 2024 Zgłoszenia do konkursu

05.2024 Ogłoszenie wyników podczas uroczystej gali w Pałacu Prezydenckim.

 

Nagrody

Nagrody zostaną wręczone w formie pamiątkowych statuetek oraz dyplomów.

 

Więcej informacji o konkursie architektonicznym znajdziesz na stronie organizatora.

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Konkurs Architektoniczy , Konkurs Dla Architektów , Konkurs Ogólnopolski , Konkurs Urbanistyczny

Przebudowa modernistycznej willi w Milanówku
Przebudowa modernistycznej willi w Milanówku

Przebudowa modernistycznej willi w Milanówku to projekt pracowni URBAA – urbański architektura & wnę ...

Retransmisja konferencji Architektura o niskim śladzie węglowym IV edycja
Retransmisja konferencji Architektura o niskim śladzie węglowym IV edycja

Hasłem czwartej edycji konferencji Architektura o niskim śladzie węglowym był Low tech - high tech. ...

Konferencja Medycyna w architekturze. Nowe trendy w projektowaniu szpitali i obiektów medycznych II edycja
Konferencja Medycyna w architekturze. Nowe trendy w projektowaniu szpitali i obiektów medycznych II edycja

Hasłem przewodnim drugiej edycji naszej konferencji Medycyna w architekturze będzie projektowanie pr ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Konkursy
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera