Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Prima Aprilis na spacer

 

Czas czytania: ~3 min


Wielkanoc – to ważne święta, ale i czas odpoczynku, rodzinnych spacerów i wycieczek. W tym roku drugi dzień świąt wypada 1 kwietnia, a więc w dniu żartów i psikusów. Czy można taką okazję potraktować jako pretekst do opracowania kierunku świątecznego spaceru? Czy mógłby się on odbywać szlakiem budynków śmiesznych, żartobliwych, wywołujących uśmiech? Zwykle architekturę traktujemy bardzo poważnie, ale może przy okazji Prima Aprilis warto spojrzeć na nią z przymrużeniem oka?

 

Żart czy kicz

Granica między budynkiem pomysłowym, zabawnym, nietypowym, a pozbawionym smaku i kiczowatym nie jest wyraźna ani precyzyjnie określona i pewnie dla każdego użytkownika przebiega gdzie indziej. Przykładem tego tzw. Krzywy Domek w Sopocie, zbudowany ponad dwie dekady temu przy głównym deptaku słynnego kurortu. Jest duże grono osób, które uważają ów obiekt za szpetny i nielicujący z lokalizacją, ale nie mniej z wizytujących Sopot uważa dom za zabawny, ciekawy, robi sobie przy nim zdjęcia, pamięta. Krzywy Domek jest od lat jednym z symboli Sopotu i chyba najczęściej pojawiającą się we  wspomnieniach turystów budowlą z tego miasta.

Krzywy Domek w Sopocie

Krzywy Domek w Sopocie

Szafa gra

O podobnie płynnej granicy między bryłą atrakcyjną dla młodych użytkowników a pretensjonalną można mówić w przypadku obiektów projektowanych z myślą o dzieciach. Wiele znamy przykładów budowli, które w chęci „przypodobania się” najmłodszym czy schlebienia ich źle rozumianym gustom poszły nieco za daleko. Ciekawszym przykładem może być siedziba Teatru Baj Pomorski w Toruniu. Posadowiony w sąsiedztwie gotyckich murów miejskich na nietypową fasadę, która do złudzenia przypomina otwartą drewnianą komodę z szufladami, które bez wątpienia kryją wiele skarbów i tajemnic, które młodzi widzowie mogą odkryć właśnie w teatrze.

eatr Baj Pomorski w Toruniu

eatr Baj Pomorski w Toruniu

Noc w piramidzie

Zabawny czy zaskakujący jest hotel w Tychach. Ma kształt piramidy i także swoimi proporcjami nawiązuje do słynnego starożytnego egipskiego grobowca. Powstał wcale nie jako żart, bo ma oferować wiele duchowych przeżyć, ale taka forma wstawiona pomiędzy najbardziej chyba modernistyczne z polskich miast jest zestawieniem co najmniej egzotycznym. I niektórzy mogą obśmiewać ten pomysł, jednak tyska piramida przyciąga gości i turystów także za sprawą swojego kształtu.

hotel w Tychach

Hotel w Tychach

Śląskie kukurydze

Czy Henryk Buszko i Aleksander Franta budując mieszkalne wieżowce na terenie Osiedla Tysiąclecia w Katowicach planowali, że ich kształt stanie się tam rozpoznawalny? Nie wiadomo, na pewno celem architektów było przede wszystkim zapewnienie każdemu z mieszkań dobrego dostępu światła dziennego i możliwości przewietrzania. Bryły o kształcie kolb kukurydzy górujących nad rozległym terenem osiedla i widocznych także z położonego na przeciwko Parku Śląskiego stały się znanym elementem katowickiego pejzażu, a osiedle jest jednym z chętniej fotografowanych.

 wieżowce na terenie Osiedla Tysiąclecia w Katowicach

Wieżowce na terenie Osiedla Tysiąclecia w Katowicach

Parostatkiem w piękny rejs

Gdyby próbować ułożyć ranking najdziwniejszych budynków w Polsce w czołówce znalazłby się zapewne budynek mieszkalny TBS „Nasze Kąty”, zbudowany w latach 90. w dzielnicy Psie Pole we Wrocławiu. Duży, wysoki budynek przypomina bowiem... parostatek. Ma kształt statku, komin, falista linia gzymsu na parterze imituje fale morskie. Całości dopełnia niebiesko-żółta kolorystyka i marynistyczne detale. Prujący „miejskie fale” blok zaostrzonym dziobem unosi się na ulicę i radykalnie odróżnia się od większości budynków mieszkalnych w Polsce.

budynek mieszkalny TBS „Nasze Kąty" we Wrocławiu

Budynek mieszkalny TBS „Nasze Kąty" we Wrocławiu

 

Źródło zdjęć: Wikimedia.org


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Kubatura, Architektura, Polska Architektura, Realizacja Architektoniczna, Realizacja Budynku

Historyczna wieża ciśnień i Park Nauki Torus w Ciechanowie. Nowe realizacje.
Historyczna wieża ciśnień i Park Nauki Torus w Ciechanowie. Nowe realizacje.

Zbudowana w latach 70. według projektu warszawskiego architekta Jerzego Bogusławskiego wieża ciśnień ...

Najwyższy w Chorzowie
Najwyższy w Chorzowie

W czerwcu 2023 roku na chorzowskim Osiedlu Różanka rozpoczęła się budowa najwyższego budynku mieszka ...

Biura dla studentów
Biura dla studentów

Lipowy Office Park przy ul. Żwirki i Wigury w Warszawie został wybudowany w 2009 roku przez firmę Ho ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera