Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Walka o Halę Targową w Mławie

 

Czas czytania: ~2 min


Władze Mławy starają się o uratowanie przed wyburzeniem historycznej Hali Targowej. Prowadzą z jej właścicielem - PPS "Spójnia" - negocjacje, które dotyczą nadania obiektowi nowej funkcji i uratowanie go przed planami wybudowania osiedla mieszkaniowego na jego miejscu. To kolejny zabytek, którego losy są zagrożone. Mławscy społecznicy proszę o pomoc w walce o obiekt.

 

Hala Targowa w Mławie

Plany właściciela obiektu przewidują jego zburzenie, z wyjątkiem fasady, i zagospodarowanie terenu na potrzeby budownictwa wielorodzinnego. Przeciwstawiają się temu władze miasta, które chcą zaniedbaną halę odkupić i przeznaczyć na przestrzeń handlowo-restauracyjno-kulturową, trochę na wzór warszawskiej Hali Koszyki.

 

Hala główna mławskiego obiektu jest przekryta przeszkloną konstrukcją drewnianą o łuku koszowym i idealnie nadaje się na dostosowanie otwartej przestrzeni do celów restauracyjno – kulturalnych – mówi warszawski architekt Jerzy Ebing - pasjonat zabytków Mazowsza.          

Hala Targowa w Mławie

Hala Targowa w Mławie została zaprojektowana przez Stefana Usakiewicza - architekta powiatu mławskiego. Obiekt o wymiarach 24x37m, mieszczący się przy ul. Żwirki 22 w Mławie powstawał w latach 1905 - 1912. Celem budowy było zastąpienie dotychczasowych jatek rzeźniczych, zlokalizowanych dokładnie w miejscu powstania obiektu. W hali pierwotnie mieściło się 36 jatek mięsnych oraz sklepy rybne. Od frontu znajdowały się 4 sklepy – istnieją do dzisiaj. Jatki po lewej stronie wynajmowali rzeźnicy - chrześcijanie, po prawej rzeźnicy - żydzi. W okresie powojennym od strony zachodniej dobudowaną małą halę targową, dedykowaną funkcji handlowej (artykuły gospodarstwa domowego, itp). Właścicielem hali i targowiska jest PPS "Spójnia", które wynajmuje ją  kupcom mławskim. Pełni funkcję usługowo - handlową zgodnie z tradycją miejsca, jednak w standardzie daleko odbiegającym od czasów świetności sprzed wieku.

 

Historia była łaskawa dla obiektu. Wprawdzie w trakcie I wojny światowej została zburzona frontowa latarnia nad wejściem głównym, ale obiekt szczęśliwie przetrwał II wojnę i w niezmienionej formie architektonicznej trwa do dzisiaj.

 

Mławscy społecznicy proszę świat polskiej architektury o wsparcie w swoich staraniach. Przyłączamy się do apelu.

Hala Targowa w Mławie

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Mies van der Rohe Award 2024 jedzie do Niemiec
Mies van der Rohe Award 2024 jedzie do Niemiec

25 kwietnia 2024 roku poznaliśmy laureata najważniejszego na naszym kontynencie plebiscytu na najpię ...

Retransmisja konferencji Kolor w architekturze
Retransmisja konferencji Kolor w architekturze

10 kwietnia 2024 w Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego w Warszawie odbyła się pierwsza edycja konfere ...

Historyczna wieża ciśnień i Park Nauki Torus w Ciechanowie. Nowe realizacje.
Historyczna wieża ciśnień i Park Nauki Torus w Ciechanowie. Nowe realizacje.

Zbudowana w latach 70. według projektu warszawskiego architekta Jerzego Bogusławskiego wieża ciśnień ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera