Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Walka o Halę Targową w Mławie

 

Czas czytania: ~ 2 min


Władze Mławy starają się o uratowanie przed wyburzeniem historycznej Hali Targowej. Prowadzą z jej właścicielem - PPS "Spójnia" - negocjacje, które dotyczą nadania obiektowi nowej funkcji i uratowanie go przed planami wybudowania osiedla mieszkaniowego na jego miejscu. To kolejny zabytek, którego losy są zagrożone. Mławscy społecznicy proszę o pomoc w walce o obiekt.

 

Hala Targowa w Mławie

Plany właściciela obiektu przewidują jego zburzenie, z wyjątkiem fasady, i zagospodarowanie terenu na potrzeby budownictwa wielorodzinnego. Przeciwstawiają się temu władze miasta, które chcą zaniedbaną halę odkupić i przeznaczyć na przestrzeń handlowo-restauracyjno-kulturową, trochę na wzór warszawskiej Hali Koszyki.

 

Hala główna mławskiego obiektu jest przekryta przeszkloną konstrukcją drewnianą o łuku koszowym i idealnie nadaje się na dostosowanie otwartej przestrzeni do celów restauracyjno – kulturalnych – mówi warszawski architekt Jerzy Ebing - pasjonat zabytków Mazowsza.          

Hala Targowa w Mławie

Hala Targowa w Mławie została zaprojektowana przez Stefana Usakiewicza - architekta powiatu mławskiego. Obiekt o wymiarach 24x37m, mieszczący się przy ul. Żwirki 22 w Mławie powstawał w latach 1905 - 1912. Celem budowy było zastąpienie dotychczasowych jatek rzeźniczych, zlokalizowanych dokładnie w miejscu powstania obiektu. W hali pierwotnie mieściło się 36 jatek mięsnych oraz sklepy rybne. Od frontu znajdowały się 4 sklepy – istnieją do dzisiaj. Jatki po lewej stronie wynajmowali rzeźnicy - chrześcijanie, po prawej rzeźnicy - żydzi. W okresie powojennym od strony zachodniej dobudowaną małą halę targową, dedykowaną funkcji handlowej (artykuły gospodarstwa domowego, itp). Właścicielem hali i targowiska jest PPS "Spójnia", które wynajmuje ją  kupcom mławskim. Pełni funkcję usługowo - handlową zgodnie z tradycją miejsca, jednak w standardzie daleko odbiegającym od czasów świetności sprzed wieku.

 

Historia była łaskawa dla obiektu. Wprawdzie w trakcie I wojny światowej została zburzona frontowa latarnia nad wejściem głównym, ale obiekt szczęśliwie przetrwał II wojnę i w niezmienionej formie architektonicznej trwa do dzisiaj.

 

Mławscy społecznicy proszę świat polskiej architektury o wsparcie w swoich staraniach. Przyłączamy się do apelu.

Hala Targowa w Mławie

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Tak będzie wyglądać nowy budynek Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu
Tak będzie wyglądać nowy budynek Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu

Nowy budynek Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu autorstwa pracowni WXCA i Archimed jest po ...

Piękno w prostocie – hala w Książu Wielkopolskim
Piękno w prostocie – hala w Książu Wielkopolskim

W rozstrzygniętej niedawno 5. edycji Nagrody Architektonicznej Województwa Wielkopolskiego NAWW hala ...

E-konferencja Akustyka w architekturze. IV edycja.
E-konferencja Akustyka w architekturze. IV edycja.

Zmiana hałasu w dźwięk to jeden z ważniejszych aspektów pracy architektów podczas procesu projektowa ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera